Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kopáči našli hromadný hrob z války

  14:06aktualizováno  14:06
Holoubkov - Na hromadný hrob z druhé světové války, v němž byli pohřbeni němečtí vojáci, narazili u železničního nádraží v Holoubkově na Rokycansku dělníci. Posbírané kosterní pozůstatky, které kopáči naskládali do dvou pytlů, skončily na obecním úřadě. Ten bude nyní muset vojákům vystrojit pohřeb.

"Zatím nevíme, jak s ostatky naložíme, ale podle  zákona o pohřebnictví je budeme muset spálit a na místě postavit náhrobní desku," řekla starostka Holoubkova Františka Černá.

Hrob je u bývalého lazaretu
Policisté, kteří případ vyšetřují, potvrdili, že kosti patří německým vojákům. "Hromadný hrob se nachází u bývalého lazaretního záchytného stanoviště, které tam stálo za druhé světové války," upřesnila mluvčí západočeských policistů Milada Suchá.

"Přes Holoubkov jezdily za války sanitní vlaky a stál tam i polní lazaret. Ostatky zřejmě patřily raněným, kteří zemřeli při transportu vlakem. Pamětníci tvrdí, že do hromadného hrobu byla pohřbena těla německých vojáků, kteří skonali při tyfové epidemii. Byl jich prý celý vlak. Z nálezů je zřejmé, že těla byla zabalena do jutových pytlů. V hrobu jsme našli i zbytky dlah," dodala starostka.

Místo nálezu hlídala od středečního podvečera policie. Ještě další den ráno ale kopáči nacházeli kosti. "Je pravděpodobné že narazí na další ostatky," řekla Černá, která se na případném pohřbu bude muset domluvit se starostkou sousední obce.
"Ukázalo se, že hromadný hrob už leží v katastru Medového Újezda," vysvětlila starostka Holoubkova.

Pracovník pohřební služby Michal Boreček ukazuje lebku z hromadného německých vojáků, který objevili u železničního nádraží v Holoubkově na Rokycansku dělníci, 22. listopadu 2001

Pracovník pohřební služby Michal Boreček ukazuje ostaky německých vojáků, které objevili u železničního nádraží v Holoubkově na Rokycansku dělníci, 22. listopadu 2001

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz