Muslimové v britských káznicích nutí spoluvězně konvertovat. I násilím

  12:16aktualizováno  12:16
Vězeňští dozorci ve Velké Británii se potýkají s vážným problémem. V celách totiž pracují muslimské gangy, které se pomocí výhrůžek a násilí snaží obrátit ostatní trestance na svou víru. Pokud se to podaří, může i dosud bezproblémový vězeň opustit "nápravné zařízení" jako islámský radikál.
Podle britského šlechtice Johna Reida stojí za konverzemi odsouzených obvykle samota a nehostinné prostředí věznice. Ilustrační foto

Podle britského šlechtice Johna Reida stojí za konverzemi odsouzených obvykle samota a nehostinné prostředí věznice. Ilustrační foto | foto: Reuters

Na problém upozornila britská televize Sky News. Její reportéři hovořili s mladou ženou, jejíž bratr si v jedné z káznic odpykává desetiletý trest. Snahy spoluvězňů o jeho začlenění do muslimské komunity se podle ní podepsaly na jeho duševním stavu.

"Je z toho naprosto zlomený, při mých návštěvách pláče. Opravdu se o něj bojím," uvedla sestra odsouzeného s tím, že jej už islamisté napadli i fyzicky. "Vytáhli na něj nůž, když byl ve sprše," popsala žena, s čím se jí bratr o návštěvních hodinách svěřil.

"Můj bratr je neústupný, konvertovat rozhodně nehodlá. Všechen volný čas teď ovšem tráví ve své cele, kde se před muslimy schovává. Má si odsedět ještě pět let. Bojím se, že to nevydrží," uzavřela trestancova sestra své líčení.

Vzrůstající počet konverzí k muslimskému náboženství zaznamenala i vězeňská správa. Není ovšem jasné, kolik trestanců se k islámu přihlásilo na základě vlastní vůle a kolik k tomu donutili spoluvězni. Mnozí se totiž s pravým důvodem svého přechodu nikomu nesvěří, neboť se obávají další šikany.

Trestanci se cítí osaměle a hledají ochranu

Zkušenosti s nuceným přijetím islámu má i Joe Chapman. Za mřížemi sice nikdy neseděl, dlouhá léta však pracoval u britské vězeňské služby. Jako právní poradce teď ročně navštíví desítky věznic a potvrzuje, že se s podobnými případy setkává čím dál častěji.

"Asi půl tuctu klientů mi přímo řeklo, že se je spoluvězni snaží přinutit ke konverzi. Lidé, kteří se k islámu při nástupu do vězení nehlásili a jeho brány opouštějí jako přesvědčení muslimové, mají navíc často mnohem radikálnější myšlenky než ostatní," upozorňuje Chapman.

Britské věznice v současnosti obývá asi 11 tisíc muslimů. Mezi ostatními trestanci tak mají vyznavači koránu zhruba třináctiprocentní podíl. Jejich koncentrace za mřížemi je vyšší než ve zbytku země, v celkové populaci Velké Británie představují muslimové asi pět procent. Zhruba třetina vězněných muslimů přitom do káznice přišla s jiným náboženským vyznáním a islám přijali až v průběhu pobytu za mřížemi.

Podle britského šlechtice Johna Reida stojí za konverzemi odsouzených obvykle samota a nehostinné prostředí věznice. "Když přijdou do cely, cítí se osaměle a mají problémy s vlastní identitou. Nemají kolem sebe rodinu, přišli o přátele," vysvětluje labourista, který před časem seděl i v křesla ministra vnitra.

"Za nějaký čas si uvědomíte, že ve vězení jsou i další lidé jako vy. A že se sdružují, tvoří gangy a sdílejí nejrůznější představy o světě. Být členem gangu má navíc velký význam kvůli ochraně před spoluvězni," uzavírá Chapman s tím, že vězeňská půda je pro verbování a radikalizaci nejen nových islamistů jako stvořená.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

V Anglii bují ženská obřízka. V jakých komunitách, tisk neuvedl

Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v...

Zatímco Británie štědře dotuje potírání ženské obřízky v Africe, rozmáhá se tento zločin na jejím vlastním území. Počet...

Trump podle Fox News zrušil tradiční vánoční večírek pro novináře

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump zrušil tradiční předvánoční slavnost, kterou Bílý dům po desetiletí každoročně pořádá...

Komunikační linky s Ruskem jsou otevřené. Generálové se potkali v Baku

Velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti

I přes další napětí kvůli ruskému ozbrojenému zásahu proti ukrajinským lodím v Kerčském průlivu zůstávají vojenské...

Najdete na iDNES.cz