Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trumpova velká show startuje, v Clevelandu hlídkují tisíce policistů

  20:05aktualizováno  20:05
V americkém Clevelandu začíná čtyřdenní sjezd republikánů, který má oficiálně potvrdit Donalda Trumpa jako kandidáta na prezidenta. Zatímco ve straně se stále ještě ozývají hlasy nespokojenosti, v ulicích jsou v pohotovosti tisíce policistů. V průběhu konventu jsou plánované rozsáhlé protesty.

V Clevelandu probíhá čtyřdenní konvent republikánů. (17.7. 2016) | foto: Reuters

V aréně Quicken Loans v Clevelandu bude v příštích dnech rokovat na dva a půl tisíce delegátů, kteří mají Donalda Trumpa už jen formálně potvrdit jako stranického kandidáta na prezidenta.

Část republikánů se ještě minulý týden snažila volbu Trumpa zvrátit. Oponenti z hnutí Trumpa Nikdy (Never Trump movement) chtěli změnit pravidla volby tak, aby mohli nominovat nového kandidáta a získat pro něj mezi delegáty většinu. Změnu však neprosadili - web The Guardian ostatně pravděpodobnost úspěchu jejich plánu přirovnal k možnosti invaze mimozemšťanů.

Fotogalerie

Většina delegátů musí na sjezdu volit kandidáta, který vyhrál primárky v jejich státě. Trump získal na svou stranu celkem 1 457 delegátů, ke zvolení jich přitom potřebuje prostou většinu, tedy 1 237. Kromě vázaných delegátů přijedou na sjezd ještě takzvaní „superdelegáti“, tedy vybraní kongresmani, guvernéři a straničtí činovníci, kteří mohou volit jak chtějí. I mezi nimi však už má Trump podporu. Ze sto devíti jich nyní svůj hlas realitnímu magnátovi slíbilo 80.

To, že Trump na sjezdu odstartuje svou kampaň jako oficiální kandidát republikánů do Bílého domu, je tak prakticky jisté. List The New York Times připomíná, že Trump má více zkušeností z byznysu než z politiky. Republikánská strana měla takového kandidáta naposledy v roce 1940, kdy nominovala podnikatele Wendella Willkieho.

I když ke vzpouře proti Trumpovi na sjezdu nedojde, o jednotě ve straně se nedá mluvit. Trump má sice podporu předsedy Republikánské strany Reince Priebuse a po dlouhém otálení i předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, mnozí vysocí představitelé strany však svůj nesouhlas dávají hlasitě najevo.

Někteří významní straníci tak do města na břehu jezera Erie vůbec nepřijedou a nechali se slyšet, že mají důležitější věci na práci, jako například rybaření nebo sekání trávníku. Na sjezdu tak budou chybět oba bývalí republikánští prezidenti George Bush a George W. Bush či bývalí kandidáti na prezidenta Mitt Romney a John McCain.

Ulice Clevelandu mají zaplavit demonstranti

Nejsou to však jen nepokoje uvnitř strany, co musí republikánský establishment hasit. Do města proudí davy demonstrantů, kteří během ostře sledovaného sjezdu chtějí zviditelnit své názory.

GRAFIKA: Jak probíhá volba prezidenta USA

Už v neděli demonstrovaly stovky lidí v centru města. Své akce mají plánované křesťanské skupiny, jeptišky, aktivisté z hnutí Black Lives Matter či propalestinská skupina Code Pink. Americký umělec Spencer Tunick nechal ve městě pózovat stovku nahých žen se zrcadly, aby tak symbolizovaly protest proti Trumpově rétorice (více zde). Většina demonstrantů má jednoho nepřítele - Donalda Trumpa.

Republikánský konvent je zkrátka velký mediální cirkus a akce podobného rozsahu budí po útocích v Texasu a Louisianě strach. Policie v Clevelandu se proto snaží předejít jakémukoliv nebezpečí.

Ve službě je o 2 500 policistů více a v místním vězení je pro případ rozsáhlého zatýkání připravených 975 lůžek. Před Quicken Loans arénu nesmí lidé přinést ani lahev mléka či plynovou masku. „Počítali jsme téměř se vším. Teď přišel ten správný čas a my jsme připraveni,“ řekl clevelandský policejní šéf Calvin D. Williams. Podle něj nemůže být město připraveno lépe.

Americké volby

Někteří novináři, kteří přijeli na konvent, jsou dokonce vybavení ochrannými obleky a podstoupili výcvik chování ve válečné zóně. Ohio je přitom jedním ze států USA, kde smí lidé nosit zbraně otevřeně na ulici.

Trumpova show

Od arény, kterou bude ostře hlídat ostraha a policie, budou protesty odkloněné. Uvnitř má v klidu probíhat Trumpova show, která se podle zveřejněného programu ponese v duchu jeho jeho volebního hesla „Make America Great Again“ (Udělejme Ameriku zase skvělou).

U řečnického pultu se vystřídají přední politici i členové Trumpovy rodiny, hvězdy jeho reality show či herci z televizních seriálů.

Není to však jen Trump, o koho na konventu jde. Kromě kandidáta na prezidenta musí delegáti odhlasovat i kandidáta na viceprezidenta. Zpravidla se řídí přáním kandidáta, který svou dvojku navrhne. V Trumpově případě je to guvernér Indiany Mike Pence, který má o své vizi Ameriky mluvit předposlední den konventu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Najdete na iDNES.cz