Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly po tragickém pádu zdi našly v Olomouci závady u dalších domů

  19:33aktualizováno  19:33
Kontroloři, kteří vyrazili do centra Olomouce po říjnovém neštěstí v ulici 8. května, kde padající část falešné štítové stěny zabila chodkyni, odhalili další špatně uchycené zdi. O které domy konkrétně jde ale stavební úřad zveřejnit nechce. Minimálně v jednom případě přitom hrozilo riziko zřícení.

Padající kusy falešné štítové zdi zabily na jedné z nejrušnějších olomouckých ulic procházející ženu. Podle statika může za pád uchycení zdi postupy z 19. století a otřesy z projíždějících tramvají. | foto: HZS Olomouckého kraje

Celkově úředníci stavebního úřadu na Dolním náměstí, v Denisově, Ostružnické a v ulici 8. května ukázali na deset problematických domů. Které to jsou, však neupřesnili. Prohlídky přitom ještě nejsou u konce.

"Majitele jsme upozornili, nedostatky již napravují," uvedla Marcela Buiglová, která na magistrátu vede oddělení pozemních staveb.

"Objevili jsme především závady na fasádě. Například římsy, do nichž přes poškozenou krytinu zatékalo," přiblížila pak první výsledky kontrol. Její kolegové ze stavebního úřadu si kvůli prohlídkám domů městskou památkovou rezervaci rozdělili na zóny, které postupně procházejí.

Říjnový tragický pád zdi

Impulzem k tomu bylo neštěstí z poloviny října, při kterém pod utrženou částí falešné štítové zdi zemřela ve frekventované ulici 8. května osmasedmdesátiletá žena.

"Je fakt, že na jednom objektu jsme našli nedostatky týkající se právě uchycení falešného štítu. Majitele jsme kontaktovali, vše je už stabilizované," popsala Buiglová.

Zároveň však připustila, že zde bylo potencionální riziko zřícení. "V úplném pořádku to pak ještě nebylo na jednom místě, nešlo ale zároveň o žádný havarijní stav," doplnila.

Kompletní výsledky kontrol by úředníci mohli mít v únoru

Celkem se kontroloři stavebního úřadu kvůli závadám v centru Olomouce zastavili u zhruba deseti domů. "Bylo to na Dolním náměstí a v ulicích 8. května, Denisova a Ostružnická. O některých jsme věděli už z dřívějška," upřesnila Buiglová.

"Nerada bych však nyní zveřejňovala, o které budovy konkrétně šlo. Důležité je, že o tom jejich majitelé ví a že nedostatky řeší. Snad se obecně svým nemovitostem po té nešťastné události budou více věnovat," dodala.

O žádném problému jsme nevěděli, říká majitel domu

V prohlídkách domů budou úředníci ještě pokračovat, kompletní výsledky by mohli mít dohromady na konci února příštího roku.

"Nejde ovšem o kompletní statické posouzení, to ani není v našich silách. Z veřejně přístupných míst se zabýváme fasádami domů a jejich viditelnými problémy," podotkla Buiglová.

Na ně se při procházce Olomoucí zaměřil i statik Jaromír Vrba. Přišel na dvě narušené falešné štítové zdi. "Byly to atiky u dvou historických domů ve vnitřní části města nedaleko parku v místech, kudy nevede tramvajová trať. Blíže to nebudu specifikovat. Je to na soukromých parcelách, dám jim tam upozornění," uvádí Vrba.

V ulici, kde se tragédie stala, dojde na seismologický průzkum

Zdůrazňuje, že v tomto případě vychází ze zběžného pohledu zvenku. "I lidé z radnice se při svých kontrolách jen těžko dostanou do vnitřních částí domů. O ty se mají dle zákona starat majitelé a ti nemusí dovnitř každého pustit. Je to složitější právní problém," přemítá statik, který se zabýval příčinami říjnového neštěstí.

Ve svých analýzách, které na začátku listopadu předal kvůli vyšetřování této tragédie policii, ukázal na kombinaci otřesů od okolo projíždějících tramvají a zastaralých technologií 19. století, které stěnu držely. Svůj vliv měl i tah od troleje, která zde byla ukotvená.

"Objevil jsem ale i další skutečnosti," upozornil již dříve znalec. "Kmitání od tramvají zde normy nepřekročilo, ale vážně narušené domy by díky němu spadnout mohly. Stále tak preferuji, aby se trať v ulici 8. května co nejdříve zrekonstruovala," dodal Vrba.

To však olomoucký magistrát kvůli výdajům na opravu Dolního náměstí odsunul na rok 2017. Do konce letošního roku pak v této ulici plánuje seismologický průzkum.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Tisíce lidí demonstrovaly za svobodná média před Hradem, kde slavil Zeman

Několik tisíc lidí demonstrovalo před Pražským hradem, kde právě probíhala...

Na Václavském náměstí v Praze se opět sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti prezidentovi a vládě, zejména kvůli...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pozemky a dílny jsou trápení dětí, k řemeslům je nepřivedou

pracovní výchova, dílny, pozemky

Na návrhu, aby se vrátily dílny a pozemky do povinného obsahu vzdělávání na základních školách, je sympatická jeho...

Do školy moc demokracie nepatří, učitel žáky řídí, říká první Zlatý Ámos

Petr Martínek byl prvním učitelem, který získal ocenění Zlatý Ámos pro...

Recituje básně, s žáky se snaží jednat na rovinu a na Facebooku si s nimi píše i mimo pracovní dobu. Petr Martínek byl...

Pedagogičtí asistenti nedělají, co mají. Učí postižené děti místo učitelů

(ilustrační snímek)

Pedagogičtí asistenti často dělají něco jiného, než by měli. Řada škol je nevyužívá k práci, za kterou jsou placeni....

Najdete na iDNES.cz