Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly po tragickém pádu zdi našly v Olomouci závady u dalších domů

  19:33aktualizováno  19:33
Kontroloři, kteří vyrazili do centra Olomouce po říjnovém neštěstí v ulici 8. května, kde padající část falešné štítové stěny zabila chodkyni, odhalili další špatně uchycené zdi. O které domy konkrétně jde ale stavební úřad zveřejnit nechce. Minimálně v jednom případě přitom hrozilo riziko zřícení.

Padající kusy falešné štítové zdi zabily na jedné z nejrušnějších olomouckých ulic procházející ženu. Podle statika může za pád uchycení zdi postupy z 19. století a otřesy z projíždějících tramvají. | foto: HZS Olomouckého kraje

Celkově úředníci stavebního úřadu na Dolním náměstí, v Denisově, Ostružnické a v ulici 8. května ukázali na deset problematických domů. Které to jsou, však neupřesnili. Prohlídky přitom ještě nejsou u konce.

"Majitele jsme upozornili, nedostatky již napravují," uvedla Marcela Buiglová, která na magistrátu vede oddělení pozemních staveb.

"Objevili jsme především závady na fasádě. Například římsy, do nichž přes poškozenou krytinu zatékalo," přiblížila pak první výsledky kontrol. Její kolegové ze stavebního úřadu si kvůli prohlídkám domů městskou památkovou rezervaci rozdělili na zóny, které postupně procházejí.

Říjnový tragický pád zdi

Impulzem k tomu bylo neštěstí z poloviny října, při kterém pod utrženou částí falešné štítové zdi zemřela ve frekventované ulici 8. května osmasedmdesátiletá žena.

"Je fakt, že na jednom objektu jsme našli nedostatky týkající se právě uchycení falešného štítu. Majitele jsme kontaktovali, vše je už stabilizované," popsala Buiglová.

Zároveň však připustila, že zde bylo potencionální riziko zřícení. "V úplném pořádku to pak ještě nebylo na jednom místě, nešlo ale zároveň o žádný havarijní stav," doplnila.

Kompletní výsledky kontrol by úředníci mohli mít v únoru

Celkem se kontroloři stavebního úřadu kvůli závadám v centru Olomouce zastavili u zhruba deseti domů. "Bylo to na Dolním náměstí a v ulicích 8. května, Denisova a Ostružnická. O některých jsme věděli už z dřívějška," upřesnila Buiglová.

"Nerada bych však nyní zveřejňovala, o které budovy konkrétně šlo. Důležité je, že o tom jejich majitelé ví a že nedostatky řeší. Snad se obecně svým nemovitostem po té nešťastné události budou více věnovat," dodala.

O žádném problému jsme nevěděli, říká majitel domu

V prohlídkách domů budou úředníci ještě pokračovat, kompletní výsledky by mohli mít dohromady na konci února příštího roku.

"Nejde ovšem o kompletní statické posouzení, to ani není v našich silách. Z veřejně přístupných míst se zabýváme fasádami domů a jejich viditelnými problémy," podotkla Buiglová.

Na ně se při procházce Olomoucí zaměřil i statik Jaromír Vrba. Přišel na dvě narušené falešné štítové zdi. "Byly to atiky u dvou historických domů ve vnitřní části města nedaleko parku v místech, kudy nevede tramvajová trať. Blíže to nebudu specifikovat. Je to na soukromých parcelách, dám jim tam upozornění," uvádí Vrba.

V ulici, kde se tragédie stala, dojde na seismologický průzkum

Zdůrazňuje, že v tomto případě vychází ze zběžného pohledu zvenku. "I lidé z radnice se při svých kontrolách jen těžko dostanou do vnitřních částí domů. O ty se mají dle zákona starat majitelé a ti nemusí dovnitř každého pustit. Je to složitější právní problém," přemítá statik, který se zabýval příčinami říjnového neštěstí.

Ve svých analýzách, které na začátku listopadu předal kvůli vyšetřování této tragédie policii, ukázal na kombinaci otřesů od okolo projíždějících tramvají a zastaralých technologií 19. století, které stěnu držely. Svůj vliv měl i tah od troleje, která zde byla ukotvená.

"Objevil jsem ale i další skutečnosti," upozornil již dříve znalec. "Kmitání od tramvají zde normy nepřekročilo, ale vážně narušené domy by díky němu spadnout mohly. Stále tak preferuji, aby se trať v ulici 8. května co nejdříve zrekonstruovala," dodal Vrba.

To však olomoucký magistrát kvůli výdajům na opravu Dolního náměstí odsunul na rok 2017. Do konce letošního roku pak v této ulici plánuje seismologický průzkum.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Nová pravidla pro návštěvu lékaře. Nebude nutné chodit ke specialistovi

Čekárna u lékaře

Vysoký krevní tlak, cukrovka II. typu či zašití drobné rány. Potíže, které umí vyřešit praktický lékař, ale pacienti s...

Ředitelem Bulovky bude Jan Kvaček, dosud působil ve zdravotní pojišťovně

Pražská Nemocnice na Bulovce (ilustrační snímek)

Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan Kvaček, který dosud působil v Oborové zdravotní pojišťovně. V pátek...

Konec příštího týdne přinese ochlazení. Pak se vysoké teploty vrátí

Ilustrační snímek

Koncem příštího týdne se ochladí na 20 až 25 stupňů, potom však teploty znovu porostou. Nadprůměrně teplé počasí vydrží...Najdete na iDNES.cz