EU, Unie, Evropa

EU, Unie, Evropa | foto: Profimedia.cz

Kontroly na hranicích skončí na Silvestra 2007

  • 100
Česko a dalších osm nováčků Evropské unie vstoupí do schengenského prostoru k 31. prosinci 2007. Rozhodli o tom ministři vnitra EU na schůzce v Bruselu. Kontroly na letištích skončí až v březnu 2008.

INFOGRAFIKA:
Země schengenské dohody

Vstup do Schengenu znamená, že při cestách do zahraničí odpadnou kontroly na hranicích. Budky, v nichž za komunismu sedávali obávaní příslušníci pohraniční kontroly, se začnou vyprazdňovat a osiří.

K poslednímu prosinci 2007 vstoupí do bezhraničního prostoru všichni noví členové Unie kromě Kypru. Ten se z vlastní vůle připojí až po zavedení nového informačního systému SIS II.

"Je to historické rozhodnutí," řekl po jednání český ministr vnitra Ivan Langer. "Znamená to, že Evropa přestane být rozdělena na dvě části, na země a
občany první a druhé kategorie," citovala ho ČTK.

Průtahy s technikou
Podle původního plánu měly státy, které do EU vstoupily předloni v květnu, rozšířit schengenský prostor už v říjnu 2007.

Jenže tento termín se ukázal jako nereálný. Na straně Evropské komise i většiny států totiž nastaly průtahy s přípravou nového počítačového systému SIS II, který bude daleko modernější než současná databáze SIS I. "Dvojka" obsáhne mnohem více informací o hledaných lidech či kradených autech a navíc bude pracovat s biometrickými údaji.

Unie zprvu počítala s tím, že se nováčci zapojí rovnou do SIS II. A tak byli bruselští úředníci ještě před pár měsíci skálopevně přesvědčení, že se rozšíření Schengenu odkládá minimálně o dva roky.

"Pro zavedení systému SIS II není stanoven žádný pevný termín. Problémy s ním spojené jsou tak velké, že ani výhled do roku 2009 nemusel být konečný. Popravdě řečeno, kdyby dnes nebyl schválen Silvestr 2007, neměli bychom vůbec nic jisté," řekl iDNES.cz mluvčí české mise v Bruselu Jan Vytopil.

Jenže s dlouhými průtahy se noví členové unie nechtěli smířit. Svým občanům slíbili rušení hranic v říjnu 2007 - a spustili kampaň za dodržení termínu.

Portugalci přišli s kompromisem
Nakonec se podařilo prosadit řešení, které se zprvu zdálo málo pravděpodobné: začlenění nových zemí do stávajícího (ale zmodernizovaného) policejního systému SIS I do doby, než bude možné spustit ten nový. S tímto návrhem přišlo v říjnu Portugalsko.

Před dnešní dohodou ministrů bylo potřeba zlomit odpor Velké Británie, která se zásadně postavila proti modernizaci stávající databáze SIS I. Nové členské země nakonec Londýnu nabídly, že se podělí o britský a irský podíl na modernizaci.

Českou republiku tak vstup do Schengenu přijde asi na 200 milionů korun, uvedl ministr vnitra Langer. Nejde však o ztracenou investici. "Kdybychom museli ještě další roky držet na hranicích kontroly, tak by nás to stálo ještě víc,“ řekl jeden z českých expertů zabývajících se Unií.

Schengenský systém začal fungovat v březnu 1995. V současnosti zahrnuje patnáct států. Jde o původní členy EU (kromě Velké Británie a Irska) a dvě nečlenské země - Norsko a Island.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video