Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Kouřové přepadovky“ už vstupují do domů. Stížnosti chodí od sousedů

  8:51aktualizováno  8:51
Jednu z prvních pokut za zanedbaný kotel dostane spolumajitel dvojdomku v Písku. „Vykuřoval“ obyvatele druhé části stavení, a tak k němu úředníci na základě podnětu vyrazili tento týden na kontrolu. Přes práh je pustil bez výhrad. Úředníci namítají, že jim kontroly berou čas na jinou práci.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Roman ČejkaMF DNES

Pokuta až 20 tisíc korun hrozí od ledna na základě loni hojně diskutovaného „kotlíkového zákona“ všem, kteří nejsou schopni doložit doklad o revizi svého kotle. Spalovačům smetí či plastů pak až padesátitisícová sankce, stejně jako těm, kteří kontrolory do svého domu odmítnou vpustit.

„Na fyzické kontrole jsme byli tento týden poprvé. Uvnitř nemovitosti jsme provedli kontrolu dvou kotlů, přičemž jeden byl v pořádku, druhý ale neměl hotovou a dokonce ani objednanou revizi,“ řekl iDNES.cz vedoucí Odboru životního prostředí v Písku Miloslav Šatra.

Na prohlídku vyrazili na základě podnětu - sousedy ve dvojdomku totiž trápily zakouřené místnosti. Pro vstup do domácnosti se úředníci rozhodli, když hříšník nebyl schopen na vyzvání předložit požadované doklady.

„Vpustil nás bez problémů a neprokázalo se, že by spaloval něco špatného. Toho se ostatně stížnost ani netýkala. Případ se bude dál řešit ve správním řízení. Dotyčný si pochybení uvědomil a hledá nápravu, takže pokuta bude v řádu pár tisíc,“ dodal Šatra. Sankce do pěti tisíc je podle něj dostatečným varováním pro vstřícné hříšníky, kteří vše napraví v nejkratší možné lhůtě.

Povinnost provádět jednou za dva roky revizi kotle na tuhá paliva ukládá od roku 2012 zákon o ovzduší. Až nyní se však obcím s rozšířenou působností dostalo pravomocí dodržování vymáhat. Počet lidí, kteří revizi stále nemají ani objednanou - což zatím úředníci při kontrole berou jako polehčující okolnost - odhaduje Miloslav Šatra až na 30 procent.

„Spousta z nich to začala honit na poslední chvíli, někteří navíc mají atypické starší kotle, které byly dodávány v malých sériích, a nemohou pro kontrolu zařízení sehnat kompetentní firmu, případně by technikovi museli platit dopravu z daleka,“ nastínil Šatra problémy domkařů.

Ministr Brabec hájil kontroly domácností v pořadu Rozstřel:

Barvu kouře srovnávají i několikrát denně

Písecká kontrola přímo v domácnosti je zatím takřka ojedinělá. Jiné městské úřady hlášení o podivné barvě dýmu ze sousedova komína zatím prověřují jen z ulice, případně si vyžádají patřičná potvrzení (více můžete číst zde).

„Během ledna jsme obdrželi čtyři podněty na nevhodný kouř od sousedů, jeden o údajném pálení oken kolegyně ve čtvrtek prověřovala v terénu, dům obcházela z venku kvůli pořízení fotodokumentace. Poté osloví majitele za účelem předložení dokumentů a až pak by následovala kontrola,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí ve městě Jeseník Regina Weiserová.

Kontroly jen na udání. Plošné zkoumání, čím lidé topí, obce neplánují

Na systematické prohlídky domů se odbor podle jejích slov nechystá.

I v Karviné pojali první měsíc platnosti zákona jako pochůzkový a osvětový. Na základě podnětů vyrážejí ke stejnému domu i několikrát denně, aby srovnali barvu dýmu s tabulkou.

„Mimo jiné z toho důvodu, že kdo začíná zatápět, může mít půl hodiny ‚jiný‘ dým a o ničem to ještě nesvědčí, takže je třeba buď počkat, nebo se vrátit jindy. Prozatím jsme nikomu upozornění neposlali a na kontrolu kotelny se neohlásili,“ uvedla mluvčí radnice Šárka Swiderová.

Ani kutnohorští úředníci zatím k nikomu domů nemuseli. Řešili pouhý jeden podnět. „A jevil se nám spíš jako sousedský spor. Pán doložil všechny protokoly, které jsme chtěli - doklad o revizi, nákupu paliva i potvrzení dalších sousedů, že je kouřem neobtěžuje,“ uvedl Vladimír Kocián z městského úřadu.

„Dvě oznámení týdně už by byla problém“

Právě nárůstu počtu sousedských schválností se bojí i Miloslav Šatra. Problém by podle něj mohl nastat už při dvou či třech oznámeních týdně, natož aby hříšníky sami vyhledávali. Už takto podle něj někdy bude nutné vyrazit do terénu o víkendu, protože po setmění se barva kouře těžko rozeznává. S tím jsou spojené náklady navíc, s nimiž podle jeho slov legislativci nepočítali.

„Pokud by se to rozmohlo, úřady to nemohou stihnout. Za dvaadvacet let, co dělám tuto práci, agenda ohromně narostla a já si nepamatuji, že bychom přijali byť jen jediného člověka. Jestliže máte dělat kontroly, musíte je udělat na úkor něčeho jiného,“ upozorňuje.

V půlce ledna ministr životního prostředí Richard Brabec mluvil o „příznivých ohlasech z měst“. „Příznivý efekt to mělo minimálně v Moravskoslezském kraji, protože podle představitelů měst těch čoudících komínů ubylo. Potvrdilo se, co jsme říkali, že na řadu lidí zapůsobí už možnost té kontroly,“ uvedl.

Předpoklad, že lidé dají kvůli pouhé hrozbě pokuty kotle do pořádku, je však podle Šatry mylný. „Pomůže to u těch, kteří mají povědomí o tom, co by se nemělo, a snahu třídit odpad. Na těch pět ze sta, kteří pálili i dřív zbytky odpadků, to nemůže působit, dokud někdo nepřijde a tu sankci jim nedá. A u nich se bude muset jít na maximální výši pokuty, jinak to nepomůže,“ dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Umělý kloub pro psa, potkan v narkóze. Lidé na péči o svá zvířata nešetří

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....Najdete na iDNES.cz