Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrolní test potvrdil desátou šílenou krávu

  12:20aktualizováno  12:20
Počet případů BSE v Česku uzavřel první desítku. Kontrolní test potvrdil BSE u 6,5leté krávy z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku. Kvůli desátému případu v Česku bude utraceno celkem 62 zvířat. První případ se v zemi objevil v červnu 2001 v Dušejově na Jihlavsku.

Samotná společnost Silyba musí utratit 59 svých zvířat - 56 vrstevnic a 3 potomky nemocné.

"Samozřejmé je, že pro chovatele, akciovou společnost z Dolní Dobrouče, je velmi nepříjemné, že přijde o dobré dojnice. Jiná možnost však zatím neexistuje," poznamenal mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Dodal, že veterinární správa by přivítala každou změnu legislativy, která by umožňovala tzv. kohortu neutrácet, či sestavovat ji menší.

"Je třeba si ale též uvědomit, že nepříjemnou ztrátu vzniklou v souvislosti s BSE chovatelům nahrazuje stát na základě ustanovení veterinárního zákona. Pakliže je chovatel pojištěný, je na tom ještě lépe," připomněl Duben.

Podle něj se kráva musela nakazit z kontaminované potravy, nejčastěji z masokostní moučky. V České republice se od minulého roku ale nesmí používat.

"Nepředpokládáme, že by firma z Dolní Dobrouče zákaz porušila. Spíše už někdy v minulosti mohlo dojít k smíchání potravy s krmivem, které masokostní moučku obsahuje a je povolené pro výkrm například drůbeže," doplnil mluvčí už v pátek, kdy byl případ oznámen.

Devátý případ BSE veterináři odhalili letos v lednu v chovu z Trstěnic na Svitavsku. Kvůli tomuto případu padlo zhruba 200 zvířat. - více zde

Čeští veterináři od začátku roku 2001 vyšetřili na BSE už přes 550 tisíc zvířat. Za tři roky v zemi padlo kvůli devíti pozitivním případům téměř 1600 zvířat.

V porovnání s ostatními evropskými státy, kde se na nemoc zvířata vyšetřují, je podle veterinární správy tuzemská bilance dobrá. Například ve Velké Británii dosud zaznamenali přes 200 tisíc případů BSE, v Portugalsku se počet nemocných kusů blíží 860, ve Francii napočítali přes 700 pozitivních případů a v sousedním Německu už registrují na 300 nemocných zvířat.

V České republice se musí testovat na BSE veškerý poražený skot starší 30 měsíců.

DÁLE ČTĚTE:
Další články o BSE

Co je BSE

Pod zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz