Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrolami neprošlo deset lidí

  12:01aktualizováno  12:01
Britští konzulární úředníci na pražském ruzyňském letišti nedovolili minulý týden odletět do Anglie deseti cestujícím. Osmi Čechům a dvěma Slovákům. "Kontroly budou pokračovat do té doby, než budou mít očekávaný účinek," řekl mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek. Očekávaný účinek podle něho znamená, že zásadně klesne počet žádostí občanů ČR o azyl.

"Britská vláda se vždy domnívala, že Česká republika jako demokratická země je schopna se o své občany postarat sama," řekl zpravodajce iDNES Havránek.
 
Odmítnutí cestující si podle něho mohou podat novou žádost o vstup na britské ostrovy. Proti rozhodnutí konzulárního úředníka totiž není odvolání. 

Britové obnovili předběžné kontroly na pražském letišti po předběžném souhlasu české vlády 27. srpna. Podle britské strany se totiž počet českých žadatelů o azyl na ostrovech opět zvýšil. První kolo kontrol na Ruzyni proběhlo od 18. července do 9. srpna. Úředníci tehdy nedovolili odletět asi 120 lidem.

ŽADATELÉ O AZYL

Do Velké Británie odešlo z Česka v posledních pěti letech na 6000 hlavních žadatelů o azyl. Ti však žádají i za své rodinné příslušníky, je jejich počet přibližně trojnásobný. Všichni žádali o azyl s odůvodněním, že jim doma hrozí perzekuce kvůli etnickému původu.
PODROBNOSTI ZDE

On-line rozhovor s poradcem prezidenta Mezinárodní unie Romů.

Výhrady ke způsobu, jakým úředníci kontrolují cestující, opakovaně vyjádřil například Český helsinský výbor. Uznává sice, že Britové jednali korektně a profesionálně, ale systém kontrol je podle nich v principu diskriminační.

Už dvakrát mohli aktivisté tohoto nevládního výboru sledovat pohovory přímo na letišti. Tento týden se mají ochránci lidských práv s britským velvyslanectvím dohodnout na dalším termínu kontrol.

České republice delší dobu hrozí kvůli zvyšujícímu se počtu žádostí o azyl zavedení vízové povinnosti. Česká vláda se kritice romských předáků, pravicové opozice a ochránců lidských práv hájí tím, že předběžné kontroly v Ruzyni jsou menším zlem než víza.

Britové i česká vláda shodně popírají, že opatření je namířeno proti Romům, kteří tvoří drtivou většinu českých žadatelů o azyl. "Náš postup je zcela legální, úspěšný a nediskriminační. V každém případě je rozhodně lepší než vízová povinnost," uvedl už před časem Havránek.

VÝHRADY ČHV

Český helsinský výbor situaci sleduje nezávisle na české i britské straně. Zástupce výboru především zajímá, zda britští úředníci přistupují ke všem cestujícím stejně a zda jsou chráněna jejich osobní data. Humanitární pracovníci pak pomáhají těm, kteří u kontrol neuspějí a nesmějí do Londýna odcestovat. Helsinský výbor zdůrazňuje, že problém s vysokým počtem žádostí českých Romů předsunuté kontroly neřeší. Česká vláda by podle výboru měla především systémově řešit romskou otázku.

Právní stanovisko ke kontrolám
(od 18. července - 9. srpna)

* Azylový systém Velké Británie je natolik příznivý, že přitahuje lidi, kteří z něho chtějí těžit. Zda však uchazeč azyl zneužije, lze zjistit až při azylovém řízení, nikoliv při letištních kontrolách.

* Uplatňováním odlišného přístupu porušily Česko a Velká Británie mezinárodní Úmluvu o odstranění všech forem rasové

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz