Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrola: Vláda přišla o miliony

  0:01aktualizováno  0:01
Na Úřadu vlády se za působení exministra bez portfeje Karla Březiny podivným způsobem nakládalo s přidělenými penězi. Upozorňuje na to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou má MF DNES k dispozici. Tato zpráva detailně popisuje téměř padesát chyb, kterých se úřad v letech 2000 a 2001 dopustil.

Podle závěrů kontrolního úřadu se tak ve Strakově akademii během těchto let použilo téměř sedm milionů korun v rozporu s tím, na co byly tyto peníze původě určeny.

Úřad vlády navíc podle zprávy nedodržoval zákonem stanovené povinnosti při zadávání veřejných zakázek. Koupil například počítačový server sice na základě výběrového řízení, nezdůvodnil však, proč vybírá firmu, jejíž nabídka nebyla vyhodnocena v řízení jako nejlepší.

Nejhoršího provinění se podle kontrolorů úřad pod Březinovým vedením dopustil, když přidělené služební byty zneužíval k jiným účelům, než podle zákona směl. Čtyřicet devět bytů, které měly sloužit ministrům a soudcům Vrchního a Krajského soudu v Praze, přiděloval ministerským úředníkům.

Velká část peněz z nájemného navíc nešla na účet Úřadu vlády, ale na účet soukromé společnosti. Tato společnost si pro sebe nechala tři miliony sedm set tisíc korun.

Úřad vlády "fasoval" cigarety
Na Úřadu vlády se v době, kdy mu šéfoval ministr bez portfeje Karel Březina, moc nešetřilo. Cigarety a alkohol se běžně kupovaly jako "občerstvení" na pracovní jednání. Na dovolenou do rekreačních objektů Úřadu vlády jezdili i lidé, kteří neměli se Strakovou akademií vůbec nic společného.

Špatně se neměli ani někteří zaměstnanci. Třináct z nich - bez ohledu na malou náročnost práce - bylo zařazeno do vyšší platové třídy. Dva dokonce dělali práci, na kterou neměli dostatečné vzdělání. Pětadvacet dalších úředníků pak dostalo odměny ve výši sto dvanáct tisíc za dobu, kterou vůbec neodpracovali.

A téměř devět set tisíc korun vyplatil úřad za "poskytování právní pomoci", aniž vlastně někdo písemně specifikoval, za co tato pomoc byla. Na tato pochybení upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, když prověřoval chod Strakovy akademie v letech 2000 až 2001. MF DNES má text zprávy k dispozici.

Ze závěrů nevyplývají jen drobná pochybení, ale i poměrně závažné skutečnosti. Úřad vlády například rekonstruoval v roce 2001 vilu v Karlových Varech, aniž zažádal o stavební povolení. Cena rekonstrukce se následně zvýšila o více než šest milionů korun (původní rozpočet byl něco málo přes milion), a úřad navíc v tomto případě "zapomněl" uvést, proč je nutné objekt vlastně rekonstruovat.

Kdo za taková pochybení nese odpovědnost? Současné osazenstvo Úřadu vlády nebylo schopné se k závěrům NKÚ vyjádřit. "To se stalo za vedení tehdejšího šéfa úřadu Karla Březiny," reagoval Jindřich Marek z tiskového oddělení vlády s tím, že nemá závěry zprávy NKÚ k dispozici, a nemůže je tedy komentovat.

Ostatní pracovníky, tentokrát s poukazem na zkrácenou pracovní dobu kvůli současným vedrům, již nebylo možné po obědě kontaktovat. Podle neoficiálních informací mnoho lidí z doby, kdy úřad vedl Karel Březina, působí ve Strakově akademii dodnes. Například Martin Turek, bývalý náměstek Karla Březiny a exředitel jeho kanceláře, funguje stále i dnes jako zástupce vedoucí Úřadu vlády Jany Gavlasové.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz