Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrola odhalila v účtech hazenkářů Dukly Praha nesrovnalosti

aktualizováno 
Praha - Házenkářský klub Dukly Praha má nepořádek v účetnictví a používal státní peníze v rozporu s účelem, na které je dostal. Zjistil to při své kontrole v týmu, který v posledním ročníku extraligy skončil šestý a nyní se chystá do česko-slovenské interligy, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). "HC Dukla Praha neoprávněně uhradil za období 1. 1. 1997 až 31. 7. 1999 podnájmy v celkové výši 359 900 Kč," píše se mimo jiné v posledním věstníku NKÚ.

"Klub uzavíral smlouvy o podnájmu bytů pro hráče, od nichž požadoval na základě uzavřených dohod pouze symbolickou, eventuálně žádnou úhradu nájemného," pokračuje zpráva ve věstníku.

Ačkoliv podle závěrů kontroly jde o útratu spousty peněz v rozporu s účelem, na který byly ze státního rozpočtu určeny, ředitel HC Dukla Praha Vladimír Orság celou záležitost považuje za obyčejnou lidskou chybu. "Máme spolehlivou účetní, ale zkrátka se spletla. Je to ve skutečnosti jen administrativní problém, v podstatě hloupost."

Případ se osobně týká hlavně mimopražských posil Petra Hejtmánka a Milana Berky. "Něco se ve smlouvě o úhradách za byt píše. Já ale nejsem schopen říci, co za byt platím já sám a co klub. Všechno mi jde přes účet a nestarám se o to," odmítá říci cokoliv bližšího Hejtmánek, který obývá pronajatý byt 1 + 1 na Lužinách. Tržní nájemné za takový byt činí v Praze kolem osmi tisíc korun.

Případ by měl řešit Orságův nadřízený, šéf odboru sportu ministerstva obrany Tomáš Hluštík. "Čekáme, až závěry NKÚ projedná vláda. Já osobně jsem nicméně přesvědčen, že nikdo žádné peníze nikam neulil a byl to jen zmatek v papírech," soudí Hluštík.

Orság tvrdí, že snahou Házenkářského klubu Dukly rozhodně nebylo vypomoci si penězi ze státního rozpočtu v situaci, kdy se klubové pokladně nedostávalo peněz. "Jediný problém je v tom, že máme společné účetnictví. Prostředky od sponzorů a z jiných zdrojů vedeme dohromady. My jsme ale pochopitelně měli zisky, ze kterých bychom nájmy hráčům bez problémů uhradili."

V klubu je však veřejným tajemstvím, že peněz se spíš nedostává, než že by se topil v přebytcích. Posledním velkým nákupem hráče byla milionová posila v podobě pivota Petra Hejtmánka ze Zlína začátkem roku 1997.

"Částka, kterou nám Dukla tehdy za Hejtmánka vyplatila, se blížila jednomu milionu korun. Devadesát procent z toho bylo v penězích, zbytek ve formě naturálního plnění. Jednalo se o sportovní oblečení," vzpomněl si bývalý hlavní manažer zlínského klubu Pavel Brimus.

Od té doby špičkoví hráči Duklu spíš opouštějí, než aby se na Julisku hrnuli. Když na konci sezony 1998/1999 po návratu z Německa opět odešel do zahraničí nejlepší střelec ligy Jan Filip, důvodem prý byl nedostatek financí. Říkalo se, že je drahý, údajně žádal milion korun za sezonu.

Trenér Jiří Kotrč si na finanční svízele postěžoval v závěru poslední nevydařené sezony zcela otevřeně. "Nebyly prostředky na to, aby přišel někdo zkušený," řekl MF DNES letos v březnu, když hledal příčiny neúspěchu, jímž bylo šesté místo v extralize.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanecké kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Lidovci a Piráti mluví o volbě místopředsedů Sněmovny

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Najdete na iDNES.cz