Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf pojišťovny měl zvláštní fond na lázně pro vybrané klienty, zjistil NKÚ

  8:21aktualizováno  8:21
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil hospodaření zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Zjistil mimo jiné, že existoval speciální fond generálního ředitele, ze kterého byly placeny lázeňské pobyty vybraným pojištěncům. Porušení pak našel také u vyplácení peněz v rozporu s úhradovou vyhláškou či obcházení zákona o veřejných zakázkách.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Petr Janeček,

Kontroloři se mimo jiné zaměřili na fond prevence, ze kterého se hradí například lázeňské pobyty. Zjistili, že v jeho rámci byla vyčleněna takzvaná položka generálního ředitele, který o jejím využití výhradně rozhodoval. Zvýhodňoval tak některé pojištěnce, protože uhradil jejich lázeňské pobyty, přestože nesplňovali podmínky pojišťovny pro tuto péči.

„V letech 2012 až 2014 z fondu vyčerpal minimálně 2,4 milionu korun. Pojišťovna tak zaplatila například přes jeden milion korun za pobyty 44 klientů, kteří nespadali do kategorie pojištěnců, pro něž byl preventivní program určen. Byli mezi nimi i někteří členové správní i dozorčí rady pojišťovny,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Při této příležitosti NKÚ upozornil, že zatímco průměrná mzda zaměstnance pojišťovny byla více než 32 tisíc korun, průměrné měsíční mzdy a odměny vrcholového managementu přesáhly 285 tisíc korun a v roce 2014 dokonce 315 tisíc korun.

V rozporu s úhradovou vyhláškou bylo 82 procent plateb

Na zdravotní služby v roce 2014 vynaložila pojišťovna 26,1 miliardy korun. Z 82 procent však byly zaplaceny v rozporu s úhradovou vyhláškou. Ta totiž neumožňuje platit za stejný výkon rozdílné ceny. Díky dodatkům ke smlouvám to ale pojišťovna dělala.

„Kontroloři prověřili mimo jiné úhrady za shodné speciální výkony, jako jsou endoprotézy velkých kloubů a implantace kardioverterů a kardiostimulátorů. Rozdíly v úhradách za tyto úkony dosahovaly až 46 procent,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Jako příklad uvedla určitý druh kardiostimulátoru. Jedné nemocnici za něj pojišťovna zaplatila 200 tisíc, jiné 106 tisíc korun. „ Výše úhrad za výkony vycházela z individuálních jednání pojišťovny se zástupci nemocnic,“ řekla Málková. Různé ceny za stejnou léčbu platila pojišťovna také poskytovatelům lázeňské péče.

Kontrola NKÚ také odhalila, že pojišťovna v letech 2009 až 2013 z fondu pro hrazení pojistného platila i dva projekty v hodnotě 13 milionů korun. Ani jeden z nich však netýkal zdravotní péče. Podle zjištění NKÚ jimi pojišťovna odměnila lékaře za administrativní úkony.

Porušení zákona o veřejných zakázkách a spacáky jako dárek

Vedení pojišťovny také nedodrželo podle NKÚ zákon o veřejných zakázkách, a to například když hledalo dodavatele pro chystaný nábor nových pojištěnců a zakázku vydala bez výběrového řízení.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra porušovala úhradovou vyhlášku. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že v roce 2014 pojišťovna vydala za zdravotní služby 26,1 miliardy korun. V 82 procentech to bylo v rozporu s vyhláškou. Problematické jsou podle NKÚ především dodatky s poskytovateli zdravotní péče, které umožňovaly za stejný výkon platit rozdílnou cenu

„V roce 2013 například nadlimitní veřejnou zakázku za téměř 17 milionů korun bez DPH rozdělila a zadala formou veřejných zakázek malého rozsahu přímo vybraným dodavatelům. Na tyto náborové akce vynaložila pojišťovna v roce 2013 téměř 21 milionů korun bez DPH, což v přepočtu na jednoho nového pojištěnce dělá 999 korun na osobu,“ uvedla Málková.

V roce 2014 pojišťovna na žádost ministra zdravotnictví s těmito akcemi skončila. Od roku 2015 pojišťovnám nábor prostřednictvím zprostředkovatelů zakazuje zákon.

NKÚ se také zajímal o výdaje pojišťovny na dárkové předměty. Ty v letech 2012 až 2014 dosáhly 16,7 milionů korun. „Pojišťovna nakoupila mimo jiné dárkové balíčky za cenu od 600 do 1 600 korun, tašky za 594 korun, spací pytle za 499 korun, webkamery za 426 korun nebo krabice s dvěma lahvemi vína po 420 korunách,“ připomněla mluvčí NKÚ.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...Najdete na iDNES.cz