Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tajná nemocnice stála miliardy, dokončena však není. NKÚ proklepl Těchonín

  8:43aktualizováno  8:43
Nejvyšší kontrolní úřad zkoumal, jak ministerstvo obrany využívalo peníze ze státního rozpočtu na Centrum biologické ochrany v Těchoníně. Toto specializované zdravotnické zařízení, které představuje jeden z hlavních prvků biologické ochrany republiky, stále není dokončené, což podle NKÚ ohrožuje plnění spojeneckých závazků vůči NATO.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně | foto: Ministerstvo obrany ČR

Centrum v současnosti podle Nejvyššího kontrolního úřad (NKÚ) stále není schopné plnit všechny vymezené úkoly. Nutno dodat, že obrana v reakci označila centrum za plně funkční jako pro armádu, tak i pro integrovaný záchranný systém.

„Centrum nepřispívá v plné míře k naplňování aliančních závazků. O jeho budoucnosti ministerstvo stále nerozhodlo, přestože v roce 2011 vláda přijala Bílou knihu o obraně, podle které se mělo pro centrum do roka najít využití, nebo měl být jeho provoz ukončen,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí NKÚ Olga Málková.

Biologická ochrana se stala prioritou po teroristických útocích 11. září. V roce 2002 se Česká republika na summitu NATO zavázala k jejímu rozvoji.

„Část svých závazků měla Česká republika splnit výstavbou specializované infekční nemocnice, která je stěžejní součástí centra. V roce 2007 ministerstvo obrany prohlásilo, že Česká republika vybudováním této nemocnice splnila v oblasti biologické ochrany jeden ze závazků vůči NATO. Nemocnice ale byla zkolaudována až o dva roky později. Centrum jako celek, tedy například včetně vědeckých laboratoří či speciálních garáží, dosud není kompletně hotové, přestože původně mělo být zcela dokončeno už v roce 2005,“ uvedla Málková.

Vedle nedokončené výstavby limitoval centrum v Těchoníně v plnění úkolů i nedostatek personálu. A to v době, kdy stát škrtal peníze na obranu a ministerstvo hledalo úspory na všech místech.

„V letech 2010 až 2013 ministerstvo obrany snížilo počet jeho zaměstnanců více než o polovinu, přičemž rozsah daných úkolů zůstal stejný. Centrum do konce kontroly například nemohlo zajistit nepřetržitý plný provoz pro izolaci a hospitalizaci, nebylo také schopno diagnostikovat vysoce nakažlivé nemoci. Při provádění karanténních opatření u příslušníků Armády ČR vracejících se z epidemiologicky rizikových oblastí bylo centrum závislé na specialistech z jiných složek Armády ČR i na dalších externích odbornících,“ podotkla mluvčí.

NKÚ proto podle ní doporučuje dokončit klíčové objekty centra a zajistit peníze na jeho provoz a průběžné obnovování technologií a vybavení, aby si Česko udrželo přední postavení v NATO v rámci své specializace, a mohlo tak v plné míře plnit spojenecké závazky.

Fotogalerie

„Ministerstvo obrany by mělo zajistit dostatek proškoleného personálu, aby centrum mohlo fungovat bez omezení. Centrum by také měly v plné míře využívat složky integrovaného záchranného systému. Pro dlouhodobou udržitelnost centra a jeho rozvoj je nutné, aby bylo zapojeno do systému veřejného zdravotnictví a specializovaných vědeckých pracovišť,“ shrnula Málková.

Vaše závěry nejsou aktuální, reagovala obrana

Podle ministerstva obrany nejsou závěry kontrolorů již aktuální. „Vláda ČR v srpnu tohoto roku vyslovila veřejný zájem na zachování CBO a jeho zdravotnického zařízení - specializované infekční nemocnice ve struktuře ministerstva obrany a uložila ministrům obrany a zdravotnictví realizovat opatření pro zajištění dalšího využití CBO. Zásadním posunem v tomto ohledu je zejména skutečnost, že CBO bylo akreditováno podle zákona o zdravotních službách na standardní péči a aktuálně probíhá proces akreditace na specializovanou péči,“ uvedl v tiskové zprávě úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na způsob, jakým resort obrany využíval v letech 2002 až 2014 peníze ze státního rozpočtu na zajištění biologické ochrany. Kontroloři spočítali, že ministerstvo za výstavbu a provoz centra v Těchoníně dosud zaplatilo 2,9 miliardy. Z této částky detailně prověřili více než 274 milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz