Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad chyboval při zadávání veřejných zakázek, zjistil NKÚ

  7:33aktualizováno  13:06
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a její příspěvkové organizace. Především u nich pak našel různá pochybení. Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány například dělily větší zakázky na menší, a tím porušily zákon o veřejných zakázkách.

Pražský hrad | foto: Lukáš BíbaMF DNES

"Například Správa Pražského hradu takto rozdělila soutěž na rekonstrukci, propojení a záložní napájení rozvoden. Lesní správa Lány postupovala stejně například v jedné z etap rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží nebo u rekonstrukce cest v Lánské oboře," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány porušily i pravidla účetnictví. V účetních závěrkách za kontrolované roky nevykázaly některé stavby či pozemky do správné položky.

"V roce 2008 tak například Správa Pražského hradu nadhodnotila soupis nedokončeného dlouhodobého majetku o téměř 90 milionů korun. Do této položky totiž započítala tři již zkolaudované objekty, které měly být správně zaúčtovány do položky Stavby," poukázala na jednu z chyb mluvčí NKÚ.

Kanceláři prezidenta republiky pak NKÚ vyčítá, že neprovedla veřejnosprávní kontrolu hospodaření s nemovitým majetkem a investičních akcí financovaných v rámci programů reprodukce majetku.

Kontrola se týkala hospodaření s nemovitým majetkem za 1,5 miliardy korun a s dotacemi za 230,5 milionu korun. Přes nalezená pochybení kontroloři tvrdí, že nenašli neúčelné či neoprávněné nakládání s majetkem či finančními prostředky.

Kancelář prezidenta v reakci na kontrolu NKÚ uvedla, že nalezené nedostatky jsou především výsledkem rozdílného právního názoru souvisejícího s nejednoznačným zněním obecného předpisu a častými změnami legislativy.

"Kancelář prezidenta republiky se rozhodla jednoznačně upřednostnit doporučení a podněty NKÚ před stávající dlouholetou praxí, nastavenou mnohdy již našimi předchůdci. Z tohoto pohledu jsou všechny podněty Nejvyššího kontrolního úřadu nejen pro Kancelář prezidenta republiky, ale i pro obě podřízené příspěvkové organizace - Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány - cenným přínosem," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz