Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrola ve VZP odhalila pochybnosti v tendrech za stovky milionů korun

  10:57aktualizováno  10:57
Všeobecná zdravotní pojišťovna v předchozích čtyřech letech nehospodárně nakládala s penězi na prevenci. Na podezření poukázala kontrola pojišťovny ze strany ministerstva zdravotnictví. Panují u výdajů za zhruba 400 milionů korun. Další chyby za stovky milionů pojišťovna udělala během deseti let při uzavírání smluv s firmou IZIP. Ministerstvo se proto už obrátilo na policii, antimonopolní úřad, ministerstvo financí, finanční a živnostenský úřad.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a náměstek ministra Petr Nosek | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Nálezy kontroly reprezentují to, co si okolí Všeobecné zdravotní pojišťovny myslelo už několik let. V pojišťovně zavládly neprofesionalita a chaos, ve kterém je těžké se vyznat. V takovém prostředí nejlépe unikají peníze," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví Leoš Heger. Právě on do VZP pětici svých úředníků poslal.

Kontrola hospodaření ukázala, že pojišťovna nejspíš neoprávněně vyplatila firmě IZIP více než 456 milionů korun. Podezření na chyby je také u 400 milionů korun z fondu prevence pojišťovny.

"Řadu závěrů jsme rozporovali s tím, že útvary pojišťovny mají na věc odlišný právní názor," řekl iDNES.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Kontrola zároveň popostrčila vpřed jeho plány ke změnám. "Začali jsme přijímat taková opatření, která by v budoucnu zamezila, aby se podobné excesy opakovaly," reagoval na výsledky kontroly. Kabátek v pojišťovně zmrazil dočasně veškeré tendry a nechal si vypracovat analýzy oběhu účetních dokumentů i uzavřených smluv.

Se závěry kontroly i jejich medializací nesouhlasí Kabátkův předchůdce Pavel Horák. "Předpokládal bych, že poté, co VZP tyto věci vyvrátila v námitkách vůči kontrolnímu protokolu, nebude ministerstvo zdravotnictví pokračovat v medializaci nesprávných tvrzení. Bohužel se s námitkami čítajícími skoro sto stran nepokusilo nijak vypořádat, odbylo je jednou větou, že je neuznává," uvedl Horák.

Zakázky se dělily, pravidla byla mírnější

VZP podle závěru kontroly, jenž má 138 stran, například účelově rozdrobovala velké zakázky na menší, aby se vyhnula přísným pravidlům veřejných soutěží. "Pojišťovna pořádala akce s globálním názvem přes celou VZP, nechala je ale vysoutěžit každou krajskou pobočkou zvlášť, i když předmět zakázky byl shodný," popsal náměstek ministra zdravotnictví a nedávno jmenovaný předseda správní rady VZP Petr Nosek.

Jako příklad ministerstvo jmenuje projekt Dny zdraví v regionech nebo smlouvy mezi VZP a společností Česká atletická v celkové hodnotě dvou milionů korun. Kontroloři navíc uvádějí, že v tomto případě nebylo možné zjistit, co konkrétně a v jakém množství firma pro VZP zajišťovala. Podle Horáka bylo pro pojišťovnu zárukou spolupráce to, že Česká atletická je oficiálním partnerem Českého atletického svazu. Webové stránky svazu o společnosti aktuálně hovoří jako o "marketingové agentuře svazu".

Firmy jako jedna rodina

Kontrola také zjistila, že soutěží na propagaci a prezentaci pojišťovny se účastnily firmy, jež byly mezi sebou personálně i majetkově vzájemně propojeny. Je tedy možné, že cena mohla být mezi nimi dohodnuta předem a že část firem v soutěži sehrálo jen "křoví".

"V roce 2011 posuzovala VZP dvě nabídky, přičemž z výpisu obchodního rejstříku vyplývá, že ve společnosti Medical Global Agency s.r.o. má stoprocentní obchodní podíl Medica Healthworld a.s.," stojí v zestručněných závěrech z kontroly, které redakci iDNES.cz na vyžádání poskytlo ministerstvo zdravotnictví.

"V roce 2012 posuzovala VZP dvě nabídky, a to společností Medica Healthworld a.s. a Meritis s.r.o., dle výpisu z obchodního rejstříku má Medica Healthworld a.s. obchodní podíl 51 procent ve společnosti Meritis," konstatovali kontroloři s tím, že v obou případech nebylo provedeno transparentní zadávací řízení.

Podle bývalého šéfa VZP Horáka je však takový princip v pořádku, protože propojení je u reklamních agentur velmi rozšířené

Personální propojení firem, které pro VZP zajišťovaly propagaci a prezentaci

Kontrola přesně vyčísluje, kde mohly uniknout peníze prostřednictvím smluv s firmou IZIP. Ta pro pojišťovnu zajišťovala mimo jiné kritizované elektronické knížky pacienta. Ostatně ty v méně honosné podobě běží dodnes (více o nové smlouvě mezi VZP a IZIP čtěte zde).

Letitý nepořádek

Problémy se podle Hegera začaly rozvíjet na konci roku 2005, kdy tehdejší ministr David Rath uvalil na VZP nucenou správu. Tu ukončilo jmenování nového ředitele VZP Pavla Horáka. "Na konci nucené správy se objevil nový ředitel, začali se vyměňovat lidi na krajských pobočkách i v ústředí pojišťovny," popsal Heger.

"Myslím, že za ty roky se vytvořily vazby mezi členy správní rady pojišťovny a jejím vedením. To myslím nejen pana ředitele Horáka, ale i náměstky, kteří se tam postupně objevovali. Navíc vliv řady členů správní rady sahal zpět na ministerstvo zdravotnictví, takže kontrolní činnosti nebyly nijak povzbuzované," doplnil ministr.

Například u elektronických zdravotních knížek bylo v rozporu se smlouvou podle kontrolorů vyplaceno IZIPu téměř 27 milionů korun. Dva dodatky ke smlouvě na osobní účet pojištěnce zase vedly k neoprávněnému výdaji 333 milionů korun a při shánění nových pojištěnců firmou IZIP bylo proplaceno o téměř 96 milionů více, než kolik říkají dodatky smluv.

Kontroloři míní, že IZIP a VZP mohly porušit zákon na ochranu osobních údajů, když k osobním údajům pojištěnců získala přístup firma UNIQSOL. Právě jí IZIP převedl autorská práva ke zdravotním knížkám (více o tomto čtěte zde).

"Dohady kolem nakládání s osobními údaji nechápu. Data klientů jsou uchovávána s maximální možnou mírou zabezpečení, takže se k nim nemůže dostat nikdo nepovolaný. Loni IZIP prošel velmi důkladnou, čtrnáct měsíců trvající kontrolou Úřadu pro ochranu osobních údajů,  na výbornou," reagovala na závěry kontroly mluvčí firmy IZIP Martina Klapalová.

Ke smlouvám mezi VZP a IZIP se firma nechce bez souhlasu pojišťovny blíže vyjadřovat. Podle Klapalové je však zarážející, že ministerstvo nejprve rozhodovalo o konci spolupráce s IZIP a teprve poté si zadalo kontrolu ve VZP.

Horák podezření z neoprávněně vyplacených stamilionů odmítá a v podrobném komentáři výdaje odůvodňuje například posudky, které k nim pojišťovna má, nebo exkluzivitou s IZIP, tedy že firma se zavázala nepracovat pro jinou pojišťovnu než VZP. Podle něj byly podmínky výhodné, protože snižovaly náklady pojišťovny.

Z peněz na prevenci se platil muzikál pro zaměstnance

Kontrola ve VZP, která při více než šesti milionech pojištěnců hospodaří se 150 miliardami ročně, trvala od 20. června do 6. prosince loňského roku. Pětice úředníků ministerstva při ní prošla smlouvy mezi VZP a firmou IZIP od roku 2001 do roku 2011. Zkontrolovali také hospodaření pojišťovny s fondem prevence od roku 2009 do roku 2012.  Z něj pojišťovna hradí například sportovní aktivity nebo programy pro nemocné děti.

Jak ukázala kontrola, našly se v něm však i peníze na lístky pro zaměstnance pojišťovny na muzikál Mona Lisa či reklamu a dárkové předměty.

U fondu prevence kontroloři prověřili smlouvy a účetní operace za celkem 1,2 miliardy korun. "Odhaduji, že pochybení se týkala třetiny kontrolovaných záležitostí," řekl Nosek.

Další toky více než dvou miliard korun zkontrolovali v rámci smluv mezi VZP a společností IZIP. Kvůli podezření na spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky ministerstvo v září podalo trestní oznámení (více o kroku ministerstva čtěte zde). Věcí se již zabývá protikorupční policie.

"Závěr kontroly vedl k tomu, že jsme se obrátili také na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, finanční úřad, ministerstvo financí a směrem k živnostenskému úřadu pražského magistrátu," vyjmenoval Heger.

"Úřad prověřuje podnět týkající se IZIP, zejména pak zákonnost uzavření doplňkových smluv v jednacím řízení bez uveřejnění. V rámci šetření zjišťujeme, zda v této věci existují důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední," sdělil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Viníci přijdou o práci. Peníze do pojišťovny to nevrátí

Pojišťovna slibuje, že kromě změn v systému veřejných zakázek bude ještě celou věc řešit, až se k ní vyjádří úřady, policie a ministerstvo financí. "Pokud potvrdí, že jsme měli pravdu, budou se hledat viníci," říká ministr Heger. "Tam, kde bude odpovědnost konkrétních lidí jasná, by pan ředitel měl vyvodit zodpovědnost vůči konkrétním pracovníkům," míní Hegerův náměstek Nosek.

Pokud se potvrdí, že některé peníze z pojišťovny odtekly neoprávněně, do pojišťovny se jich většina nejspíš už nikdy nevrátí. "Teoretická možnost tady je, ale šlo by je vymáhat pouze po firmách, které prokazatelně fakturovaly za něco, co neprovedly. U zaměstnanců je odpovědnost daná zákoníkem práce a možnosti jsou relativně menší," míní Heger. "Pokud plnění bylo provedeno, byť ne v ideální právní rovině, pak už je to jen o odpovědnosti konkrétních lidí, kteří něco takového dopustili," doplnil Nosek.

Hegerův náměstek z pozice současného předsedy správní rady tvrdí, že on sám neměl možnost stav v pojišťovně zlepšit. "Správní rada schvaluje zakázky nad pět milionů korun a toto bylo pod tímto limitem. Stejně tak rada schvaluje strategii fondu prevence, ale už nerozhoduje o konkrétních zakázkách," vysvětlil Nosek.

Fond prevence už dříve čelil podezření, že z něj neoprávněně mizí peníze v souvislosti s programem Mořský koník (více zde). Ten však kontroloři loni neprověřovali.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

VIDEO: Jak se „estébáci“ domlouvali během demonstrací 17. listopadu 1989

Kordon VB zablokoval dav na Národní třídě, z druhé strany na něj tlačily...

Během událostí 17. listopadu 1989 sehráli významnou roli příslušníci Státní bezpečnosti (StB). Na archivních záběrech...

Čuba zůstává senátorem, i když není k sehnání a na jednání nejezdí

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Senátor František Čuba už déle než rok nedojíždí na jednání horní komory parlamentu a nebývá k zastižení ani ve své...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.