Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát je blíž k uzavření smlouvy na pěstování konopí, stěžovatel neuspěl

  14:34aktualizováno  17:32
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl návrh firmy Velvana, aby předběžným opatřením zastavil tendr na českého pěstitele léčebného konopí. Lékový ústav ale zatím nemůže podepsat smlouvu s vítězem soutěže, protože správní řízení u antimonopolního úřadu ještě neskončilo.
Legálně je nyní možné zakoupit si jen konopí z Holandska.

Legálně je nyní možné zakoupit si jen konopí z Holandska. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

O rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bez bližších podrobností informoval jeho předseda Petr Rafaj. 

Jak iDNES.cz zjistil, správní řízení u ÚOHS ale ještě neskončilo, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) proto zatím nemůže uzavřít smlouvu na pěstováním léčebného konopí s vítězem soutěže.

„ÚOHS sice v této věci vydal rozhodnutí, kterým zamítl návrh účastníka řízení na vydání předběžného opatření, nicméně o vlastním návrhu dosud nerozhodl, správní řízení jako takové stále běží a SÚKL nemůže předjímat, kdy a s jakým výsledkem skončí,“ informovala mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Ústav podle ní uzavře smlouvu s vítězným uchazečem jakmile to bude možné.

Firma Velvana, jež u antimonopolního úřadu neuspěla, rozhodnutí ÚOHS nekomentovala. „Vedení společnosti se k této kauze nebude vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Velvany Veronika Jirotková.

Tendr na pěstování konopí, který vypsal SÚKL, vyhrála firma Elkoplast Slušovice Ta tvrdí, že gram sušených částí rostliny dodá státu za 68 korun bez DPH.  Soutěž ale napadl neúspěšný uchazeč (více o napadení čtěte zde).

Podle informací iDNES.cz Velvana napadla vítěznou cenu s tím, že není možné za takovéto peníze konopí vypěstovat a zpracovat. To tvrdila i o druhé nejvýhodnější nabídce, ve které společnost Medihemp nabídla cenu 88,90 korun za gram.

Tendr má hodnotu necelých tří milionů korun bez DPH a stát odběr konopí garantuje jen pro 40 kilogramů sušených částí rostliny. Samo pořízení technologie pro pěstování v hale a následné zpracování rostlin a likvidaci bioodpadu ale bude vyžadovat jisté náklady. Jaké, to firma Elkoplast neřekla. Tvrdí ale, že se jí pěstování i s ohledem na pacienty vyplatí.

Dvě smlouvy a jedna licence

Pokud výsledky tendru budou potvrzeny, SÚKL by měl s Elkoplastem uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. Firma si následně musí doplnit všechna potřebná povolení včetně povolení nakládat s omamnými a psychotropními látkami. 

Následně si musí podat žádost o udělení pěstitelské licence. Až po jejím udělení s Elkoplastem SÚKL uzavře smlouvu o dodávce konopí. Podmínky lékového ústavu říkají, že léčebné konopí musí státu dodat nejdříve čtyři a nejpozději sedm měsíců po udělení licence. První dodávka léčebného konopí tedy může být zpracována a odeslána teoreticky na přelomu roku.

„Ústav předpokládá, že vypěstované konopí pro léčebné použití by mohlo být dostupné během posledního čtvrtletí tohoto roku,“ uvedla mluvčí SÚKL.

Jednatel firmy Elkoplast Ladislav Krajča iDNES.cz řekl, že neví, kdy a zda bude smlouva o smlouvě budoucí podepsána. „K datu se nemůžu vyjádřit,“ uvedl s poukazem na další lhůty, které běží.

Za námitkami Velvany vidí jen snahu tendr zdržet. „To, co tam argumentovali, byly nesmysly. Nedalo se to jinak nazvat než schválně brzděná akce,“ dodal Krajča.

Nyní se v Česku prodává jen konopí z Holandska. To stojí necelých 300 korun za gram. Vydává jej lékárna v Uherském Hradišti. 

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013. Ministerstvo už připravuje vyhlášku, která pozmění užívané množství drogy, rozšíří diagnózy i lékařské odbornosti, které konopí budou moci předepisovat. Vyhláška také umožní konopí předepisovat dětem (více o změně pravidel čtěte zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz