Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurs Moravanu chce i stát

  0:04aktualizováno  0:04
Státní Konsolidační banka se chce připojit k návrhu na konkurs Moravanu Otrokovice, který podala ČSOB. Mluvčí Konsolidační banky Jiří Pekárek potvrdil, že ČSOB svůj postup konzultovala a získala od státní banky souhlas. "My se k návrhu na konkurs nejspíš připojíme," dodal. Návrh na konkurs je pro Moravan velkou nepříjemností.

Jeho dceřiná společnost Morava Aeroplanes má podepsat smlouvu o koupi Letu Kunovice. V případě prohlášení konkursu by se tak prakticky i Let Kunovice stal přes svého majitele předmětem konkursní podstaty.

Konsolidační banka je s úvěrem 55 milionů korun druhým největším věřitelem Moravanu. V čele je ČSOB, která vede nesplácenou pohledávkou 1,27 miliard korun. Konzultace mezi ČSOB a Konsolidační bankou probíhají v souvislosti s řešením problémových pohledávek, které ČSOB získala s převzetím Investiční a Poštovní banky, což je i případ Moravanu.

Moravan nepodepsal smlouvu o koupi Letu

Za ztrátové pohledávky totiž ručí stát, a pokud se je nedaří vymoci, ČSOB je převede na Konsolidační banku. Právě kvůli těmto zárukám označil generální ředitel Moravanu Libor Soska návrh na konkurs za účelový.

ČSOB podle něj nijak nereagovala na "velkorysé nabídky na finanční vyrovnání vztahu s Moravanem od velmi seriózního investora, protože může od státu získat sto procent".

Návrh na konkurs však podle mluvčího ČSOB Milana Tománka přišel až jako poslední řešení, když se všechna ostatní vyčerpala. Nabídkou na vyrovnání vztahů byl podle důvěryhodných informací návrh, že pohledávku koupí od ČSOB společnost SDC International za 240 milionů korun, což odpovídá zhruba dvaceti procentům z celkového dluhu.

Moravan však prý s bankou nespolupracoval a neposkytl finanční výkazy, aby mohla ČSOB provést tržní ocenění pohledávky. Soska naopak tvrdí, že nabízeli jednání několikrát, ale nebyli vyslyšeni. Soska však zpochybňuje, že vůbec vůči ČSOB nějaké dluhy má. Tvrdí totiž, že proti dluhům započetl své pohledávky vůči bance, a má tak prý v účetnictví v kolonce úvěry nulu.

Pohledávka vznikla následujícím způsobem: Firma Avan Libora Sosky ručila za úvěr u IPB akciemi Moravanu. Když nebyl splácen, stáhla v roce 1999 IPB akcie jako zástavu a prodala je své spřízněné firmě PV Brokers.

O vlastnictví akcií se strhl soudní spor s PV Brokers, z něhož podle verdiktu vrchního soudu vyšla vítězně firma Avan Libora Sosky. Spor s PV Brokers však není podle dostupných informací definitivně ukončen.

Soska nicméně tvrdí, že v důsledku sporu o akcie vznikla skupině Moravanu velká škoda, kterou započetla proti dluhům a prakticky je tak vymazala. ČSOB však nic takového neuznává. "V účetnictví ČSOB ani bývalé IPB žádné pohledávky Moravanu neexistují," reagoval Tománek. Definitivní jasno, která ze stran má pravdu, tak zřejmě bude muset učinit soud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz