Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kongresové centrum se změnilo v pevnost

  10:44aktualizováno  10:44
Dostat se od úterního podvečera do okolí Kongresového centra? Na to zapomeňte! Přístup do přísně vymezených zón budou mít pouze lidé, kteří tu bydlí nebo pracují. Nicméně i jim se může stát, že se bezpečnostní podmínky zpřísní a oni se nedostanou ani dovnitř ani ven. Cesta domů skončí před zátarasy a policejní hlídkou. A vyběhané povolení bude nanic.

Policie v pondělí ukončila pyrotechnické prohlídky a převzala Kongresové centrum pod svou kontrolu. Před každou místností stojí člověk v uniformě. Ručí za to, že dovnitř nevstoupí nikdo nepovolaný. Policie rozmístila specialisty také v rozvodnách, aby znemožnili případný pokus o teroristický útok.

Od úterní šesté hodiny večer začne platit zákaz vstupu pro ty, kdo v zóně nebydlí či nepracují. Zcela uzavřen bude Vyšehrad a oblast ohraničená ulicemi Na Bučance, Čiklova, Petra Rezka, Žateckých, Na Bitevní pláni, Štětkova, Marie Cibulkové a Na Topolce.

Mapa uzavřených oblastí ZDE.

Na Nuselském mostě bude zatím běžný provoz, řidiči však od večera nebudou moci využívat výjezdy ke Kongresovému centru a do Kongresové ulice. V zóně nepůjde ani zaparkovat.

Metro sice bude ve stanici Vyšehrad stavět, ale ven se dostanou jen lidé s povolením. Policie i magistrát však varují, že v případě nutnosti mohou být opatření zpřísněna.

Nuselský most bude uzavřen ve čtvrtek od pěti hodin ráno. Magistrála bude neprůjezdná v úseku od ulice Lounských po Legerovu a Sokolskou.

Policisty podpoří beton a ploty
Ochranu Kongresového centra dělí policisté na čtyři druhy. "Kvůli možnému teroristickému útoku nainstalujeme kolem budovy betonové bloky tak, jako to známe od Rádia Svobodná Evropa," říká zástupce ředitele pražské policie Václav Kuthan, který má ostrahu KCP na starosti.

Příjezdové cesty zúží betonové zátarasy. "Také policejní plůtky budou pevnější než předloni. Navíc se budou dát přidělat k betonovému zátarasu," dodal policista.

Radnice vydává vstupní průkazy
Městská část Praha 4 začala občanům, kteří bydlí v zóně, vydávat zvláštní průkazy. "Vydává je na radnici na občanský průkaz a ověřenou nájemní smlouvu," řekla Marcela Pavlová, která vede na radnici skupinu pro přípravu summitu.

Zvláštní povolení dostanou i pracovníci firem, které v zóně sídlí. S tím, že by se společnostem platil ušlý zisk, ministerstvo zahraničí nepočítá. "Na to žádné prostředky vyčleněné nemáme," odmítá myšlenku Ivana Hlavsová z kanceláře summitu NATO.

Václav Kuthan připomněl, že summit nepřináší občanům Prahy 4 jen starosti a omezení. "Při předloňském zasedání MMF se snížila trestná činnost v městské části o polovinu," podotkl.

Nusle omezí zvláštní režim
Podle Pavlové začne na úřadu zvláštní režim v úterý 19. listopadu. "Bude tady fungovat informační kancelář a podatelna. Bezodkladné záležitosti občanů se pokusíme řešit v rámci možností," řekla.

Pro místní obyvatele zajistí od 19. do 22. listopadu nepřetržitou službu na odboru občanských průkazů a cestovních dokladů v Jílovské ulici na Lhotce.

Dokud bude zóna kolem KCP uzavřená, nebudou se z ní vyvážet odpadky, z ulic zmizí nádoby na tříděný odpad, koše na odpadky i na psí exkrementy. "Odpad se z oblasti odveze v úterý. Popeláři sem pak přijedou až po ukončení summitu v sobotu," uvedla Marcela Pavlová.

"Majitelé a správci budov byli upozorněni, aby popelnice uklidili do domů. Popeláři jim na odpad poskytnou plastové pytle."

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM SUMMITU

- středa 20. listopadu -
Po celý den budou v Ruzyni přistávat letadla s účastníky summitu. Krátce po poledni má v Sovových mlýnech přednést projev prezident Václav Havel. Na Pražském hradě se potom setká s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Robertson ještě návštíví Senát. Havel by se měl ve středu dopoledne setkat se svým americkým protějškem Georgem Bushem. V podvečer bude pro novináře, kterých má přijet na 3000, připravena recepce v Kongresovém centru. Pořádá ji vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra a promluvit by na ní měl premiér Vladimír Špidla. V Zrcadlovém sále Pražského hradu se uskuteční večeře pro představitele 19 členských zemí NATO a bruselské vedení aliance. Večeři pořádá prezident Havel s manželkou Dagmar. V Obecním domě se současně uskuteční recepce pro ministry zahraničí a obrany a další delegáty. 

- čtvrtek 21. listopadu, zahájení summitu -
Na ruzyňském letišti budou stále přistávat delegace. Od rána budou v tiskovém středisku hovořit někteří šéfové států a vlád k takzvanému studentskému summitu, který se bude konat souběžně se zasedáním. V 9:30 začne hlavní jednání, tedy zasedání Severoatlantické rady (NAC), nejvyššího orgánu aliance. Po poledni bude pro hlavy států a vlád členských zemí aliance připraven pracovní oběd. Odpoledne bude Severoatlantická rada jednat s kandidátskými zeměmi. Očekává se, že z Prahy by si pozvánku do aliance mělo odvézt Slovensko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Večer se prezident Havel setká s šéfy států a vlád takzvané Vilniuské skupiny deseti zemí, které usilují o členství v NATO. Kromě sedmi zmíněných států jsou mezi nimi ještě Albánie, Makedonie, Chorvatsko. Den ukončí slavnost pro hlavy států a vlád 46 členských zemí Euroatlantické rady partnerství (EAPC) na Pražském hradě. Na programu bude mj. baletní představení a velkolepá večeře pro 700 hostů ve Vladislavském sále.

- pátek 22. listopadu - 
Na programu je ministerská schůzka Rady NATO-Rusko a jednání Euroatlantické rady partnerství. V Praze by se měly uskutečnit další schůzky, například jednání Komise NATO- Ukrajina nebo jednání ministrů obrany států NATO.

Na vrcholné zasedání přijede do Prahy až 6000 hostů včetně delegací a novinářů. Očekává se, že do města zavítá i několik tisíc odpůrců NATO. Podle policejních odhadů by v ulicích mělo demonstrovat na 10 tisíc lidí.

(zdroj: ČTK)Autoři: ,


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz