Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kongres zahájil bitvu o nové ministerstvo

  12:48aktualizováno  12:48
V americkém Kongresu začala bitva o vznik nového ministerstva. Úřad pro domácí bezpečnost je součástí antiteroristickém plánu prezidenta George Bushe. Vláda tak reaguje na vzrůstající kritiku, že americké zpravodajské služby dělaly před útoky 11. září chyby. Kongres očekává řadu souhlasných i odmítavých reakcí, proto si zřejmě schvalovací proces vyžádá sérii slyšení.

Úkolem podvýboru Sněmovny reprezentantů pro vládní reformu je posoudit, co všechno bude k vytvoření ministerstva zapotřebí. Bushem navrhovaný úřad by měl zastřešit všech 22 existujících federálních agentur, od tajných služeb, přes pobřežní a pohraniční hlídky až po celní službu.

"Nebude to lehké, dojde k těžkým zápasům. Chystáme se šlápnout na kuří oko. Kvůli bezpečnosti státu je to však nutné," konstatoval republikán William Thornberry ze státu Texas.

Podle kuloárních zdrojů panuje ohledně vytvoření nového ministerstva mezi táborem republikánů i demokratů více méně shoda. Složitější budou diskuse týkající se jeho pravomocí a pracovní náplně. Pozorovatelé proto očekávají, že slyšení se potáhnou několik týdnů, než kongresmani vypracují odpovídající návrh zákonné normy.

Bush oznámil přeměnu systému bezpečnosti
S radikální přeměnou systému domácí bezpečnosti seznámil na počátku června obyvatele USA prezident George Bush. Plán zahrnuje vytvoření ministerstva chránícího americké území, čemuž se Bush doposud bránil. Televizní projev se uskutečnil v hlavním vysílacím čase a přenášely je všechny americké televizní stanice.

"Žádám Kongres, aby se připojil k mému úsilí v ustavení jediného, stálého ministerstva s prvořadým a naléhavým posláním - zajištění americké domoviny a ochrany amerického lidu," řekl Bush.

Připomněl, jak se USA změnily po teroristických útocích z 11. září, a zdůraznil, že se stále sbírají informace o případných hrozbách. V narážce na debatu o možných pochybeních zpravodajských služeb prezident upozornil, že loňské útoky nemohl nikdo předvídat. Připustil však, že byly přehlédnuty zprávy některých agentů FBI.

Ministerstvo sloučí přes sto agentur
Dosud se bezpečností USA ve svých resortech zabývá přes sto různých agentur, ale nikdo nenese konečnou zodpovědnost. Tuto úlohu by mělo plnit nové ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, které bude mít 169 tisíc zaměstnanců a roční rozpočet 37,4 miliardy dolarů.

"Nejde o rozšiřování vlády, nýbrž spíše o její zacílení a větší účinnost," vysvětlil prezident, který si přeje, aby Kongres schválil nové ministerstvo ještě v tomto zasedacím období, tedy do 1. ledna 2003.

Podle pozorovatelů zřejmě Kongres i opoziční demokraté vznik ministerstva schválí. Problémem ovšem bude samotné jeho ustavování, protože se setká s odporem byrokracie zejména u složek, které ztratí nynější pravomoci.

Změny se nedotknou jen výzvědných služeb, ale jde o širokou reorganizaci způsobu, jakým se USA chrání před případnými útoky. "Restruktualizace federální vlády je největší od roku 1947. Zatímco tehdy Truman reagoval na studenou válku, k nynější přeměně nás nutí terorismus," uvedl prezidentův mluvčí Ari Fleischer.

Po útocích byl zřízen zvláštní úřad
Po teroristických útocích, při nichž přišly v New Yorku a ve Washingtonu o život tisíce lidí, ustavil Bush zvláštní úřad pro vnitřní bezpečnost, do jehož čela postavil někdejšího pennsylvánského guvernéra Toma Ridge. Nyní Bush žádá, aby úřad byl povýšen na úroveň ministerstva.

Dlouho ovšem nebylo jasné, jak bude Ridgeův úřad strukturován, nebo zda a jak se bude zodpovídat dohledu kongresmanů. Bílý dům se nyní dokonce s Kongresem, který Ridge chce kvůli možným pochybením předvolat, pře.

Nové ministerstvo, jehož vznïk musí schválit Kongres, absorbuje mimo jiné složky pobřežní stráže, celní služby a imigrační služby. Zaměří se na čtyři oblasti - příhraniční a dopravní bezpečnost, připravenost na pohotovost a odvetu, bioteroristická protiopatření a ochranu infrastruktury.

Bílý dům odmítl, že by oznámení restruktualizace mělo odvrátit pozornost od slyšení Kongresu kvůli chybám amerických výzvědných služeb. "Ochrana země má prioritu kdykoli," podotkl Fleischer.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu. Chci se najíst, vtipkoval

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta...

Posádka argentinské ponorky zemřela při obrovské explozi, míní expert

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan podle někdejšího akustického experta amerického válečného námořnictva...Najdete na iDNES.cz