Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Delegáti zvolili nové vedení ODS
Vážení čtenáři, on-line reportáž z hlavní volební části kongresu ODS skončila. O dalších výsledcích vás budeme informovat v článcích. Děkujeme za pozornost.
16:51
Noví místopředsedové ODS omítají komentovat otázku, zda by měl Vodrážka vypadnout z vyjednávacího týmu. "Musíme se o tom poradit," odpovídají svorně.
16:09
Ještě dnes se sejde nové vedení ODS, grémium i výkonná rada. Mohla by rozhodnout například o změně vyjednávacího týmu o nové vládě. Schůzka vyjednavačů se koná už zítra.
16:07
Nečas se nebojí ani toho, že by Vodrážkova Praha teď dělala v ODS problémy, když nemá zastupení v nejužším vedení. "Chceme se s vedením pražské organizace co nejdřív sejít, rozhodně nestojí o nějakou ostrakizaci," řekl Nečas.
16:02
Bude teď David Vodrážka vyřazen z vyjednávacího týmu ODS o vládě, když není v předsednictvu strany? "V těchto věcech bude jednat grémium i výkonná rada, to jsou legitimní orgány," řekl na první tiskové konferenci nového vedení Petr Nečas.
15:56
Nečas poděkoval také odcházejícím členům grémia. Ivanu Langerovi, Petru Bendlovi, Petru Gandalovičovi i Davidu Vodrážkovi. "Pomáhal mi v těžkých chvílích před volbami a byl mi loajální oporou. Děkuji, Davide," řekl Nečas.
15:53
"Jsem přesvědčen, že jsme vykročili správnou cestou k vítězství. Budeme pracovat tvrdě a výsledky se dostaví," řekl s novým týmem za zády předseda ODS Petr Nečas. Nové vedení sklidilo dlouhý a intenzivní potlesk.
15:51
Všichni čtyři zvolení kandidáti poděkovali za podporu. Pavel Drobil při tom odmítl, že by v nominačním projevu mluvil proti Václavu Klausovi, o němž prohlásil například, že "ani Václav Klaus jako člověk neví vše". "Co se škádlívá, to se rádo mívá, řekl Blažek. Začíná výstup ODS na vrchol politické scény, věří Vondra.
15:46
Musíme být strana, která má jasný cíl, jde za ním a necukne v první zatáčce, říká v rozhovoru pro iDNES.cz nová první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. - celý rozhovor najdete zde
15:12
Výsledek volby místopředsedů dává ještě silnější mandát novému předsedovi. Už v prvním kole mu delegáti do týmu poslali lidi, o něž si řekl. Zcela propadl dosavadní první místopředseda David Vodrážka. Ve volbě 1. místopředsedy neuspěl s 257 hlasy, teď dostal jen 167.
15:07
Místopředsedy ODS byly podle neoficiálních informací zvoleni Nečasovi kandidáti Alexandr Vondra (434 hlasy) , Pavel Blažek (420), Drobil a Pospíšil (po 402 hlasech).
14:57
Předseda ODS Petr Nečas chce opět navázat spolupráci s ekonomickými odborníky. Podle něj musí v čele reforem stát předseda vlády. "Chceme navázat na pozitivní zkušenosti s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) a ekonomickou skupinou odborníků ODS," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce nově zvolený předseda ODS. Podle něj je taková spolupráce užitečnější než zřizovat post vicepremiéra pro ekonomiku.
14:17
Prezident Václav Klaus k Nečasovu zvolení řekl, že jde o očekávaný a jediný možný krok. "Já bych mu velmi přál, aby se mu dařilo jak v této funkci, tak v pravděpodobné roli předsedy vlády," vzkázal prezident z pietního aktu v obci Ležáky na Chrudimsku. ODS podle Klause nemá v dané chvíli jinou možnost. "Je to nakročení na tuto cestu. V žádném případě to není konec cesty," uvedl. Spekulace o možném návratu do funkce čestného předsedy označil za zbytečnou otázku.
13:56
Teď se budou volit čtyři místopředsedové. Kandidátů je šest, všichni muži. Volbu doprovodí také oběd.
13:55
Vondra slíbil, že bude pro ODS pracovat se stejným nasazením, jako pracovat pro svobodu a bezpečnost země posledních 25 let.
13:54
Pracoval jsem pro Václava Havla i Václava Klause, připomněl Vondra. "Ne vždy se mnou oba souhlasili. Ale oba je považuji za velké státníky, kteří pro naši zemi udělali víc než kdokoli z nás zde."
  • Miroslava Němcová se stala první místopředsedkyní ODS. (20. června 2010)

    Miroslava Němcová se stala první místopředsedkyní ODS. (20. června 2010) / Autor: David NeffMAFRA

13:50
Politika je služba veřejnosti, připomněl Vondra. "To nejcennější co máme, jsou členové, kteří se k ODS hlásí z přesvědčení, ne kvůli penězům či jiným výhodám," řekl senátor.
13:47
"Dnes se tu neděje revoluce, jak tu zaznělo. Je to jen jeden z okamžiků, kdy demokracie funguje," řekl kandidát Alexandr Vondra v narážce na zvolení Němcové místo Vodrážky. ODS ale podle něj není v dobrém postavení. Už se třeba nemůže spoléhat jen na kritice šéfa konkureční ČSSD Jiřího Paroubka, který po volbách odstoupil.

Diskuse

internetovavokurka: kukuku (15:55)

Tomáš Fojtík: hu.. no ted jde o to, jestli se tam dostane Kuba nebo ne (12:59)

kuba.s: Němcová..... že bych je zase začal volit? (12:38)

Sars84: bre rano :) (9:10)