Čechům se přiblížila možnost cestovat do USA bez víz.

Čechům se přiblížila možnost cestovat do USA bez víz. | foto: Profimedia.cz

Kongres přiblížil Čechům cesty do USA bez víz

  • 200
Češi jsou o krok blíž cestám do USA bez víz. V noci na sobotu schválila zákon o bezpečnosti i Sněmovna reprezentantů USA. Na jeho základě by mohli Češi v budoucnosti cestovat do Spojených států bez víz. Zákon už dříve prošel Senátem a nyní chybí jen podpis prezidenta George W. Bushe.

Americká vlajka je na stožáru Bíleho domu ve Washingtonu ztažená na půl žerdiČtěte také
Víza nahradí internetová přihláška

Americký prezident má na vyjádření k zákonu deset dní. Může ho buďto podepsat, anebo vetovat.

Změna pravidel bezvízového režimu se týká občanů zemí s nižším procentem odmítnutých žádostí o víza, tedy velmi pravděpodobně i České republiky.

Pokud se víza asi za rok či za dva definitivně zruší, budou lidé při každé cestě do USA sice dál odkázaní na svolení amerických úřadů, ale za mírnějších podmínek.

Slovensko si zřejmě ještě počká
Změna vízové praxe bude z nových států Evropské unie zřejmě vyhovovat vedle České republiky už jen Estonsku. Naopak Slovensko, Polsko a ostatní nováčci
EU vzhledem k vysokému procentu odmítnutých žádostí o víza v minulých letech pravděpodobně budou muset na zrušení víz ještě čekat.

Nový zákon zároveň představuje zpřísnění režimu pro 27 států, vesměs západoevropských zemí (z nových členů EU pak pouze Slovinska), které už oboustranně bezvízový styk s USA mají. Pro jejich občany zcela svobodné cestování na americké území totiž končí.

Zákon proti terorismu

Úprava vízového režimu je jen dílčí částí komplexního "antiteroristického" zákona, který využívá podněty komise vyšetřující útoky z 11. září. Hlavní opatření jsou:
  • více peněz městům s vyšším rizikem ohrožení
  • zvýšení dotací na bezpečnost dopravy
  • prověřování veškerého nákladu dopravních letadel do tří let
  • do pěti let prověřovat nákladní lodě kvůli nukleárním zařízením před tím, než vyplují do USA
  • granty na zajištění vzájemného radiového propojení pohotovostních služeb
  • Dokument zavádí elektronické ověřování totožnosti lidí chystajících se k návštěvě USA. Cizinci z bezvízových zemí mají před každou cestou do USA elektronicky odeslat své osobní údaje americkým úřadům, které jim buď návštěvu povolí, nebo je odkážou na americké velvyslanectví k dalšímu jednání. Poplatek nutný k zaplacení těchto úkonů vyjde v přepočtu pravděpodobně do 400 korun.

    Dolní komora Kongresu hlasovala podle agentury AP 371 hlasy pro a 40 proti. Den předtím Senát normu schválil 85 hlasy. Jen osm senátorů bylo proti a sedm se zdrželo hlasování. - více zde

    Rozhodne Bush
    Prezident George Bush má nyní deset dní na to, aby zákon podepsal, nebo vetoval. Pozorovatelé předpokládají, že se hlava státu pod text podepíše.

    Zákon posouvá hranici odmítnutých žádostí o víza, která zůstává podmínkou pro zařazení do bezvízového programu, ze tří na deset procent. Čechům americké úřady dosud neudělovaly víza asi v devíti procentech případů, zatímco Slovensko, Polsko a další nové země EU měly tento poměr údajně o mnoho vyšší.

    Vše nyní závisí na schopnosti USA přesně evidovat odjezdy cizinců a stanovovat, kolik jich z dané země zůstává v USA neoprávněně. V případě, že stát nepřekročí zatím nestanovené procento neoprávněných pobytů, bude moci být do bezvízového programu zařazen i přesto, že počet odmítnutých žádostí o víza byl vyšší než deset procent. Příprava technických zařízení bude ovšem trvat asi rok a další dobu budou USA poměr neoprávněných pobytů hodnotit.

    ,

    Eurovolby 2024

    Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

    Video