Kongres ODS: nic nového pod sluncem

  8:30aktualizováno  8:30
- Kongres Občanské demokratické strany, jež o víkendu rozhodovala o svých krocích v nadcházejících měsících, nepřinesl žádnou převratnou změnu. S výjimkou zvolení nového místopředsedy Petra Nečase potvrdil ve funkcích členy dosavadního vedení strany i jejich snahu o vytvoření většinové vlády složené ze všech parlamentních nekomunistických stran. ODS si však neuzavřela ani možnost sestavení vlády s lidovci a Unií svobody, stejně jako variantu užší spolupráce se sociálními demokraty.
CO ROZHODL KONGRES ODS
- Stranu dál povede Václav Klaus
- Opoziční smlouva nebude vypovězena
- Návrh na vznik supervelké koalice trvá

Návrh na vypovězení opoziční smlouvy s ČSSD a okamžité zahájení rozhovorů s lidovci a Unií svobody o společném kabinetu však kongres odmítl. Z více než 250 delegátů jich pro něj hlasovaly pouze dvě desítky.
Delegáti pověřili vedení strany, "aby pokračovalo v jednáních o většinové vládě, nejlépe s výsledkem vzniku supervelké koalice".

"Asi jsme zklamali všechny, kteří od našeho kongresu očekávali dramatické otočení kormidlem naší politiky, a stejně tak ty, kteří očekávali, že jeho důsledkem bude oslabení naší strany," pronesl na konci kongresu Václav Klaus.

Ještě před svým zvolením předsedou žádal delegáty, aby nesvazovali nové vedení usnesením, které by předem vyloučilo některou z variant příští vlády. "Musíme být připraveni na možnost modifikovaného vztahu s ČSSD, a to nemluvím o velké koalici," oznámil Klaus.

Na pozdější dotaz, co si pod tím představit, odpověděl: "Vyžaduje to vaši fantazii.
Modifikace může mít různé tvary. Jedním z hlavních poselství kongresu je, že si ODS nepřeje pokračovat v dosavadním politickém uspořádání."

Klaus bude jednat o superkoalici
Razantní návrhy na okamžité vypovězení opoziční smlouvy se sociálními demokraty sice na víkendovém kongresu ODS padly, ale při hlasování byly drtivou většinou hlasů smeteny ze stolu: získaly podporu pouhé desetiny delegátů.

Jejich autoři nepřesvědčili ostatní delegáty ani argumentem, že ODS kvůli toleranci vlády Miloše Zemana začíná ztrácet voliče a některé členy strany. "Probuďme se," zahájil svůj projev Josef Černohorský ze středních Čech. "Dostali jsme se do stavu ztrouchnivění. ... Uvědomme si, že udržování šaškovské vlády z nás dělá také šašky." Podobně apeloval na delegáty Jiří Oberfalzer (také středočeská ODS). "Opoziční smlouva ztratila svůj smysl a přináší více škody než užitku," řekl a odmítl názory, podle nichž by ODS v případě vypovězení smlouvy ztratila své dnešní pozice a dostala se do politické izolace: "Na setrvání v otevřené opozici nemůže ODS prodělat." Václav Klaus tyto návrhy označil za laciná gesta, kterým nerozumí. "Jestliže tady pan Černohorský vyzývá: Probuďme se, tak já nevím, neměl jsem z nikoho pocit, že by tady byl spící a neprobuzený. Chceme-li říkat takové věty, musíme vědět, co bude dál," řekl na adresu autorů návrhu na vypovězení opoziční smlouvy.

Návrh Karla Boka z Berouna, aby ODS usilovala o vznik velké koalice s ČSSD, dopadl při hlasování delegátů ještě hůře než návrh na vypovězení opoziční smlouvy. Podpořilo jej jen několik jednotlivců.

Kongres nakonec nechal novému vedení ODS volné ruce při vyjednávání s ostatními stranami o nové vládě. Návrh dosavadního vedení, aby ODS usilovala v prvé řadě o supervelkou koalici, sice prošel, ale podpořila jej jen těsná většina delegátů.
Z 254 lidí, kteří v tu chvíli seděli v jednacím sále, superkoalici podpořilo 128, proti bylo 78 a ostatní se hlasování zdrželi.

Předseda Václav Klaus výsledek tohoto hlasování označil za důležitou informaci pro Unii svobody a lidovce, kteří při dosavadních jednáních - na rozdíl od ČSSD - superkoalici odmítali. "Usnesení těchto stran byla dosud dělána na základě předpokladu, že je možné, že kongres zvolí jiné řešení," řekl Klaus.

Pokud jde o postoj ODS k vládnímu návrhu státního rozpočtu na příští rok, o němž budou poslanci rozhodovat zřejmě už tento týden, nepadlo na kongresu jasné slovo. "O rozpočtu bych soud dělat nechtěl. Je to úkol pro nové vedení a v úterý na téma rozpočet svolal premiér Zeman schůzku se zástupci parlamentních demokratických stran," řekl k rozpočtu Klaus.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři. (14.11.2018)

Premiér Andrej Babiš označil bobtnající kauzu Čapí hnízdo doslova za „puč Palermo“. Řekl to po sérii schůzek s šéfem...

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz