Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Jediné poselství kongresu ODS má jméno Petr Fiala

  11:37aktualizováno  11:37
Občanská demokratická strana si o víkendu na kongresu v Olomouci zvolí nové vedení. Favoritem na předsedu strany je bývalý ministr školství Petr Fiala. Utká se nejspíše s europoslancem Edvardem Kožušníkem. Otázka je, zda ODS restart vůbec zvládne.

Profesor Petr Fiala vystoupil 7. prosince s přednáškou v pražském CEVRO institutu a oznámil při této příležitosti, že bude kandidovat na předsedu ODS. | foto: ČTK

ODS se neodehraje žádný převratný nový začátek, ale jen nový začátek možného budoucího nového začátku. Občanští demokraté, jako hlavní poražení říjnových voleb, si po půl roce konečně zvolí legitimní vedení. Na víc jim nebudou stačit síly ani energie. Stranický restart se tak odloží minimálně o rok.

Důvodem je zvláštní stav ochrnutí, v němž se někdejší tahoun ekonomické transformace aktuálně nachází. Razie na Úřadu vlády v červnu 2013, spojená s pádem vlády Petra Nečase, smetla celou jednu vládní garnituru a na jejich místa dosud nenastoupil nikdo s věrohodným a sjednocujícím programem.

Polyfunkční strana

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jana Blažková: Politici postřehli babyboom. Vědí, že už je v základkách?
  • Mirek Topolánek: Proč se bojí ODS politické diskuze?
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

ODS z malátnosti neprobraly ani předčasné sněmovní volby, po nichž už nastala úplná paralýza jakékoli činnosti. Kdybychom měli nějak definovat ODS dneška, zřejmě by to šlo slovy: polofunkční strana s nezvoleným předsedou (Kuba), kterého většina členů upřímně nesnáší. Olomoucký kongres však odstraní jen tento špunt. Všechno ostatní se může nebo nemusí odehrát až v následujících měsících nebo spíš letech.

Přitom na liberální pravici je obrovský prostor, protože ve volbách poražená a dnes mlčící část veřejnosti hledá svého mluvčího. Stará garda v ODS však na tuto poptávku jako by reagovala zbraněmi minulé epochy, takže lidé typu Jiřího Pospíšila nebo Martina Kuby mluví jen o lepším marketingu nebo vlídnější tváři ODS ve vztahu k médiím.

Je to pokus vyprávět nový příběh starým způsobem. Tyto proudy přehlížejí, že se loni prakticky změnila celá jedna epocha a doba, která přichází, má úplně jiné parametry a výzvy a oni se svými postupy a názory jsou spíše součástí problému než jeho řešením.

Jiná epocha

V české společnosti ročník 2014 je především cítit nárůst autoritářských tendencí a volání po vládě pevné ruky. Vrcholná politika se zájmově sblížila s velkým kapitálem a jeho nejasnými záměry. Pokračuje vleklá ekonomická recese, která vyvolává poptávku po stále větších zásazích státu.

Za nezájmu veřejnosti se francouzský prezident Hollande ve druhé největší zemi Evropské unie pokouší o měkký socialismus s vysokými daněmi a omezováním vlastnických práv. Navíc usiluje o jeho expanzi v podobě nařízení a směrnic po celé Evropě. Paralelně dochází k vlastnickému převrstvení i v českých médiích.

Dobrá třetina české veřejnosti nemá za této situace reprezentanty, které by se od těchto trendů dokázali alespoň slovně distancovat. Právě v neschopnosti politicky uchopit tato témata spočívá hlavní tragédie ODS.

Předkongresové poziční hry, jestli Čechy budou mít po kongresu dva místopředsedy, Morava taky dva, nebo jestli volná hlasovací koalice Pospíšil – Kuba převáží a získá místopředsednickou většinu, jsou úplně mimo mísu. Připomínají poziční boje z jiné doby, které jsou nezbytným koloritem ve stranách s dvaceti- až třicetiprocentním zastoupením v parlamentu. V tomto kontextu působí směšně.

Petr I. – záchranář

Jediným srozumitelným poselstvím kongresu ODS bude, že novým předsedou se stane profesor politologie Petr Fiala, který je jaksi vyčleněn z všeobecných her o lepší místo u snědeného krámu. Proč?

Vlastně to v sobotu nebude plnohodnotná volba nového předsedy politické strany, ale nezastřená korunovace Petra I., který do historie této strany vstoupí v lepším případě s označením předseda-záchranář. Zda bude do dvou let od zvolení blahořečen, nebo zapuzen, je tak padesát na padesát. Jeho demonstrativní volba bude přesně tím radikálním minimem, na němž se širší vedení strany shodne. Od pondělí to už bude všechno jenom na něm.

Jestliže víkendový kongres nemůže nezvolit Fialu, musí on sám pro svůj úspěch především pozměnit svoje vnitřní ustrojení. Jako politolog analyzoval trendy a možnosti systému. Jako politik je musí aktivně měnit nebo bránit tradiční struktury systému. A hlavně, jeho hlavním publikačním místem už nemohou být politologické revue, ale Sbírky zákonů.

Česká moderní historie zná několik případů, kdy se z původně nepraktických intelektuálů stali pragmatičtí politici. Jestli se Fiala zařadí mezi ně, nebo naopak půjde cestou těch, co si rádi ozkouší poučky v praxi, aby o tom podali napínavé svědectví v nové knize, není rozhodnuto. ODS momentálně nezbývá než to vyzkoušet.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz