Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
12:52
Vážení čtenáři, on-line reportáž pro tuto chvíli skončila. Další vývoj událostí sledujte v článcích. Děkujeme za pozornost
12:50
Po projevu Mirka Topolánka se má kongres zabývat především formulováním vize ODS pro příští desetiletí. Na programu jsou naplánovana i vystoupení hostů, odpoledne má začít politická debata o programu.
12:39
Pokud chceme být nadále lídrem pravice, musíme se poučit, uvedl šéf strany. "ODS musí sloužit k prosazování obecných hodnot a idejí, ne soukromých zájmů," je přesvědčen Topolánek. "Napněme plachty, pojďme představit občanům naši vizi do roku 2020, pojďme společně vyhrát volby," zakončil Topolánek svůj projev.
12:31
Mirek Topolánek začal mluvit o "černých duších". Popřel, že by se jednalo o jeho boj s regionálními sdruženími. Je nutné přijmout určité změny. Je například nutné rozšířit změny vyloučení členů strany.
12:27
Topolánek mluví o nutnosti reforem. Podle něj se strana nesmí vzdálit svým voličům, zároveň je ale třeba táhnout republiku nad stav, ve kterém se nyní nachází.
12:22
Předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že pokud strana nevyhraje příští parlamentní volby, sám odejde z funkce předsedy. Pokud ODS volby vyhraje, nebude podle Topolánka už nikdo jeho pozici zpochybňovat.
12:15
Topolánek představil delegátům soubor otázek, kterými by se strana měla v budoucnu zabývat. Mluví jednak o domácích i zahraničních prioritách.
12:09
Následující období, 2006 až 2009, byly podle Topolánka roky bojů. I přes to se ale vládě dařilo plnit to, co slíbila. Následující rok 2010 považuje Topolánek za rok rozhodnutí. Červnové volby podle něj určí, jak to bude dál s ODS, i s pravicí. Volby budou klíčové, země musí v následujících letech provést nutné reformy, musí se změnit na společnost investující do budoucna, musí posílit svobodu a demokracii, nastínil Mirek Topolánek.
12:06
Roky 1998 až 2002 nazval roky hanby. "Opoziční smlouva nám zlomila páteř, dostala ODS do izolace," popsal. ODS podle něj ztratila hodnověrnost. Následovaly "roky naděje". Českou republiku čekal ekonomický růst, ODS se vrátila ke svým kořenům, ke svým hodnotám. "Dařilo se nám nacházet širší voličskou podporu," uvedl dále.
11:57
Topolánek rekapituloval vývoj strany. Za úspěšné pokládal roky po založení strany. Dobu 1994 až 1997 nazval lety úpadku. Strana podle něj opustila reformní étos, narůstalo neodůvodnitelné uspokojení. Toto období bylo zakončeno pádem vlády, bylo zapřičiněno odporem koaličních partnerů, uvedl šéf strany.
11:55
"Máme co slavit, slavíme dvacet let svobody, slavíme dvacátý kongres ODS," řekl Topolánek a navrhl, aby strana předložila lidem svou stranu vizi do budoucna. ODS je podle něj stranou, která má dost síly k obraně svobody. Chce, aby ODS zůstala stranou, která bojuje s populismem.
11:53
"Pokládám za chybu, že jsem vám neobjasnil své rozhodnutí odejít ve Sněmovně," přiznal Topolánek. Toto rozhodnutí podle něj přispělo k rozvoji frustrace ve straně. Sám sebe se prý ptal, zda má sílu stranu dál vést. "Ale jak jsem již říkal, jsem tu zpět," ujistil delegáty.
11:52
Za úspěch považuje Topolánek vítězství v evropských volbách. Občanští demokraté jsou rovnocenným soupeřem sociální demokracie, je přesvědčen šéf strany. Straně se podle něj podařilo znovu získat přízeň voličů i přes to, že ji částečně oslabil vznik TOP 09. Jiří Paroubek si toho podle Topolánka byl vědom a to byl důvod, proč se ČSSD nakonec nechtěla předčasné volby.
11:48
Topolánek podle svých slov nechce jen popsat situaci, chce také navrhnout řešení. "Pokud cítíme politickou kocovinu, není to tím, že jsme udělali něco špatně, podléháme chybám, které udělali jiní," uvedl Topolánek.
11:39
Projev má opět šéf strany Mirek Topolánek, který delegáty seznamuje se zprávou o stavu strany. Rekapituluje uplynulý rok. Strana má podle něj nyní šanci ukázat, že si zaslouží vést tuto zemi. "Já mám šanci ukázat, že si zasloužím vést vás," dodal.
11:33
Kongres se bude řídit návrhem programu tak, jak byl navržen výkonnou radou. Pro byli všichni delegáti.
11:31
Ani tento návrh neprošel. Změnu kongresu na volební podpořilo dokonce jen 14 účastníků kongresu, proti jich bylo 385.
11:30
Nyní se bude hlasovat o návrhu na odvolání šéfa strany a místopředsedů a novou volbu vedení.
11:28
Hlasuje se o návrhu delegáta Žďárského, aby kongres hlasoval o důvěře předsedovi strany. Návrh nebyl přijat. Pro bylo 142 delegátů, 315 jich bylo proti.
11:28
  • Mirek Topolánek na kongresu ODS. (21. listopadu 2009)

    Mirek Topolánek na kongresu ODS. (21. listopadu 2009) / Autor:  Michal Šula MF DNES

11:23
Tomáš Julínek seznamuje delegáty se všemi navrženými změnami v programu. Rokycanský delegát Milan Jaroš navrhl, aby se kongres změnil na volební.
11:22
Spory o program a proceduru kongresu pokračují.
11:11
Topolánkovi kritici neprosadili možnost tajného hlasování na kongresu. Pro hlasovalo asi 180 z 520 delegátů. "Je to zvláštní," zlobil se šéf jihočeského regionu Martin Kuba. Šéf ODS tak má na sjezdu převahu.
11:10
Z 537 oprávněných delegátů jich je na místě 523. Kongres je usnášeníschopný, kvórum pro prosazení návrhu je 262 hlasů.

Diskuse

kouc modrych ptaku: strana by měla bojovat i s alibisty jako jen pan předseda jinak se nehneme z místa. viz projev v 11:48 (12:06)

Kocourkovský radní: Lexi, počkej si na sjezd socanů, ti budou jednotní jak Národní fronta. Nemusíš to sledovat, není to povinné, mávátko klidně zase ulož do skříně... (11:38)

Lex Barker: slet modrych ptaku, pekna pi...,,,,,na (10:51)