Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž
Vážení čtenáři, on-line reportáž z kongresu ODS končí. Na programu je například ještě volba výkonné rady nebo schvalování usnesení, o kterých vás budeme informovat v článcích. Děkujeme vám za pozornost!
19:24
Reportér iDNES.cz z hotelu Clarion:
Poslanec Vlastimil Tlustý jde domů. "Až se zase bude konat takový podobný mejdan, dejte mi vědět," říká posměšně na adresu kongresu ke svým spřáteleným kolegům ze středních Čech. Jak by celý víkend shrnul do pár slov? ptám se. "Kdo chce kam, pomozme mu tam," odpoví lakonicky.
19:16
Předsedovi strany Topolánkovi se podle mnohých tvoří "tým snů", tým místopředsedů zůstává téměř stejný. Funkci 1. místopředsedy neobhajoval Pavel Bém, kterého nahradí David Vodrážka. Podle Topolánka se k výsledku dospělo po složitých jednáních a dlouhých hlasování. V průběhu hlasování odstoupil z volby Ivan Langer a Evžen Tošenovský, a veřejnost tak má naději, že ODS bude schopna překonat i vnitřní rozpory, uvedl v ČT Topolánek. Vodrážku nepokládá za neznámého politika, řadí se podle něj k předním politikům pražského regionu.
19:13
Ve třetím kole volby uspěl i bývalý hejtman Petr Bendl, získal 288 hlasů. Jedinou změnou ve vedení ODS tak je David Vodrážka, který ve funkci prvního místopředsedy nahradil pražského primátora Pavla Béma.
18:59
Podle propočtů ČT bude kongres trvat ještě dvě až tři hodiny. Kromě třetího kola volby místopředsedy strany proběhne například hlasování o výkonné radě ODS.
18:44
Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský odstoupil kvůli tomu, aby zjednodušil volbu. V obou kolech získal víceméně stejný počet hlasů, podle něj "nemělo smysl tuto hru dál hrát". "Každá prohra je určité zklamání, není to pro mě ale úplně překvapivé," okomentoval výsledek v ČT.
18:26
Výsledky 2. kola volby místopředsedů:
Petr Nečas: 301 hlasů, zvolen ve 2. kole
Petr Bendl: 219 hlasů, postoupil do 3. kola
Evžen Tošenovský: 185 hlasů, kandidatury se vzdal
Miroslava Němcová: 173 hlasů
18:24
Evžen Tošenovský se vzdal kandidatury, svůj krok odůvodnil snahou zjednodušit proces volby. Do třetího kola tak postupuje pouze bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.
18:22
Funkci řadového místopředsedy obhájil i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, získal 301 hlasů. Do třetího kola postupují Petr Bendl a Evžen Tošenovský.
18:20
Oznámení o zvolení dalších místopředsedů stále všichni netrpělivě očekávají. ČT dokonce přerušila debatu politologů a přepnula na přímý přenos z hotelu Clarion, tam byl ale jen prázdný sál. "Co jste viděli, byl planý poplach," vybruslil moderátor s grácií z ošemetné situace.
17:59
Reportér iDNES.cz z hotelu Clarion:
Kdo že nainstaloval bezpečnostní rámy?

Přístup do centra je složitý, člověk musí projít detekčním rámem, což je oproti předchozím kongresům novinka. Když dotyčný rámem projde a omylem po pár metrech uhne jiným směrem, přestane být "prověřený" a ochranka ho pošle k rámu znovu. Přitom delegáti a hosté nemusí přes detekční rám procházet vůbec, pouze novináři. "Je to buzerace," zlobí se někteří.
Zajímavé je, že pokud rámem prochází jen 300 novinářů, kdežto 500 delegátů nikoli, bezpečnost ve skutečnosti zajištěna není a celá záležitost s kontrolou a desítkami členů ochranky je jen jedním velkým divadlem.
"Má to sloužit k zastrašení novinářů," tvrdí jeden z členů ODS a poukazuje na ministra vnitra Langera. Ten odmítá, že by šlo o záležitost policie. "Dělal to management tohoto hotelu a já o tom vůbec nevím," kroutil hlavou s typickým úsměvem Langer.
"Je to na pokyn zadavatele," hájí se naopak členové ochranky u detekčního rámu...
17:41
Reportér iDNES.cz z hotelu Clarion:
"Petře, běž jim poděkovat," volá na ministra a nyní i staronového místopředsedu Petra Gandaloviče předseda Senátu Přemysl Sobotka poté, co Jan Vidím přečetl výsledky hlasování. Špičky ODS totiž sedí u stolu v kongresové restauraci o patro níž a baví se.
Předseda Topolánek je hodně slyšet, v dobré náladě se plácá po zádech s ostatními kolegy a zmateně pobíhá po resturaci. Gandalovič uposlechne, vyjede po eskalátorech do vyšší patra a v sále od mikrofonu řekne delegátům děkuji vám".
Čím víc se kongres natahuje, tím uvolněnější atmosféra panuje. Delegáti odkládají saka, kouří doutníky, dýmky, popíjejí. Ministr vnitra pobíhá v restauraci mezi stolky bez saka, pouze v bílé košili, připomíná číšníka. Občas přisedne k některému ze stolků a "kuje pikle" s delegáty.
17:23
"ODS potřebuje vedení, které jí dokáže získat zpět voliče, které ztratila. Pokusíme se to skutečně voličům vysvětlit během těch dvou let, že pravice není ztracena," řekl v ČT po své volbě Gandalovič.
17:21
Výsledky prvního kola volby řadových místopředsedů

Ivan Langer: 316 hlasů, zvolen v 1. kole
Petr Gandalovič: 250 hlasů, zvolen v 1. kole
Petr Nečas: 232 hlasů, postoupil do 2. kola
Evžen Tošenovský: 184 hlasů, postoupil do 2. kola
Petr Bendl: 166 hlasů, postoupil do 2. kola
Miroslava Němcová: 154 hlasů, postoupila do 2. kola
Aleš Řebíček: 120 hlasů
Jiří Pospíšil: 109 hlasů
Michal Doktor: 38 hlasů
Libor Lukáš: 23 hlasů
17:15
Jan Vidím oznamuje výsledky prvního kola volby řadových místopředsedů. Zvoleni byli Ivan Langer a Petr Gandalovič, do druhého kola postupují Miroslava Němcová, Petr Nečas, Petr Bendl a Evžen Tošenovský.
17:04
Oficiální vyhlášení výsledků prvního kola volby řadových místopředsedů se zdržuje. Podle původních informací mělo být v 17:00, předseda volební komise Jan Vidím ale zatím není v dohledu.
16:38
"Můj vztah k Mirkovi Topolánkovi je jasný. Vážím si ho, ale nevěřím, že s ním vyhrajeme příští volby," napsal poražený kandidát na předsedu ODS Pavel Bém čtenářům v on-line rozhovoru. Výstup z rozhovoru čtěte zde.
16:33
Jan Vidím vidí volbu místopředsedů ještě "tak na tři hodiny", řekl v ČT. "Jsou to vyhlídky," komentoval to lakonicky a s úsměvem moderátor ČT Václav Moravec. Skluz podle něj je asi čtyři hodiny. Filosof politického dění Miloslav Bednář i politologk Jan Kubáček v ČT připustili, že kongres by mohlo ovlivnit i to, že se mimopražští delegáti začnou rozjíždět domů.
16:18
Stranického rebela Jana Schwippela vývoj hlasování na kongresu nepotěšil. "Jestliže se jeden den Václav Klaus vzdal čestného předsednictví a druhý den je znovuzvolen Mirek Topolánek, tak je to tragédie," řekl iDNES.cz.
16:14
  • Prvním místopředsedou ODS byl zvolen David Vodrážka. (7. prosince 2008)

    Prvním místopředsedou ODS byl zvolen David Vodrážka. (7. prosince 2008) / Autor: Michal SváčekMAFRA

15:56
Z většiny projevů místopředsedů je cítit, že už nemají moc nových neotřelých myšlenek, které by na kongresu dosud nezazněly. Většinou v různém pořadí kombinují věty o právu a pořádku, modrých kořenech, malém a výkonném státu, komunikaci uvnitř ODS a konzervatismu jako výchozí hodnotě občanských demokratů.
15:43
Pražský radní Jiří Janeček se po Milanu Cabrnochovi také vzdal kandidatury.
15:35
"Pojď, Petříku," pozval po Michalu Doktorovi k řečništi dalšího kandidáta Petra Gandaloviče.
15:32
Reportér iDNES.cz z hotelu Clarion hlásí zajímavou reakci na volbu Davida Vodrážky prvním místopředsedou: "Je to Topolánkův klín vklíněný do Prahy," myslí si jeden ze členů výkonné rady. Vodrážka má prý dobré vztahy s předsedou ODS. Místostarostka Prahy 13, které šéfuje Vodrážka, Gabriela Kloudová, je ředitelkou kanceláře premiéra Topolánka.
Bém za Vodrážkou stojí a spekulace, že by byl Vodrážka "Topolánkovým koněm" odmítl. Spokojený je i pražský poslanec a radní Jiří Janeček.

Diskuse

etrusk: ale bechera piju... Občas (19:01)

Cikrt: o nic taky odchazim, tady uz neni o cem diskutovat (18:59)

Cikrt: to ses houby duchodce, pokud nebudes objimat stromy :) (18:59)

etrusk: No já tu na rozdíl od vás nezasel, sklizeň čeká na vás :-) Hodně zdaru, síly, odvahy, tvůrčí invence a tak vůbec. Váš politický důchodce z Prahy. Ps. Stromy objímat nebudu (18:57)

Cikrt: odesel :D (18:56)

Uzovka12: jedinej rozumnej tady (18:56)

Cikrt: mej se a dekujem za plodnou diskuzi :) (18:55)

etrusk: Promiň Cikrte, jak říká užovka, jsem uplně out. Zase jsem se snažil reagovat na tvůj příspěvek o mě, leč zůstal jsem nepochopen. Odcházím do politického důchodu, všem se vám uleví :-) (18:52)

Uzovka12: rd bych aby vyhrali ale neverim tomu (18:49)

Uzovka12: neverim. rekni co chteji v teto sestave volicum sdelit a jak je presvedcit? (18:49)

Cikrt: samozrejme, ze ODS vyhraje pristi rok volby a ty parlamentni taky :) (18:48)

Uzovka12: terusk: jsi fakt out (18:48)

Cikrt: to neni k smichu etrusku (18:47)

etrusk: Cikrte Cikrte. Sice tě neznám, ale že ty budeš malej vzteklej trpaslík? :-))))))))))))))))))))))) (18:45)

Uzovka12: neverim ze ods vyhraje pristi rok volby (18:44)

Uzovka12: takze volebni vysledek uplne ignorovan (18:43)

Cikrt: takovou zmenu sem teda necekal :) (18:37)

davydoff: no a mame zmenu :-)))) skoda ze neprosla Nemcova..... (18:35)

Cikrt: davydoff: samozrejme, ze ho muzes znat osobne, to jenom etrusk nas tady hodnoti aniz by nas znal osobne (18:35)

davydoff: cikrt: ja bohuzel Icka znam..osobne...jsem z Olomouce... (18:33)

etrusk: Toho já se nebojím, to mi věř (18:32)

davydoff: etrusk: neprekazis, musis si sve nazory obhajit..ja si tady taky casto pripadam jako ty...ale co uz :-))) (18:32)

Cikrt: etrusk: trochu vic odvahy vyjadřovat své názory a hodnotové soudy (18:32)

etrusk: No nic.... Tak si to tu užijte :-) Nebudu se svými názory překážet (18:31)

Cikrt: jak se opovazujes ho hodnotit, kdyz ho neznas :) (18:30)

davydoff: etruck: je fakt ze Icko udelal spoustu uzitecne prace na ministerstvu a v policii :-)))) je to šikula... (18:29)

davydoff: ale jsem rad ze je ve vedeni ODS :-))))) (18:29)

davydoff: ...A NAVIC HAJZL :-)))) (18:28)

davydoff: ale ja to klidne napisu, ANO PODLE MNE JE LANGER BEZCHARAKTERNI.... (18:28)

Cikrt: no jo, kritici nenašli odvahu postavit se současnému vedení (18:26)

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.