V koalici sice přibývá sporů, ale vláda trojkoalice to podle politologů přežije.

V koalici sice přibývá sporů, ale vláda trojkoalice to podle politologů přežije. | foto: iDNES.cz

Konfliktů ve vládě přibývá. Spor o Bátoru je zásadní, říká šéf TOP 09

  • 421
Je to jako v manželství "po italsku" - četné hádky, ale rozvod není na pořadu dne. Tak vypadá situace v koalici, kterou opět zmítají spory. O to, že ministr školství drží ochrannou ruku nad úředníkem Bátorou, kvůli němuž TOP 09 nechodí na vládu, o daňovou i sociální reformu. Pro Karla Schwarzenberga je zásadní spor o Bátoru.

Politologové ale míní, že všechny současné hádky vláda i přes rétoriku politiků přežije. "V koalici to sice může bouchnout, ale spíš nechtěně," uvedl pražský politolog Josef Mlejnek.

Podle Pavla Šaradína z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci budou mít aktuální hádky v koalici podobné vyústění jako dosud. "Myslím si, že skutečně převáží to, že žádná z vládních stran nemá alternativu k současné vládě. A že pro Věci veřejné je to zřejmě jejich poslední možnost být v Poslanecké sněmovně a ve vládě," řekl iDNES.cz Šaradín.

Změnit by se to podle něj mohlo, kdyby se koalici na podzim nepodařilo v parlamentu prosadit klíčové reformy - důchodovou, daňovou a sociální. Pak by podle něj mohlo k větším změnám dojít na jaře příštího roku, ještě před krajskými a senátními volbami. "Hlavně Věci veřejné teď ve sporech uvnitř koalice zkoušejí, co by mohlo na voliče zafungovat," míní politolog Šaradín.

"Udělají vše pro to, aby vláda pokračovala. I když se objevila teorie, že jde Miroslavu Kalouskovi o to, aby vláda padla a byly předčasné volby, je to podle mě dost divoká teorie. Vlivní podnikatelé a skupiny, které stojí za stranami, je budou také tlačit k tomu, aby se shodli a vláda byla stabilní," odhaduje Mlejnek.

Nemohou zvítězit fašizující tendence, prohlásil Schwarzenberg

Nejnebezpečněji pro koalici podle Šaradína vypadá spor o personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátoru. TOP 09 přestala chodit na vládu, protože jí vadí, že ministr Josef Dobeš drží nad Bátorou ochrannou ruku, a umožňuje tak podle ní pronikání extremistických názorů do státní správy.

Karel Schwarzenberg v baště libyjských rebelů Benghází (29. června 2011)

"Otázka ochrany lidských práv a včasného boje proti fašizujícím tendencím je pro mě klíčovou otázkou mého celého politického života. To není nějaká povrchní letní bouře během okurkové sezony," prohlásil v pondělí předseda TOP 09 Schwarzenberg. Podle ministra jde o to, zda bude česká politika postavena na zásadách lidských práv, nebo na představách, které připomínají druhou, předválečnou republiku.

Bátorovy názory jsou fašizující, míní Jan Fischer

Expremiér Jan Fischer považuje za alarmující, že ministr Dobeš toleruje ve funkci Ladislava Bátoru. "Když nazývat věci pravým jménem, tak tyto názory jsou hrubě fašizující," řekl Fischer v rozhovoru pro týdeník Euro.

"Byl jsem zděšen, když před pochodem Prague Pride pan ministr Josef Dobeš říkal, že Bátoru neodvolá, protože to je svědomitý národovec a katolík. Katolík budiž, s tím nemám problém. Ale ze svědomitých národovců mi běhá mráz po zádech. Víte, svědomití národovci v minulém století připravili o životy několik milionů lidí. Svědomití národovci byli u začátku osvětimských pecí," prohlásil bývalý premiér.

"Nesouhlas s politickou obhajobou neonacisty na vysokém místě ministerstva školství je omluva dostatečná," vysvětloval ministr financí Miroslav Kalousek, proč ministři za TOP 09 nedorazili na vládu při schvalování daňové reformy, což rozzlobilo premiéra Nečase.

Bátora vede občanské sdružení Akce D.O.S.T., které protestuje proti prohlubování evropské integrace, proti multikulturalismu, a sám Bátora předával americkému velvyslanectví protest proti pochodu gayů a lesbiček centrem Prahy. Dříve ale také kandidoval za extremistickou Národní stranu, která později ve volební kampani hlásala "konečné řešení cikánské otázky".

Spor o Bátoru je podle politologa Mlejnka zástupný problém, ale připustil, že pokud by se nakonec koalice rozešla, může to být - jak řekl - "nějaká podobná prkotina". Šaradín má jiný názor - právě spor o Bátoru je podle něj nyní pro koalici nejnebezpečnější, protože politici situaci vyhrotili do pozice "černá, bílá".

Daňová reforma. Ministři VV byli pro, pak Bárta řekl: Je to jinak

Jak se k sobě koaliční partneři chovají, lze ukázat třeba na tom, že všichni čtyři ministři za Věci veřejné hlasovali ve vládě pro daňovou reformu včetně pádu superhrubé mzdy a za konec daňového zvýhodnění stravenek, ale za pár hodin bylo všechno jinak.

Šéf poslanců VV Vít Bárta ohlásil, že o podobě reformy se musí znovu jednat v parlamentu. A že ve vládě na ni jeho strana kývla vlastně jen proto, aby šel do parlamentu návrh, který počítá i se zdaněním hazardu od ledna příštího roku. Jinak by se to podle VV už nestihlo. V této logice o dalších pár dnů později přišly Věci veřejné s tím, že hazard má být řešen úplně zvlášť, mimo daňovou reformu, k níž mají další výhrady.

 "Hrám Věcí veřejných už myslím nerozumí ani ony samy, ani veřejnost," podivil se nad měnícími se postoji VV šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Vít Bárta na mimořádné tiskové konferenci VV vysvětloval, proč ministři z jeho

Nad podobou daňové reformy se bude licitovat až do poslední chvíle, a to i v souvislosti s rozpočtem - Bárta iDNES.cz řekl, že jeho strana se na ni dívá i v kontextu toho, jak se má měnit DPH kvůli daňové reformě.

"Nepřipustíme další zvyšování daně z přidané hodnoty nad dohodnutých 14 a 20 procent," řekl Bárta. Jeho strana bojuje i za zachování stravenek, které má nahradit daňový bonus 3 tisíce korun ročně. Věci veřejné chtějí také, aby šlo více peněz v rozpočtu pro dopravu. A tak lze čekat handlování - co kdo za co prosadí a kde ustoupí.

Sociální karta, která rozladila VV i ODS, nebude povinná

Třetí větší spor se týká sociální reformy, kterou připravil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Výhrady k ní mají Věci veřejné, ale kritika zazněla i od ODS. Té se vůbec nelíbilo, že by se chystanou sociální kartou mohly v budoucnu vyplácet i důchody. "To ale v tom návrhu teď vůbec není," hájí kolegu ministra šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Na koaličním jednání, které si vynutily Věci veřejné k sociální reformě, by tak špičky vládních stran měly potvrdit předběžnou dohodu ministra práce Jaromíra Drábka s expertkou ODS, poslankyní Kohoutovou, a zástupcem VV, poslancem Vackem, že sociální karta, přes kterou se mají vyplácet sociální dávky, nebude povinná, ale dobrovolná. Tento spor tak už fakticky neexistuje.

Nový šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura

"V koaliční vládě za účasti tří politických stran budou vždy existovat různé názory na mnoho otázek, které se řeší jednáním a hledáním kompromisů. Největší rizika spatřuji v metodách kladení ultimát, silných slov, uzavírání cest ke kompromisu a upřednostňování krátkodobých stranických cílů," komentoval pro iDNES.cz situaci ve vládní koalici šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Jeho strana se ještě před schvalováním reforem poradí o postupu v koalici na pondělním jednání výkonné rady ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video