Konference uvede vědecké programy NATO

Ostrava - O možnosti zapojení českých institucí a firem do vědeckých a výzkumných programů Severoatlantické aliance budou ve čtvrtek v Ostravě hovořit špičkoví odborníci z tuzemska i ze zahraničí na prvním ročníku konference VIA NATO 2002. "Cílem konference je prezentovat vědecké programy NATO a to především zástupcům průmyslových podniků, vědeckých ústavů a univerzit," uvedl organizátor konference Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000.

"Právě pro ně může být přínosné zapojení do vědeckých a technologických programů NATO," konstatoval Pavlačík.

O prestižní roli konference podle něj svědčí především hosté, kteří v ostravském hotelu Imperial vystoupí.

Například o aktuálním stavu vědeckých programů a možnosti jejich využívání bude hovořit přímo programový ředitel odboru vědeckých programů a technologií z bruselské centrály NATO F.C. Rodrigues.

Jako další řečníci vystoupí špičkoví odborníci z ministerstva obrany, školství a zahraničních věcí, ale i například bývalý ministr hospodářství Spolkové republiky Bavorsko August Lang.

Program konfrence
VIA NATO 2002

Organizátory konference jsou sdružení Jagello 2000 a Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska, odborným garantem je pak Vojenská akademie v Brně.

"Česká republika, Polsko a Maďarsko se před více než třemi lety staly členy Severoatlantické aliance. Členství v NATO s sebou nepřináší pouze garanci bezpečnosti, ale možnost podílet se na výzkumných projektech, mít přístup k špičkovým vojenským technologiím a participovat na zbrojních zakázkách," podotkl Zbyněk Pavlačík ze Sdružení Jagello 2000.

O zajímavé možnosti a příležitosti pro tuzemské průmyslové podniky, instituce a vědecké ústavy však podle něj bohužel ještě není mezí odbornou veřejnosti širší povědomí. "Podobně koncipovaná konference se na žádném místě v České republice nekoná. Ostrava je pravým místem pro konferenci, a to především vzhledem k průmyslovému charakteru přilehlé aglomerace," dodal Pavlačík.


Video