Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konfederace je ve stavu „uprdnuta”, stěžují si političtí vězni

  7:42aktualizováno  7:42
Konfederace politických vězňů je ve vleku lidí blízkých ČSSD, tvrdí místopředseda přerovské pobočky Vladimír Hučín. Vedení vytýká zálibu v prebendách, podivnou minulost a zbabělý postoj k jeho vleklé kauze. K Hučínovi se postupně přidávají další členové nespokojení s chováním předsednictva.

Předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová je podle Hučína pověstnou žábou na prameni. | foto: Radek Miča, MAFRA

Bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín má už rok pozastavené členství v Konfederaci politických vězňů (KPV). 

Vedení se totiž nelíbí jeho kritika poměrů v organizaci. "Oddělujeme zrno od plev," řekl iDNES.cz Hučín, který je naopak přesvědčen o tom, že je třeba s nešvary mezi politickými vězni zatočit.

Špičkám vytýká, že spolupracovaly s tajnými službami a policií při jeho procesu. Policii měly také přislíbit, že nepodniknou žádné protestní akce na Hučinovu podporu. Odměnou za to jim prý jsou prebendy, státní vyznamenání, pozvání na společenské akce a oslavy.

"Zachovali se jako zbabělci. Nemuseli se ničeho bát, přesto strčili hlavu do písku," řekl iDNES.cz Hučín. Pro svá tvrzení má prý důkazy. Připomíná například záběry filmového dokumentu Martina Vadase, ve kterých současná předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová zakazuje diskuzi na Hučínovo téma a autoritativně umlčuje oponenty. - dokument najdete zde

Právě Kavalírová a další jsou podle Hučína trumfem v rukou bývalého premiéra Stanislava Grosse a jeho ministra vnitra Františka Bublana. Na politickou objednávku měli konfederaci zabránit, aby se za Hučína postavila.

Hejtmánek: Jako voják nemohu mlčet
Kritika nezaznívá jen z úst Vladimíra Hučína. Stejným způsobem se vedení znelíbil plukovník Josef Hejtmánek, předseda pobočky v České Lípě. Vyloučen byl před několika týdny, když Hučína podpořil v dopise, které vedení zaslal. Nikdy dříve s bývalým agentem BIS neměl nic společného.

"Jsem také voják. Když mne ale nenechali o Hučínovi říci ani slovo, tak jsem se s nimi rozloučil. Nikdo mne nepřinutí, abych ztratil svoji čest a pomáhal v pronásledování Hučína," vysvětlil Hejtmánek iDNES.cz.

"O zastavení členství rozhodla Rada na svém jednání. Hejtmánkovo vyjádření, které učinil, bylo naprosto agresivní," řekl člen předsednictva KPV Čestmír Čejka s tím, že plukovníkův dopis byl "vrcholně nepravdivý". Místopředseda KPV Jiří Málek však vše popřel. "To je vyloučené, nikdy jsem o tom neslyšel. Nemá pozastavené členství," řekl iDNES.cz.

Věc nechtěla komentovat ani sama předsedkyně Konfederace Naděžda Kavalírová. "Nezlobte se, nebudu to vysvětlovat, důvody byly vážné," řekla iDNES.cz dotčeně. Později dodala, že Hejtmánek musí některé věci splnit, aby mu mohlo být členství obnoveno. Jaké úkoly to jsou, neuvedla.

Hejtmánek si přitom vedení pohněval už dříve, když na všechny pobočky rozeslal komentář s některými výhradami vůči předsedkyni. "Jiří Málek, pravá ruka Kavalírové, pak šel do archivu ministerstva vnitra a hledal něco, kvůli čemu by mne mohli vyloučit," řekl Hejtmánek. "Je tam (na vnitru) jako doma, pečenej vařenej," dodal plukovník.

Je přesvědčen, že jeho a Hučínovo pozastavení členství je nezákonné. Stanovy KPV nic takového neznají, vyloučit člena totiž může jen místní pobočka, vysvětlil.

Nepřístupný sněm
Nespokojená část politických vězňů si stěžuje na to, že vedení brání diskusi a umlčuje veškerou kritiku. Nejinak tomu bylo i na říjnovém sněmu KPV v Olomouci, který volil nové předsednictvo. Na jednání nebyli vpuštěni novináři a televizní štáby, "ochranka" u dveří zabránila vstupu dokonce i několika členům konfederace, třebaže mělo být jednání veřejné. Čejka naopak tvrdí, že šlo o soukromé jednání.

Sněm pak jednomyslně ve funkci předsedkyně potvrdil Kavalírovou, která byla jedinou kandidátkou. "Bylo to zařízeno tak, aby nikdo jiný nemohl kandidovat," řekl Hučín s tím, že o kandidaturu se původně ucházel bývalý hokejista Gustav Bubník.

Kavalírová se odmítla k průběhu sněmu vyjádřit. "Neobtěžujte mne tím. Jsou to vnitřní věci konfederace. Nejste členem, nebudu vám dávat tyto odpovědi," řekla iDNES.cz.

Žába na prameni
Současné předsedkyni přitom někteří členové nemohou přijít na jméno. Nedůvěřují jí, protože po svém věznění v letech 1956-1959 pracovala za normalizace osmnáct let na ministerstvu sociálních věcí. "Roky dělala na ministerstvu, když já byl bit v Minkovicích komunistickým bachařem Vondruškou," řekl Hučín. „Kavalírová byla vrchní sestrou v muklovské nemocnici Uranových dolů v Jáchymově. Ta musela být prověřená,“ dodal Hejtmánek.

Hučín jde ještě dále a označuje Kavalírovou za hlavní problém KPV. "Je to taková žába na prameni," řekl. Připustil ale, že má silnou pozici, protože ji prezident Klaus vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Zlovolná kráva, napsal Beneš před sebevraždou
Výhradami k předsedkyni se netajil ani horlivý antikomunista, člen KPV a spisovatel Jan Beneš, který na jaře spáchal sebevraždu (více zde). Na jeho přání byla při pohřbu přečtena jeho poslední vůle. Stálo v ní, že Naděžda Kavalírová "přivedla KPV do stavu uprdnuta, do stavu hnoje", vzpomíná Hučín na pozdvižení ve smuteční síni, které tvrdá slova vyvolala.

"Kavalírová tehdy seděla, byla úplně bílá, vypadala, jako když si pro ni přišla smrt," dodal. (celý text viz rámeček)

Kavalírová odmítla námitky členů vůči své osobě komentovat. "Nebudu nic říkat. Odpovídám pouze členům konfederace," zopakovala iDNES.cz.

Hledání teplých místeček
Kritici také poukazují na snahu vedení dostat se za každou cenu do prestižních funkcí. O Ústav pro studium totalitních režimů se prý předsednictvo nestaralo do doby, než zjistilo, že nová instituce bude mít sedmičlennou radu a tedy společensky významné pozice. - více zde

Během pár dnů se proto do Rady vzájemně nominovali Kavalírová a Čejka. Oba se tam nakonec také dostali, Kavalírová byla navíc zvolena do jejího čela. Od 1. ledna tak budou nadřízenými Pavla Žáčka, který bude novému Ústavu šéfovat. "Nepřísluší mi komentovat dění v Konfederaci politických vězňů," řekl na dotaz iDNES.cz Žáček. - více zde

Kavalírová podle kritiků také bez souhlasu KPV navrhla do Rady České televize svou dceru, i když byl původně předsednictvem schválen jiný kandidát.

Vladimíre, nevrtej do toho
Nespokojená skupina kolem Vladimíra Hučína se však s podivným chováním vedení nechce smířit. Sympatizují s ní i někteří funkcionáři KPV.

Například předseda smírčího výboru Konfederace Karel Plocek připustil, že pozastavení Hučínova členství je nezákonné. "Já to říkám veřejně. Neznám žádný termín pozastavení členství," řekl Plocek iDNES.cz s tím, že stanovy znají jen vyloučení.

Termín pozastavení členství si sice může vymyslet například předsednictvo, na valné hromadě by pak ale musela být taková změna stanov přijata. A to se nestalo.

Smírčí komise proto předsednictvo vyzvala, aby Hučínovo zrušení členství odvolalo, protože k němu není oprávněné. "Dali jsme to na vědomí předsednictvu. Rozhodnutí smírčí komise, pokud neodporuje jiným zákonným ustanovením, je konečným rozhodnutím," dodal Plocek.

Přesto i on sám přerovského rebela nabádá, aby raději do vedení příliš nešťoural. Hučín tvrdí, že mu Plocek řekl: "Vladimíre, prosím tě, nevrtej do toho, neboť to je na zavření. Oni je zavřou, to bude hrůza, až to praskne."

Vedení podle něj nemá příliš čisté svědomí ani ve finančních otázkách. "Zpronevěřily se nějaké velké prachy a vedení o tom ví," naznačil Hučín.

Většina politických vězňů je ale k situaci v KPV lhostejná. Vyčkávají, co která skupina udělá, sami se ve sporech angažovat nechtějí. Důvodem je především jejich věk. "Konfederace by měla být čistá jako boží oko. Měla by být morálním kreditem společnosti. Ale bohužel tomu tak není," uzavřel Hučín.

. Co o kpv napsal jan beneš

Dopis spisovatele Jana Beneše politickému vězni a členu vedení KPV Františku Zahrádkovi z 1. června 2007. Ze dne, kdy Beneš dobrovolně odešel ze života.

Když popravovali 26. ledna 1957 Josefa Patočka (bylo mu pouhých 51 let), jeho poslední slova zněla, že ho nemrzí zemřít, neb komunisti zasvinili jeho zemi jako štěnice.

Toto zasvinění bohužel platí v plné míře i dodnes a nechovám naději, že by se to snad mohlo změnit v čase, který mi ještě vyměřen. Jsem jasné mysli i zcela ucházejícího zdraví a prostě jen nehodlám čekat až jedno i druhé v tom stavu nebude. Jakož i být svědkem a nedobrovolným účastníkem toho, jak se nadále propadáme do zasviněného uprdnuta.


Sluší se dodat: Zasvinění zajisté obsáhlo i KPV, pod vedením jedné zlovolné krávy a jejího dvora. Causa Hučín, jakož i zneužití fondů, budiž měřítkem. To vše je jen stranou, na mé rozhodnutí to vliv nemělo, aniž je ovlivnilo zbabělé chování všech těch, kdo nehodlali sami udělat nic, ale přesvědčovali mne, že musím „to pull my neck“ já. Dokázali jste organizaci přivést od možného potenciálu do stavu hnoje. Jest to Vaše, nikoli má hanba.

Jan Beneš v.r.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz