Rusy naštvalo zneuctění Koněva v Praze. Pomník doplní vysvětlující cedule

  9:05aktualizováno  20:01
Ruská média informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda, k případu se vyjádřili i někteří ruští politici. „Je to dílo zbabělců,“ uvedl poslanec Vitalij Milonov. Ruské ministerstvo zahraničí čin odsoudilo jako vandalismus a urážku obětí boje proti fašismu.

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval letopočty 1956 a 1968 (23. 11. 2017) | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

„Připomíná mi to divochy, kteří s kalašnikovy pobíhají po Blízkém východě a na manifestacích pálí cizí vlajky. Je to komické. Do očí vám svůj názor neřeknou, jenže památník jim odpovědět nemůže. A tak si na něj troufnou,“ prohlásil poslanec vládní strany Jednotné Rusko podle webu riafan.ru.

Fotogalerie

„Památníky připomínají historii, kterou jsme si sami zvolili. Jenže za takové bezpáteřní slabochy píšou historii jiní a tak si tito lidé musejí přiznat, že jsou slabým národem. Že chtějí být vazaly jiných států,“ dodal politik, který je známý svými postoji proti homosexuálům a antisemitskými výroky. V minulosti navrhoval třeba tábory pro bezdomovce, prodej erotických pomůcek jen na předpis či zákaz filmu Power Rangers.

„Zítra budou možná pálit znaky spojené s Evropskou unií. Bojovat s památníky je ubohost. Národ, který je ničí, to jsou zločinci. A já věřím, že většina Čechů se tak nechová,“ dodal politik.

Protestuje ambasáda i ruské ministerstvo zahraničí

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který na konci druhé světové války osvobodil Prahu, tento týden někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Případem už se zabývají pražští policisté.

Rok 1956 je s Koněvem spojený kvůli jeho roli v brutálním potlačení Maďarského povstání sovětskou armádou. Rok 1961 může upomínat na jmenování Koněva velitelem Skupiny sovětských vojsk v Berlíně a výstavbu Berlínské zdi. V roce 1968 zase Koněv zaštítil zpravodajský průzkum Československa před vpádem vojsk Varšavské smlouvy. 

„Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I.S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze,“ uvedlo na svých webových stránkách ruské ministerstvo. „Tento čin uráží nejen památku sovětského vojenského velitele, pod jehož vedením vojska 1. ukrajinského frontu v květnu 1945 osvobodila hlavní město Československa, ale také památku všech, kteří tam padli v boji proti fašismu,“ dodalo ministerstvo s tím, že nepochybuje o tom, že obdobný názor má naprostá většina obyvatel České republiky. 

Ministerstvo doufá v potrestání viníků a také v to, že české úřady podniknou taková opatření, aby se podobný incident již nemohl stát.

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Posprejování památníku odsoudilo i ruské velvyslanectví v Praze. „Je smutné vidět, jak podezřelé iniciativy některých obecních politiků vedou ke skutečným činům vandalismu proti památníku hrdiny osvobození Československa a jeho hlavního města od nacistických okupantů,“ stojí v prohlášení diplomatické mise.

Někteří zastupitelé Prahy 6 chtěli v minulosti sochu z roku 1980 úplně odstranit. Zastupitelstvo v pátek rozhodlo, že pomník doplní informace o poválečné etapě Koněvova života. Desky v češtině, angličtině a ruštině by se u pomníku měly objevit koncem června příštího roku, proti však vystupují pražští komunisté i ruské velvyslanectví. Oficiální nápis na pomníku nyní připomíná jen jeho zásluhy z druhé světové války. 

Vandalové pomník posprejovali jen pár dnů poté, co prezident Miloš Zeman před odletem do Ruska vyjádřil Koněvovi úctu. Dědictví česko-ruských vztahů v 20. století poznamenalo i prezidentovu návštěvu, a to kvůli komentáři na webu ruské armádní televize Zvezda, podle nějž by Češi měli být za vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 vděční (o kauze jsme psali zde). 

Koněvova socha stojí na náměstí Interbrigády v Bubenči. Minulost sovětského vojevůdce vzbuzuje mezi obyvateli Prahy spory. Část oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní připomínají jeho roli při krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956. V listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Mayová má dost podpory, aby večer získala důvěru konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová oznamuje, že svým kritikům neustoupí....

O politickém osudu britské premiérky Theresy Mayové rozhodne ve středu večer hlasování konzervativních poslanců o...

Zelení chtějí protlačit k Evropské komisi prošetření dotací pro Agrofert

Premiér Andrej Babiš hovoří na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě...

Plné prošetření zákonnosti všech evropských dotací určených firmám skupiny Agrofert za dobu vládního angažmá...

EU i další země podle OECD mrhají talentem migrantů. Dělají podřadné práce

Kurdové při stavbě budovy ve městě Čiba

Více než třetina migrantů v zemích OECD je vysoce kvalifikovaných, zatímco podíl této skupiny v domácím obyvatelstvu je...

Najdete na iDNES.cz