Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec pizzerie U Žáby? Prohrála další soud s budějovickou radnicí

  8:00aktualizováno  8:07
Rok a půl trvající spor mezi českobudějovickou radnicí a provozovateli pizzerie U Žáby na Piaristickém náměstí má další pokračování. Českobudějovický okresní soud dal už podruhé za pravdu městu a pizzerie by se tak měla do tří měsíců vystěhovat.

Pizzerie U Źáby, jejíž provozovatelé se soudí s českobudějovickou radnicí o výpověď z nájmu | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Společnosti Fresh CZ, která pizzerii provozuje, vypovědělo město nájemní smlouvu už vloni v lednu. Podle zástupců podniku k tomu ale nemělo žádný důvod.

Ladislav Vrabel, který za pizzerii vystupuje, se už nechal slyšet, že se proti úternímu verdiktu okresního soudu odvolá. "Rozhodně se budeme pídit po tom, proč paní soudkyně rozhodla tak, jak rozhodla. Nesrovnalostí v podání výpovědi pro pizzerii je víc. Rozsudek není spravedlivý," řekl Vrabel.

Stejně ale rozhodla samosoudkyně už v srpnu 2009. Tehdy se Fresh CZ obrátila na krajský soud, který letos v březnu rozsudek zrušil a celou věc vrátil zpět okresnímu soudu. A ten znovu označil výpověď, kterou podnik obdržel v lednu 2009, za právoplatnou.

Soudní tahanice mohou trvat léta

Vyhověl tak žalobě, kterou na Fresh CZ podalo město. "Pro mě je to logický výsledek. Jenže pokud se zástupci pizzerie odvolají, vystěhovat ji stejně nemůžeme," podotkl jednatel budějovické Správy domů Ladislav Volf.

Dodal, že z vlastní zkušenosti zná podobné případy, kdy trvalo až pět let, než se podařilo nájemníky vystěhovat.

Celý problém se v této kauze točí okolo nájemních smluv a samotného podání výpovědi, kterou město nijak neodůvodnilo. "Trváme na tom, že jsme ji nijak neporušili," řekl Vrabel.

Právníci magistrátu a Správy domů jsou ale přesvědčeni o opaku. "Každý má právo rozhodnout o svém majetku," zdůraznil Volf.

Nový nájemce čeká, za zachování pizzerie vznikla petice

Město už vloni na jaře nabídlo prostory v domě mezi Hroznovou ulicí a Piaristickým náměstím novým zájemcům. Výběrové řízení vyhrála Monika Kropáčková ze Strýčic na Budějovicku, která tu mimo jiné plánuje zřídit nekuřáckou restauraci zaměřenou na rodiny s dětmi.

Nastěhovat se ale zatím nemůže. "Ale pokud vím, její zájem o tyto prostory trvá," sdělil Volf.

Na budějovické radnici stále leží petice proti zániku pizzerie, kterou už podle Vrabela podepsaly dva tisíce lidí. Radní i zastupitelé se už dříve shodli, že se jí budou zabývat, teprve až soudy skončí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz