Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kritik islámu odešel z rozhlasové debaty kvůli přirovnání k antisemitům

  12:39aktualizováno  12:39
Předčasný konec nabídl posluchačům druhého programu Českého rozhlasu pořad Kupředu do minulosti, tematicky zaměřený na soužití s islámem. Poté, co arabista Jan Čuřík přirovnal slovník spisovatele Benjamina Kurase k protižidovskému tisku za druhé republiky, opustil rozzlobený Kuras studio.

Spisovatel Benjamin Kuras | foto:  David Neff, MAFRA

V debatě, jejíž záznam najdete zde, se střetly dva výrazné názorové protiklady: spisovatel Benjamin Kuras se proti islámu a jeho extrémnímu výkladu - Islámskému státu - vymezoval, arabista Jan Čuřík mu oponoval například tezí, že je potřebné chápat současné muslimy „podle jejich dnešního žitého života a ne prostřednictví 1 400 let starých textů“ (kontext debaty viz zde).

Kuras v diskusi podotkl, že „máme štěstí, že žijeme v západní demokracii“ a položil řečnickou otázku, zda chceme „žít v systému, kde si banda 25letých výrostků může hrát na Mohameda a (vůdce Islámského státu) Abú Bakra, obsadit zemi, vyhnat křesťany a jezídy a vyhodit do povětří mešity“.

A dodal, že pokud chceme žít „v západní civilizaci“, musí se zdejší muslimové přizpůsobit zdejším pravidlům, „vzdát se džihádu a zákona šaría, které jsou v absolutním rozporu se všemi ústavami západní Evropy a s lidskými právy“.

Je Čuříkovo přirovnání fér?

Po Mnichovu nastala v okleštěném Československu krize hodnot, provázená mimo jiné nárůstem projevů antisemitismu.

V tisku nechyběla hesla jako „vše zavinili Židé“. Peroutkova Přítomnost je označila za „nástroj germanizace“ a tedy i viníky ztráty značné části území. Poněkud paradoxně se tak dělo v době, kdy židovští uprchlíci z Německa byli každodenní realitou, ale i oni čelili kritice v médiích („Cizinky nesmějí bráti chleba českým ženám“).

Antisemitské rétorice vévodila nacistická uskupení a produkce tiskařského koncernu Tempo, která probírala i otázku zavedení paralely takzvaných norimberských zákonů a akcentovala „židovskou otázku“.

Antisemitsky se vyjadřovali i stoupenci ultrapravicového integrálního katolicismu (Národní obroda, Tak, Řád). Přidaly se také tiskoviny agrárníků (Venkov, Večer), hovořící například o „emigrantských parazitech“.

Část tiskovin, například Lidové noviny, odlišovala české Židy od emigrantů, jejichž těžkou situaci ovšem akcentovaly.

Zdroj: Miroslava Ludvíková, moderni-dejiny.cz (nutná registrace)

Čuřík na to opáčil, že si nedávno procházel československý tisk ze druhé československé republiky z roku 1938 a že podle něj Kurasova slova jsou velmi podobná tomu, jakým způsobem tisk za druhé republiky hovořil o československých Židech.

„Vy jste darebák. Já mluvím o obraně demokracie a vy mluvíte o nacismu. Že se nestydíte, člověče,“ vpadl mu do řeči Kuras.

„Vaše rétorické konstrukce jsou zcela adekvátní, zcela identické tomu, jak tisk psal v druhé československé republice o našich židovských spoluobčanech. A fascinuje mě to tím víc, že jste židovský konvertita,“ řekl Čuřík ve vysílání.

Rozzlobený Kuras poté studio opustil. „S takovouhle sprosťárnou já nechci mít nic společného,“ vzkázal ještě. Ani naléhání moderátorky ho neobměkčilo. „Já se snažím bránit demokracii a tento pán mě nařkne, že mluvím jako nacista,“ řekl.

„Jak jste slyšeli, debata na toto téma není jednoduchá ani mezi odborníky. O to důležitější je o islámu více vědět a mluvit otevřeně,“ poznamenala moderátorka rádia Martina Kociánová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz