Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec čekání na levné léky ze zahraničí, ministerstvo jim usnadní vstup na trh

  2:07aktualizováno  2:07
Čeští pacienti by mohli mít brzy k dispozici levnější léky. Tzv. generika, neboli kopie originálních léků, by mohla na trh dorazit dříve, než se čekalo. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí projedná novelu zákona o zdraví lidu, která by urychlila některým lékům vstup na český trh. Na ten mnohdy musely čekat i dlouhé měsíce.
Generika přinesou úspory i větší konkurenci mezi výrobci léků, míní ministerstvo. Ilustrační foto

Generika přinesou úspory i větší konkurenci mezi výrobci léků, míní ministerstvo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo si od novely slibuje i úspory a větší konkurenci na trhu s léčivy.

"Čekáme, že se lhůta až o rok zkrátí. Léky by měly přijít na trh už za šedesát dnů místo dnešních 360," říká Emil Zörner, šéf České asociace farmaceutických firem, která sdružuje výrobce generik.

Současný systém totiž nefunguje. Lékový úřad nestíhá stanovit lékům úhrady – tedy to, kolik za ně zaplatí pojišťovny, a kolik pak tudíž doplatí pacient, takže například "lék-rekordman" čekal na vstup na trh více než sedm set dnů.

Nově se nebude úhrada generických léků zdlouhavě vypočítávat, ale lék dostane automaticky cenu o 32 procent nižší, než jakou má originální lék, který už na trhu je. Novela zákona kromě toho umožní pacientům připlácet si za nadstandardní služby ve zdravotnictví a také zvýší poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun.

Generika mají přinést úspory

"Do konce listopadu musíme zákon předložit vládě a měl by začít platit od 1. dubna příštího roku," říká náměstek ministra pro legislativu Martin Plíšek s tím, že ministerstvo vypočítalo, že rychlejší vstup levnějších léků ušetří peníze ve zdravotnictví. Kolik, to neřekl.

Jisté je, že pokaždé, když po vypršení patentové ochrany originálního léku vstoupí na trh jeho levnější kopie, sníží to jednak ceny originálu a jednak to zavede konkurenci, takže lékaři mohou začít předepisovat levnější lék.

Pro příklad: v případě léků snižujících hladinu tuků v krvi se u nás po vstupu generik na trh snížila cena denní dávky pro pacienta bezmála z šedesáti korun na patnáct. Podle statistik se však na lécích už příliš nedá uspořit.

"V Česku zabírají generika 60 procent trhu a jejich potenciál je už do značné míry vyčerpaný," říká farmakoekonom Tomáš Doležal. Podle něj mohou mít generika na trhu díky snazšímu vstupu ještě o něco větší podíl, ale příliš úspor už to zdravotnictví nepřinese.

Česko už dnes patří mezi země s nejlevnějšími léky. A také jsou u nás léky už dnes státem nejvíc regulovanou položkou ve zdravotnictví, přitom zdravotní pojišťovny za ně platí jen dvacet procent ze všech nákladů na zdravotnictví.

Větší efekt by podle Doležala mělo, kdybychom se u nás věnovali tomu, jaký efekt nové léky mají pro pacienta. "My pouštíme na trh všechny léky, i když se zpožděním, a nikdo se nezabývá tím, jestli ty léky vůbec za svoji cenu přinášejí pacientům něco nového a jestli stojí za to za ně platit," říká.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz