Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec budíčku o šesté, nemocnice nechávají pacienty spát déle

  9:55aktualizováno  9:55
Některé české nemocnice vyslyšely stesky pacientů a zrušily budíček o šesté hodině ranní. Někde vstávali dokonce už o půl šesté. Nyní nemocní mohou spát do sedmi. Brzké ranní vstávání v nemocnicích patřilo k nejčastějším stížnostem pacientů v nedávném průzkumu ministerstva zdravotnictví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Změny zavedlo několik nemocnic v Moravskoslezském kraji. Přispat si mohou pacienti v Novém Jičíně, Ostravě-Vítkovicích, Karviné, v třinecké nebo krnovské nemocnici. Podobný režim funguje také v Prostějově či v pražských nemocnicích Na Homolce a ve Střešovicích.

Krnovské pacienty dosud zdravotnický personál budil už o půl šesté ráno. Od prvního srpna se budíček posunul na půl sedmou.

"Brzké vstávání v nemocnicích po páté hodině je v českém zdravotnictví zakotveno už od dob Rakouska-Uherska. Od té doby ale přece společnost pokročila. Rozhodli jsme se proto pacientům zpříjemnit jejich pobyt v naší nemocnici a budíček jim o hodinu posunout," uvedl náměstek pro léčebně-preventivní péči krnovské nemocnice Ivan Pavlát.

Právě časné ranní vstávání je spolu s nedostatkem soukromí předmětem nejčastějších stížností pacientů v nemocnicích. Nemocní postrádají také rozhovory s lékařem o svých zdravotních obtížích. Naopak oceňují zapojení rodiny nebo množství informací o léčbě, ukázal průzkum ministerstva zdravotnictví nazvaný Kvalita očima pacientů. - o výsledcích průzkumu čtěte zde

Posunutý budíček na krnovské urologii si vyzkoušel například Jan Nový. "Byl jsem rád, že si můžu o hodinku přispat. Do práce vstávám až kolem osmé hodiny, proto mě buzení před šestou hodinou dost rozčilovalo. Ale můj starší kolega na pokoji s ním byl spokojený. Ráno už většinou nemohl spát. Když jsme vstávali později, tak už míval i vypité kafe."

Přizpůsobit se musely sestry i provoz

Podle ředitele krnovské nemocnice Ladislava Václavce bude budíček až o půl sedmé jistě přijatelný pro pacienty po náročných operacích i menších zákrocích. Výjimkou jsou v krnovské nemocnici oddělení JIP a ARO.

"Přizpůsobili jsme nástupy sester na směny, upravili jsme i navazující činnosti jako je rentgen, operační výkony, dovoz stravy a podobně," informoval ředitel. Podle něj je důležité, aby se pacient stihl na rentgen či jiné vyšetření připravit. "Uvedu příklad: aby to nemocný na rentgen či na operaci stihl, tak i ty jsme se rozhodli posunout na pozdější dobu," vysvětlil.

Počáteční nespokojenost zdravotních sestřiček, které například řešily problémy s hromadnou dopravou, podle Pavláta perfektně organizačně zvládly vrchní sestry. "Vždycky, když se něco nové rozjíždí, tak se musí počítat s tím, že někde budou problémy a někteří lidé novinky těžce přijmou," prohlásila vrchní sestra krnovské nemocnice Šárka Tovandzisová.

"Řešili jsme například upravení režimu diabetiků, aby dostali stravu včas, někde jsme museli posunout i vizity. To se ale časem vše usadí. Myslím si, že by časnější budíček nemusel být problém, nebráníme se novým přístupům, důležité budou reakce pacientů," konstatovala vrchní sestra.

Dětské pacienty nebudí

Posunutý budíček ale určitě nebudou zavádět všechny nemocnice. Na některých odděleních podle nich nejde v tomto ohledu přáním pacientů vyhovět.

"Vstávání je individuálním rozhodnutím každé kliniky, každá má trošku jinak nastavený režim. Samozřejmě sestřičky, které mají v osm hodin ranní hlášení, nemůžou pacienty budit v sedm, protože by je nestihly obsloužit," zdůvodnila iDNES.cz mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková. Kliniky se ale podle ní mohou samy rozhodnout, kdy budou pacienty budit. Zpravidla to bývá mezi šestou a sedmou hodinou.

S tím souhlasí i mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Jenšíková. "Například u operačních oborů musí být budíčky časnější, protože sloužící lékaři pak mají operační program. Tomu se režim musí přizpůsobit," zdůvodnila Renata Jenšíková.

"Budíček je různý podle toho, jaký je na oddělení provoz. Například na dětské klinice je budíček posunutý. Pokud dítě spí, lékař se na ně klidně dojde podívat dodatečně," dodala.

Děti vstávají později i ve vinohradské nemocnici. "Nejsem si ale vědoma toho, že by si na ranní vstávání někdo z pacientů stěžoval. Pokud někoho vzbudí v šest hodin ráno a dají mu teploměr, nikdo mu nebrání, aby potom znovu usnul," doplnila Jelínková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz