Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Končím, ohlásil šéf policie Martinů po návštěvě u Klause

  11:37aktualizováno  13:32
Policejní prezident Oldřich Martinů oznámil rezignaci. Odstoupím ke konci prosince, řekl po návštěvě prezidenta Václava Klause. Na Hrad Martinů přišel den poté, co se tamtéž Klausovi podařilo stabilizovat krizi ve vládní koalici, vyvolanou mimo jiné požadavkem VV na výměnu policejního prezidenta.

"Důvodem je snaha uklidnit situaci v policii," řekl Martinů. Václav Klaus mu věnoval stříbrnou plaketu pro osobnosti, které vynikly ve svém oboru. Když ocenění Martinů ukazoval novinářům, byl viditelně dojatý. "Děkuji, pane prezidente," vzkázal několikrát.

NOVÝ ŠÉF POLICIE

Ministr vnitra John ocenil odchod Martinů jako prvotní impuls ke změnám v policii. John řekl, že Martinů má jeho podporu pro další působení v policejní diplomacii. Nový policejní šéf bude podle ministra vnitra splňovat čtyři předpoklady:

- odbornost a znalost problematiky, vize další transformace policie

- schopnost působit jako krizový manažer

- vysoká osobní integrita, dobrý morální profil, schopnost získat důvěru policistů i veřejnosti

- nezávislost a schopnost odolat politickým tlakům

Expertní komise, doplněná o zástupce vládních stran i ČSSD, musí podle Johna nového šéfa doporučit rychle. Jméno nového šéfa policie John předloží premiérovi Nečasovi ke kontrasignaci.

Martinů prý o svém kroku okamžitě informoval ministra vnitra Radka Johna, který ho vzal na vědomí.

Média už v úterý večer uvedla, že součástí tajné dohody špiček koalice a prezidenta Klause byla výměna policejního prezidenta. "Byla to schůzka nejvyšších ústavních činitelů a já jsem byl rozhodnut závěry této schůzky akceptovat," řekl Martinů. Dodal také, že o ostatních bodech tajné schůzky s prezidentem nemluvil.

Martinů = oběť politické dohody

Dohoda napomohla tomu, že koalice včera ustála hlasování o nedůvěře. (čtěte Vláda přežila hlasování o nedůvěře)

Rezignace Oldřicha Martinů proto byla očekávaná. Do doby, než bude ve výběrovém řízení vybrán jeho definitivní nástupce, nahradí ho některý z jeho náměstků. Ti jsou nyní dva - Ivan Bílek pro vnější službu a bývalý šéf protikorupční policie Jiří Novák pro ekonomiku.

Policejní prezident už dlouho vadil koaličním Věcem veřejným. Poté, co se v pátek sešel s premiérem Petrem Nečasem, tlak na Martinů dále zesílil. Věci veřejné ho viní, že vynesl informace z vyšetřovacího spisu kauzy na ministerstvu životního prostředí, ministr vnitra Radek John na Martinů poslal policejní inspekci. Policejní prezident ale jakékoli pochybení odmítá.

Martinů by rád do zahraničí

"Rozhodl jsem se dnes ve čtyři hodiny ráno. Nicméně klíčové bylo jednání s prezidentem republiky," řekl Martinů, který se dle svých slov bude teď připravovat na službu v zahraničí. Bude proto dál ve služebním poměru na odboru mezinárodních vztahů.

Martinů by totiž rád zamířil do Europolu. Ministr vnitra Radek John mu prý již předběžně slíbil podporu vlády. Kdo bude nástupcem policejního šéfa v Česku, zatím není jisté.

"Mám v hlavě několik jmen. Nebudu je ale sdělovat, nechci nikoho protežovat ani diskvalifikovat " řekl odstupující policejní prezident.

Na otázku, zda může uvést nějaké pochybení, které se v policii stalo pod jeho vedením, uvedl případ z letošního února, kdy byl zavražděn hudebník Pavel Malhocký a jeho žena Jana. Vrahem byl muž, který rodině dlouhodobě vyhrožoval. Policie ale i přes žádosti o ochranu tragédii nezabránila. "Šlo ale o individuální pochybení," zdůraznil Martinů. (více o kauze čtěte zde)

SPORY KOLEM POLICEJNÍHO PREZIDENTA

11. července - Nynější ministr vnitra Radek John (VV) dva dny před svým jmenováním do funkce ministra připustil, že by mohl Martinů odvolat. Podle Johna policie mohla uspořit až pět miliard korun.

1. října - Ministr vnitra John vrátil Martinů k přepracování návrh na úspory v jeho úřadu. Martinů údajně nesplnil Johnův pokyn, že z policejního ředitelství musí odejít 600 zaměstnanců.

24. listopadu - Rezignoval náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Viktor Čech. Prý necítil podporu Martinů. John pak Čecha jmenoval svým náměstkem. Dal mu funkci, kterou zrušil, když mu do ní koaliční partneři chtěli vnutit kontroverzního exministra Martina Bartáka.

29. listopadu - John vyzval Martinů k rezignaci. Odůvodnil to "neutěšenou situací v policii". Nečas Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval.

1. prosince - Oldřicha Martinů přijal prezident Václav Klaus. Martinů jednání považoval za pozitivní.

3. prosince - Ministr vnitra John seznámil prezidenta Klause s 19 konkrétními důvody pro odchod Martinů, odmítl je ale zveřejnit. Média uvedla, že John Martinů vyčítá, že nesnížil personální stav prezidia o 30 procent a v době šetření jel na služební cesty do exotických destinací. Důvodem Johnovy výzvy k rezignaci Martinů byly prý i informační úniky a nespokojenost šéfů celorepublikových útvarů se situací v policii.

17. prosince - Martinů se sešel s premiérem Nečasem ohledně korupční kauzy ve Státním fondu životního prostředí, kvůli níž v polovině měsíce rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Postupem Martinů se poté z Johnova podnětu začala zabývat inspekce. Podle Johna Martinů údajně vynášel citlivé informace ze spisu. Martinů to odmítl.

20. prosince - Koaliční lídři opakovaně jednali o kauze kolem odstupujícího ministra Drobila. Představitelé VV, kteří předčasně opustili jednání, trvali na odchodu šéfa policie. Podporu vládě při nadcházejícím hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně podmiňovali odchodem Martinů. Důvodem odchodu VV z jednání bylo, že Nečas spojil výměnu na místě policejního prezidenta s výměnou ministra vnitra.

21. prosince - Informace ze schůzky K9 a prezidenta Václava Klause politici odmítají zveřejnit. Věci veřejné ale dávají najevo, že nadále trvají na odchodu Martinů. Podle neoficiálních zpráv médií se strany na odchodu Martinů dohodly.

22. prosince - Policejní prezident Oldřich Martinů oznámil rezignaci.

Zdroj: ČTKHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz