Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Končící ministryně Bízková: Do ODS se vrátím, až si v sobě uklidím

  16:24aktualizováno  16:24
Rut Bízková po čtvrt roce končí v čele ministerstva životního prostředí. Kvůli krátkému angažmá v úřednickém kabinetu opustila ODS a vracet se zatím nechce. ČEZ povolila zrekonstruovat Prunéřov a bojuje o lepší vzduch na Ostravsku. "Soustředili jsme se na stíhatelné věci," hodnotí v rozhovoru pro iDNES.cz.

Odcházející ministryně životního prostředí Rut Bízková. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kde chcete pracovat po opuštění ministerského křesla?
Moje práce bude vždycky spojena s oblastí životního prostředí. Kde budu pracovat a na čem přesně, to zatím nevím. Mám záměr pracovat na projektech, které podávala CENIA (informační agentura životního prostředí zřizovaná ministerstvem, pozn. red.) a které jsou spojeny se zpřehledňováním činnosti ministerstva. Otázka je, zda nový ministr bude chtít tyto věci dál prosazovat. Není to tedy stoprocentní, ale tam mířím.

Spekuluje se o tom, že plánujete vést Státní fond životního prostředí.
Nevím, kde to vzniklo, ale říkám: Ani náhodou. Někoho to možná mohlo napadnout na základě změn, na které jsem se teď soustředila, protože strategii Fondu jsem hodně prosazovala. Primárně mě však neoslovuje řízení nějakých institucí. Věcí, které prosazuji, je daleko více... Ne, to nebyl můj nápad.

Před volbami se mluvilo o tom, že by se ministerstvo dokonce zrušilo, prosazovala to ODS, vy jste bývala její členkou. S tímto názorem se ztotožňujete?
Považuji za nesmírně důležité, že se za podpory pana Nečase zvrátilo to prvotní rozhodnutí o sloučení ministerstva životního prostředí s ministerstvem zemědělství. Z vnějšího úhlu vidění to možná vypadá logicky, ale ministerstvo má mimořádnou roli v ochraně životního prostředí a hájí nehospodářské veřejné zájmy, které nemůže hájit nikdo jiný. Neumím si představit, že to bude jinak.

Uvažujete o tom, že se vrátíte zpět do ODS?
Tak, jak jsem měla velký problém z ODS vystoupit, tak mám trošku problém do ní zpět vstoupit. Ne z důvodu, že by mě zpět nechtěli, ale připadá mi to takové tam a zpátky. V tuto chvíli se musím srovnat sama v sobě. Moje názory se vyvíjejí v čase na základě zkušenosti, ale můj základní ideový přístup se nemění, zůstane a konvenuje ideologii ODS. Asi to přijde časem.

Nabídka spolupráce přímo ze strany nepřišla?
Druhá věc je, že spolupracuji s vedením ODS, cokoli potřebují, jim dávám. Ta spolupráce je velice úzká. Nadále jsem také tajemnicí ekologické komise ODS.

Odcházející ministryně životního prostředí Rut Bízková.

V křesle ministryně sedíte dva a půl měsíce, jak byste své působení zhodnotila?
Pracovalo se mi dobře, i když to bylo velmi intenzivní. Nebyla jsem na ministerstvu nová a tím pádem jsem věděla, jak to tady vypadá. Kolegové také věděli, co ode mne můžou čekat. Na některých věcech jsme mohli začít velmi rychle pracovat, protože už jsme o nich xkrát diskutovali nebo jsme je odstartovali v minulosti.

Takže o úkolech, které je třeba za tu krátkou dobu stihnout, jste dlouho přemýšlet nemusela?
Nemusela, byly to věci, o nichž jsem věděla, že je potřeba je udělat a že je reálné je stihnout. Člověk, který není z ministerstva, by je nikdy v krátké době udělat nemohl. Utekla by, než by se s nimi seznámil.

Od roku 2009 jste po Bursíkovi, Mikovi, Dusíkovi a Šebestovi pátým člověkem, který resort vede. Nemyslíte, že to ministerstvu uškodilo?
Uškodilo to zcela určitě. Názorová kontinuita ministrů i kontinuita práce jsou velice důležité. Každý, když začínal, si nejprve potřeboval podle sebe nastavit prostředí a pak se zaměřil na jedno nebo dvě prioritní témata. Ale s každým novým ministrem se témata měnila.

Zůstalo od vašich předchůdců něco důležitého nedotaženo, co už ani vy nestihnete?
Jednou z nejdůležitějších věcí je zákon o ovzduší. Má být hotov poměrně rychle, ale byl natolik kontroverzní, že se nám jej nepovedlo vypořádat včas. I když na něm ministr Dusík trval, za mého ministrování nemělo smysl ho tlačit dopředu, protože ze staré Sněmovny by se nám stejně vrátil a řešila by ho nová vláda. Stojí za to využít čas a vyjasnit si mezi ministerstvy, jak to má být, aby zákon v nové vládě hladce prošel.

JAKÁ JE V SOUKROMÍ

Rut Bízková se narodila 19. července 1957. Je vdaná, má syna.

CO JI BAVÍ?
Pracuje pořád, práce je podle jejích slov zároveň velkým koníčkem. Její rodina je prý zvláštní, protože doma neustále pracují všichni. I manžel Rut Bízkové se zabývá ochranou životního prostředí, konkrétně ovzduším, takže doma běžně přicházejí na řadu odborná témata. Oba hodně chodí po výstavách a čtou. "Čím více stárneme, tím více se nám líbí architektura," svěřila se. V galeriích vyhledávají díla 20. století a současné umění. "Dovolené netrávíme u moře ani na horách, ale v galeriích," směje se. Těší se na Düsseldorf, kde mají novou galerii otevřít v létě. Letos se chystá zavařovat meruňky a vyrazit s osmdesátiletými rodiči do Švýcarska na Mont Blanc a Matternhorn.

ŽENY V POLITICE?
"Je výhoda, když je žen v politice více. Kdyby bylo přefeminizováno, možná vznikne to samé, co mezi muži." Ideální stav je podle Bízkové rovnováha. "Není dobrý model, že muži rozhodují a sedí u stolu a ženy nosí kafe." S ženami se podle Bízkové spolupracovalo lépe, protože se zabývaly opravdu tím, o co šlo, aniž by jim to něco přineslo.

JAKÉ MÁ RÁDA LIDI KOLEM SEBE?
Pracovité, loajální a chytré. "Obklopit se takovými lidmi se mi docela povedlo," pochvaluje si. O sobě tvrdí, že občas zakřičí a za chvilku o tom neví.

Jednou z vašich priorit ovzduší především v Moravskoslezském kraji. Chtěla jste rušit poplatky na ostravském úseku dálnice, aby ji lidé do práce využívali místo okresek. Už se povedlo dohodnout s ministrem dopravy?
S panem ministrem Slamečkou jsem mluvila, ale zatím nám neodpověděli, co si o tom myslí. Na zpoplatnění dálnic však mají stále stejný názor - zpoplatněné by měly být všechny. Spíše chtějí výjimky rušit, než aby se zaváděly nové. Chceme však prokázat měřením z Českého hydrometeorologického ústavu a dalších institucí na Ostravsku, že skutečně je třeba úsek dálnice osvobodit od poplatků. Fakt to má smysl, jsem o tom hluboce přesvědčená.

Na tento úkol však máte jen pár dnů. Myslíte, že se to ještě stihne?
Určitě se to nestihne za mne a ministra Slamečky. Ale nejdůležitější je se shodnout před topnou sezónou, protože tam se pak všechny vlivy kumulují a v zimním období jsou skutečně zdraví škodlivé. V létě není zas tak zle.

Žaloba, kterou na stát podala Ostrava kvůli neřešení situace v Moravskoslezském kraji, už je z vašeho stolu taky odklizena?
Pan náměstek ostravského primátora Madej údajně chápe tu žalobu jako podporu, aby se věci řešily. Pokud to chápe takto, tak mi "nevadí". Ale žaloba není tedy nejlepším prostředkem spolupráce. Přitom projekt na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji běží celkem intenzivně, Ostrava je do něj zapojena, speciálně pan náměstek Madej.

Myslím, že spolupracujeme dobře se všemi institucemi a ony vědí a kvitují to. Nemáme ze žaloby nějaký vnitřní problém. Zatím jsem ji však neřešila, nemám k tomu důvod, protože na ministerstvo oficiálně nepřišla.

Na ministerstvu jste chtěla zavést větší transparentnost, povedlo se vám to?
Jednou věcí je transparentnost ministerstva samotného, druhou pak transparentnost výběrových řízení v Operačním programu Životní prostředí. Chtěli jsme jasnější pravidla, aby se nám nestávalo, že nezvítězí nejlepší nabídky, ale stejně ten, kdo si to domluví.

Považuji to za velkou politickou odvahu, protože pokud se jedná o stavební práce, cena zakázky nyní tvoří 80 procent při hodnocení ve výběrovém řízení a pouze zbytek jsou jiná kritéria. Tím pádem nemůžete tu cenu "přehrát". Dále jsme nastavili pravidla pro zúžené výběrové řízení, minimum subjektů, které se ho mohou zúčastnit, je deset. Když jich je deset, už se hůře mezi sebou domluví. Na ministerstvu jsme potřebovali zprůhlednit tok informací a řádněji vykonávat agendu.

Kdo by vás měl nahradit, máte představu?
To nevím a je to rozhodnutí stran koalice. Před časem se mluvilo o panu Vodrážkovi, a přestože před pár roky přišel k této problematice jako nováček, tak už se řadu věcí naučil. Téměř rok jsem s ním spolupracovala. Byl by docela připraven na to, aby se stal ministrem životního prostředí. Ale je tam řada dalších lidí, takže uvidíme.

Vám osobně by se pan Vodrážka zamlouval?
Jsem loajální ke všem svým bývalým šéfům i k lidem, se kterými jsem spolupracovala. Znám dobrou indiánskou modlitbu, která odpověď vystihuje: 'Velký Manitou, nedovol mi soudit nikoho, aniž bych aspoň týden chodil v jeho mokasínech.' Všechno je to daleko složitější, než se na první pohled zdá. Existují modely, kde to může dobře fungovat. A pana Vodrážku nelze soudit pouze dle jednoho nešťastného projevu. (Vodrážka přišel o vliv na kongresu ODS, více čtěte zde)

Odcházející ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Čím se podle vás bude muset nový ministr zabývat?
Bohužel první věcí bude rozpočet. Nám bude významně klesat, takže si bude muset daleko přesněji než dosud nastavit priority. Druhou věcí je zákon o ochraně ovzduší, který je velmi významný. To je naprosto zásadní a dlouhodobá záležitost.

Bude se muset naučit sžít s ostatními ministerstvy v tom smyslu, že lze velmi efektivně chránit životní prostředí, aniž bychom se museli vymezovat vůči zbytku světa jako ten, který vždycky dělá potíže. Dohody, které jsem udělala, rozhodně nepoškodily životní prostředí, ale spolupráci nastavily vstřícně. Nechápu, proč bychom proti sobě měli mít Hospodářskou komoru nebo podnikatele a mít jediného přítele, nevládní organizace. Takový přístup dlouhodobě poškozuje životní prostředí, protože spousta lidí nás takto vnímá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz