Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Končící eurokomisař Špidla: Evropa je dobrý projekt

  8:32aktualizováno  13:15
Vladimír Špidla končí v křesle eurokomisaře a do Bruselu míří Štefan Füle. V on-line rozhovoru Špidla bilancoval a hodnotil EU i svou práci. Čtenáře přesvědčoval, že Evropa je "dobrý projekt" a má smysl se za něj bít. Přiznal také, že prezident Klaus nám ratifikací Lisabonu postavení v Unii zkomplikoval.

Vladimír špidla polemizoval se čtenáři, zda má členství České republiky v Evropské unii význam. Zatímco pro některé znamená EU pouze byrokratický aparát, Špidla Unii hájí jako dobrý projekt.

"Jsem vždy připraven vést politický zápas o to, abych objasnil, co je EU a o co v ní jde. Tak, aby se i ti váhající rozhodli pro. Pokud chce někdo z EU vystoupit, je třeba to zformulovat jako politický program a jít s ním do politického střetu. To se teď děje například na Islandu, kde probíhá zápas mezi těmi, kdo chtějí vstoupit do EU a těmi, kdo nechtějí. Tak je to správné. Tak to bylo i u nás v době našeho referenda o přistoupení v červnu 2003, výsledek znáte. Evropa je dobrý projekt, dá se dobře hájit," vzkázal čtenářům.

on-line rozhovor s Vladimírem Špidlou

I když pozici v Komisi opouští, o živobytí se osmapadesátiletý expremiér rozhodně bát nemusí. Jako každý eurokomisař dostane na rozloučenou plat ve výši půl milionu korun, po dobu následujících let pak bude moci čerpat "odchodné" v řádu stovek tisíc měsíčně.

Čtenáři se odcházejícího eurokomisaře ptali na odvedenou práci v Komisi a stěžovali si, že jeho výsledky nejsou příliš vidět.

"V čem byla vaše činnost za posledních pět let přínosná pro občany této země? Co jiného po vás zbylo, než podivínské návrhy typu povinného krému na opalování pro stavební dělníky?" ptal se čtenář s přezdívkou Limburger.

Vladimír ŠpidlaŠpidla si krém pro dělníky obhájil, bez něj prý totiž v Unii zemře na důsledky slunečního záření nekolik tisíc lidí ročně.

"Pokud jde o vámi zmiňovaný krém, šlo o součást ochrany pracovníků před optickým zářením. Převážně se to týkalo ochrany před zářením monitorů. A součástí toho byla ochrana před důsledky záření Slunce. Naše studie ukázaly, že zaměstnanci pracující v terénu nebo na stavbách mají výraznější výskyt rakoviny kůže, neboť podceňujeme důsledky slunečního záření. Těch mrtvých jsou tisíce ročně a nárůsty jsou obrovské. Mnou navržená směrnice prošla, takže méně lidí v Evropě, a tudíž i v České republice, oslepne. Bohužel ochrana krémy byla vyřazena, takže několik tisíc lidí ročně nadále zbytečně zemře, a to i v ČR," varoval eurokomisař.

"Klaus naši pozici zkomplikoval"

Čtenáři se ptali i na Špidlův pohled "zevnitř". Zajímalo je, jestli prezident Václav Klaus kazí jméno České republiky v Evropské unii.

"Způsob, kterým byla ratifikována Lisabonská smlouva v České republice, naši situaci v rámci Unie nepochybně zkomplikoval. Například tím, že na poslední chvíli předložil (prezident Klaus - pozn. red.) politické požadavky, které podle Ústavy mohla předložit jenom vláda. Vytvořil vlastně nejistotu, kdo je v této zemi zodpovědný za zahraniční politiku, a to prostě nebylo dobře," zhodnotil eurokomisař.

Také se dotkl domácí politiky a dodal, že s rovnou daní, projektem Miroslava Kalouska a Mirka Topolánka, nesouhlasí.

"Je sociálně-ekonomicky neefektivní, podněcuje příjmové rozdělení společnosti a omezuje nebo prakticky znemožňuje pomocí daňového systému ovlivňovat směřování ekonomiky. Většinou se uplatňuje v méně rozvinutých zemích, které mají špatné daňové správy. Krize ukazuje, že státy s rovnou daní mají spíš větší potíže než ostatní," míní.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz