Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavních soudců plíživě ubývá, skončil „bojovník se zlem“ Duchoň

  12:47aktualizováno  12:47
Nejprve Eliška Wagnerová a nyní František Duchoň. Ústavní soud přišel letos už o dva soudce, přičemž se prezidentu Václavu Klausovi nepodařilo prosadit v Senátu žádnou náhradu. Zbývající soudci budou mít víc práce a zabere jim to více času. Stížností a návrhů přitom stále přibývá.

Ústavní soudce František Duchoň | foto:  David Neff, MAFRA

"Další kandidaturu bych už nepřijal, zastávám názor 'jednou a dost'." Takovými slovy udělal František Duchoň tečku za desetiletým mandátem v Ústavním soudu. Téměř šestašedesátiletý soudce hodlá věnovat čas dějinám mořeplavby, lodního stavitelství, námořního práva či studiu "fenoménu zla" v člověku.

František Duchoň

V soudcovské kariéře působil v Ústí nad Labem, Jihlavě a u Nejvyššího soudu. Za normalizace z justice odešel a byl podnikovým právníkem.

Nemá žádné další profesní plány, jde do důchodu. Chce se mimo jiné zabývat ze všech možných hledisek fenoménem zla v člověku a dějinách.

"Cítím, že zlo, zejména v této době, dostává mnoho podob, dosud nevídaných, soustavně jinak pojmenovávaných, a díky tomu má 'zelenou'. Jeví se mi, že v zájmu nějaké 'podivné korektnosti' jsme přestali nazývat podstatu mnohých jevů pravými jmény," uvedl Duchoň.

"Zlu je nutno čelit vždy, bez ohledu na to, v jaké podobě přichází," reagoval na stížnost Dělnické strany proti jejímu rozpuštění.

Jako soudce zpravodaj řešil průlomový spor publicisty Jana Rejžka a zpěvačky Heleny Vondráčkové. Justice od té doby vychází z názoru, že veřejně známí lidé musejí snést vyšší míru kritiky.

S odchodem soudce Duchoně se sbor ústavních soudců dál ztenčil. Pozici totiž letos opustila místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

A prezident Václav Klaus neuspěl u Senátu ani s předsedou Městského soudu v Praze Janem Sváčkem, ani s exposlancem ČSSD Zdeňkem Koudelkou. Obě jména mu horní komora parlamentu, ovládaná sociálními demokraty, hodila na hlavu.

Stížností je čím dál víc, soudcům zaberou víc času

Ústavních soudců tak nyní zbývá jen třináct z patnácti, což se může projevit v průměrné délce rozhodování. Zároveň stále přibývá návrhů a stížností a zbývající soudci tak mají více práce.

"Příliv nových ústavních stížností neustává, naopak oproti minulým letům stále roste, což se nepochybně odrazí v prodloužení průměrné doby řízení před Ústavním soudem," řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Příští rok navíc končí funkční období dalším osmi soudcům: v lednu Jiřímu Muchovi, poté postupně následují Miloslav Výborný, předseda Pavel Rychetský, místopředseda Pavel Holländer, Vojen Güttler, Dagmar Lastovecká, Jan Musil a Jiří Nykodým.

Řadu nových soudců ale už nebude navrhovat Václav Klaus, který skončí ve funkci prezidenta. Nové ústavní soudce by tak navrhoval například Jan Fischer či Miloš Zeman, kteří nejvíc bodují v průzkumech před historicky první přímou volbou prezidenta České republiky.

Těžké shánění devíti hlasů

Ústavní soud rozhoduje o řadě věcí "kvalifikovanou většinou" devíti hlasů. Například o zrušení zákonů (třeba reforem ve zdravotnictví), o ústavní žalobě proti prezidentovi nebo o mezinárodní smlouvě. A sehnat 9 hlasů ze 13 může být těžší, než kdyby soudců bylo 15.

Za první republiky Ústavní soud nefungoval sedm let

"Pokud by odcházející soudci nebyli v přiměřené době nahrazeni soudci novými, hrozí značné průtahy v řízení před Ústavním soudem na úkor účastníků řízení, případně úplná paralýza činnosti Ústavního soudu," uvedl Langášek.

Když naposledy v roce 2004 klesl počet soudců na jedenáct, přestal Ústavní soud rozhodovat o takzvaných plenárních věcech, tedy návrzích na změny a rušení zákonů nebo vyhlášek. Řízení obnovil až po doplnění dvanáctého soudce.

Úplnou paralýzu zažil prvorepublikový Ústavní soud v letech 1931 až 1938. Politická reprezentace se tehdy nedokázala dohodnout na jménech nových soudců celých sedm let.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz