Končí období hájení nových členů EU

  • 8
Abychom to tu poznali, už týden u nás řádí Evropská unie, vtipkoval prezidentův tajemník Ladislav Jakl krátce před návratem hlavy státu z návštěvy Kypru. Právě dnes u nás EU "řádí" už měsíc a zdá se, že Češi svoji zemi stále poznávají. Období hájení ale pomalu končí.

Evropská unie se stala součástí životů deseti milionů Čechů, a to i přesto, že se podle posledních průzkumů čím dál víc lidí domnívá, že země nebyla na vstup připravena.

Někde členství EU život zjednodušilo. Například při cestování většinou lidé procházejí hranice i na obyčejný občanský průkaz. Nicméně nejsou výjimečné i podrobnější kontroly, kdy policisté prověřují nejen osobní dokumenty, ale chtějí vidět i doklady od vozidla.

Jinde se naopak unie připomněla méně příjemně, protože k českým zákonům přibyla řada často přísnějších evropských směrnic. O práci přišla řada celníků, obchodníci jsou pod větším tlakem konkurence.

Květen byl měsícem hájení
Obecně lidé poukazují na to, že měsíc je příliš krátká doba hodnotit, zda Česko skutečně vstřebalo unii bez větších problémů.

To se týká například právnických služeb. Od 1. května začalo platit nad české zákony nadřazené evropské právo. Nikdo - pokud nedostal výjimku - se tedy nemůže už vymlouvat, že nemá například bezdotykové baterie v mlékárně či oblé rohy v masokombinátě.

"Je ještě brzy, právníkům přibude práce, až se objeví případné spory týkající se porušování evropských norem," míní tajemník České advokátní komory Ladislav Krym.

Květen byl v Bruselu podle diplomatů považován za dobu hájení pro desítku nováčků. Postupně se rozjedou kontroly a přijdou i případné sankce za nedodržování evropských pravidel.

Vyzkoušejte si volby do Evropského parlamentu!
Virtuální volby najdete - ZDE

To se týká například zubařů. Ti už se nebudou moci vymluvit z toho, že nepoužívají speciální dezinfekci či nemají zařízení pro ničení starých plomb. "Odhaduji, že většina se už na tyto změny připravila, protože o nich vědí dva roky. Kdo zaspal a bude chtít dál fungovat, musí se připravit na velké náklady," říká prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Za hlavní lákadlo vstupu do Evropské unie platila možnost odejít za prací do jiných členských zemí. A tak řada Čechů neváhala a vyrazila do Británie a Irska za vidinou lépe placené práce. Někteří, tedy ti připravení, uspěli, mnozí se však vydali za štěstím do ciziny bez znalostí skutečných možností a záhy se vrátili s nepořízenou domů. To byl případ desítek lidí, většinou Romů, kterým po pár dnech nezbylo ani na zpáteční jízdenku domů. - více zde

Převažujícím důvodem pro nezdar je podle Petra Klobouka z jedné z agentur, která v Londýně pomáhá zájemcům najít práci, neznalost angličtiny. Lidé si totiž mysleli, že k práci zdravotní sestry, ale i uklízečky jazyk nepotřebují. Například u zdravotních sester se podle britské agentury regulující uznání jejich diplomů vyžaduje znalost angličtiny na nejvyšším stupni pětistupňové škály.

"Angličtinu potřebujete k domluvě se zaměstnavatelem na konkrétních podmínkách i na pracovním úkolu," říká Klobouk.

Češi jsou v Bruselu doma
Češi, tedy jejich zástupci, se také 1. května definitivně usídlili v Bruselu, kde mají stejná práva jako jejich kolegové ze starých členských zemí. Český velvyslanec při EU Jan Kohout si proto mohl už vyzkoušet nejrůznější taktizování, tedy přiklánění se menšině či většině, nebo blokovat některé návrhy.

Například Česká republika dlouho a urputně bránila přijetí série dohod se Švýcarskem, protože jí připadaly pro tuto členskou zemi nespravedlivě výhodné. "Prostě jsme si na společném hřišti vyzkoušeli možnosti členské země," poznamenal Kohout.

Zatím je největší problém na poli jazykovém. Chybějí totiž překladatelé i tlumočníci, není ani dost kabin. O to s větším zpožděním se bude k Čechům dostávat kvalitní překlad nových unijních rozhodnutí.


Video