Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stín politruka Sloupa padá i na nás, zlobí se sociální demokraté

  9:53aktualizováno  9:53
Už i nám děláte ostudu, zní z části ČSSD na adresu komunistického náměstka hejtmana pro školství, Václava Sloupa. Ten býval politrukem Pohraniční stráže, má titul z vysoké školy Sboru národní bezpečnosti a v posledních dnech vypustil z úst několik prazvláštních výroků.

Komunistický náměstek Václav Sloup. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jeden z jeho kontroverzních výroků byl třeba o Němcích, kteří si údajně přejí přivřít hranice jako před rokem 1989. ČSSD je ale v postoji vůči Sloupovi rozpolcená a navrhovat jeho odvolání nebude.

Pokud přijdou někteří lidé demonstrovat na čtvrteční zasedání krajského zastupitelstva, jejich hněv se sveze také proti ČSSD. Mnozí sociální demokraté, hlavně komunální politici sedící na radnicích, si to uvědomují.

"Měli bychom tlačit na KSČM, aby ke změně radního pro školství došlo. Myslím ale, že není všem dnům konec a že komunisté ustoupí," odhaduje třeba místostarosta Chebu Vladimír Hartmann. Rozhodně není sám, kdo si to přeje.

Sociálnědemokratický starosta Ostrova Pavel Čekan vidí, že Sloupův stín padá i na ČSSD. "Dělá ostudu sobě i nám. Chová se neprofesionálně, když pominu jeho minulost. Mrzí mě, že teď vypadáme jako idioti všichni," řekl Čekan.

Je také členem krajského zastupitelstva. Sám za sebe chce komunisty oslovit, aby o výměně náměstka přemýšleli. Sloup podle něj vystupuje na veřejnosti "hrozně a snad ani nežije v této době".

Komunisté vyhráli volby, my to respektujeme, říká hejtman

Problém se Sloupem má i místostarosta Mariánských Lázní a dlouholetý člen ČSSD Petr Horký. Osobně ho zná z doby, kdy pracoval jako právník pro městský Dopravní podnik. "Jeho minulost ale není vhodnou kvalifikací pro funkci náměstka hejtmana. Možná tohle téma otevřu na jednání místní organizace ČSSD," nadhodil Horký.

Krajské špičky ČSSD však nechtějí ani slyšet o vyvolání tlaku na KSČM. Hejtman Josef Novotný sice řekl, že sociální demokraté jsou připraveni školství převzít, ale jen když se ho komunisté dobrovolně vzdají. "Budeme čekat na jejich návrhy. Oni vyhráli volby. My to respektujeme."

Protesty vnímá také náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil (ČSSD). Do personálních věcí ovšem komunistům nehodlá mluvit. Nemyslí si, že by špatné světlo padalo i na sociální demokracii. Sloupova minulost Navrátilovi nevadí. "Všichni jsme se v roce a půl počurávali do plen. I moji rodiče byli v komunistické straně," argumentuje Navrátil.

Pod výzvu k výměně náměstka pro školství se podepsalo už více než tři sta učitelů ze středních škol v kraji. Další se přidávají. "Na Karlovarský kraj je to vysoký počet. Mile nás to překvapilo," zhodnotil jeden z organizátorů apelu Ivan Machek z Gymnázia Ostrov.

Učitelé se s komunisty sešli už před týdnem. Od té doby čekají, až někdo z krajské vlády zareaguje.

Krajský šéf komunistů Josef Murčo sdělil, že o odvolání Sloupa vůbec neuvažuje. "Pan Sloup nezpůsobil žádný problém, nemá za sebou žádný trestní postih. Je jedním z nejlepších manažerů, které máme. Pod ním nedojde k chaosu. Je velmi komunikativní i směrem k ředitelům škol a k ministerstvu," prohlásil Murčo.

Protesty ho neznepokojují. Výzvy a petice vnímá jako centrálně vedenou kampaň šířící se proti KSČM napříč republikou. Kdo za ní stojí, ale neřekl. "Ráz protestů je všude stejný, někdo studenty organizuje. Kdybychom vyměnili pana Sloupa, stejně by se proti nám demonstrovalo. Obecně roste tlak proti zastoupení KSČM v krajských radách," je přesvědčen krajský šéf komunistů.

Kantoři se jen tak lehce vzdát nechtějí. Do konce týdne se poradí, jak dál. "Určitě to ještě není konec," slíbil Ivan Machek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz