Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komunistická mládež obnovila na sjezdu činnost a boj za socialismus

  11:44aktualizováno  12:33
Komunistický svaz mládeže na sobotním sjezdu v Praze oficiálně obnovil svou činnost. Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 občanské sdružení rozpustilo, pražský městský soud ale letos v lednu rozhodnutí zrušil. Svaz svou obnovu označil za "vítězství všech pokrokových sil v ČR".

Snímek ze sjezdu KSM v roce 2008. Tou dobou už byl svaz soudně zakázán. | foto: Komunistický svaz mládeže

Ministerstvo vnitra ve správním řízení svaz rozpustilo především kvůli jeho programu zveřejněnému na webu KSM. Podle úřadu propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím.

Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

V březnu 2008 soud žalobě svazu nevyhověl, dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. Letos v lednu soud rozhodnutí o rozpuštění svazu zrušil.

Na sobotním sjezdu, který nazvali "legalizační", tak čeští komsomolci mohli svou činnost oficiálně obnovit. V tiskové zprávě to označili za "veliké vítězství nejen komunistického hnutí, ale i všech demokratických a pokrokových sil v ČR".

Rétorika sjezdových řečníků připomněla někdejší komunistický režim.

"Významné vítězství musí být impulsem k boji proti antikomunistickým a protidemokratickým kampaním v naší zemi, opětovným snahám o rozpuštění KSM a KSČM a úsilí o kriminalizaci komunistického hnutí a zápasu za socialismus," prohlásil odstupující předseda KSM Milan Krajča (v současnosti už sedí ve vedení KSČM).

Komunistický svaz mládeže

V sobotu 13. března se konal obnovující sjezd KSM

- KSM vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení s cílem propagovat komunismus.

- V roce 2003 Hospodářské noviny napsaly, že se činností KSM zabývaly tajné služby. Členové svazu podle Bezpečnostní informační služby údajně zastávali tvrdé ideologické postoje a k větší radikálnosti chtěli přimět i KSČM.

- V listopadu 2005 ministerstvo vnitra KSM poprvé pohrozilo rozpuštěním. Podle ministerstva svaz vyvíjel politickou činnost, čímž porušoval zákon jako občanské sdružení, které tuto činnost vyvíjet nesmí. Ministerstvu se nelíbilo, že KSM údajně propagovalo svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. Úřad svaz vyzval ke změně programu a stanov. KSM námitky ministra vnitra odmítl.

- Ministerstvo vnitra 16. října 2006 svaz rozpustilo. Jako důvod úřad uvedl, že KSM má v programu odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků, což je v rozporu s Ústavou ČR.

- V listopadu 2006 KSM napadl rozhodnutí ministerstva vnitra žalobou.

- Městský soud v Praze 19. března 2008 žalobu KSM na ministerstvo vnitra zamítl. Rozhodnutí, kterým ministerstvo vnitra svaz zrušilo, bylo podle soudu v souladu se zákonem. Proti rozhodnutí soudu podal KSM kasační stížnost.

- I po rozhodnutí o zrušení svazu byli mladí komunisté činní a prapory s jejich logem a zkratkou se objevovaly na řadě akcí. KSM například vystupoval proti americké radarové základně v Česku. Provozoval také aktivní webové stránky.

- V září 2009 Nejvyšší správní soud na základě kasační stížnosti KSM rozsudek městského soudu zrušil a nařídil žalobu znovu projednat.

- Pražský městský soud pak letos 27. ledna rozhodnutí z roku 2006 o rozpuštění KSM zrušil; v sobotu se v Praze uskutečnil obnovující sjezd Komunistického svazu mládeže.

zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz