Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komunisté zvítězí, věří Jakeš

  0:01aktualizováno  0:01
Milouš Jakeš se ve čtvrtek každou chvíli přátelsky zdravil s některým z komunistů, kteří na Letenské pláni slavili První máj. Mnozí k podání pravice připojili i uctivou úklonu. Jako by se mnoho nezměnilo od časů, kdy stával na tribuně coby generální tajemník KSČ.

Dnes vypadá starší a hubenější, stále však věří, že komunismus na světě zvítězí. "Určitě k tomu dojde, procesy globalizace k tomu povedou," tvrdí. Také za tím, co řekl v legendárním vystoupení na Hrádku, si stojí.

A že si lidé jeho nahrávku kopírovali jako svérázný "humoristický pořad"? "Jestli z několika přeřeků udělali politiku, to je už druhá věc," odbývá to a vzpomíná na minulost, kdy se lidé podle něj měli lépe. Proto bude hlasovat proti vstupu Česka do EU. "Je to zase jen kapitalistické objediněnie (spolek)," zdůvodňuje.

Milouš Jakeš: Musí vzniknout revoluční situace
V minulosti nejmocnější muž Komunistické strany Československa Milouš Jakeš zůstává nadále přesvědčeným komunistou, který lituje pádu totalitních režimů ve světě.

"Rozpad Sovětského svazu byl pro svět veliká ztráta. Amerika si dělá, co chce," prohlásil tento bývalý generální tajemník KSČ, z níž byl po listopadu 1989 vyloučen. Koncem června bude vrchní soud rozhodovat o tom, zda se Jakeš nedopustil v souvislosti s událostmi roku 1968 vlastizrady.

Myslíte si, že vás soud osvobodí?

Jsem rád, že soudy zatím neuvěřily tomu, že bychom my zradili socialismus. V mém případě hraje hlavní roli Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, tento inkviziční protikomunistický štáb.

Čeho ve svém životě litujete?

No tak udělala se řada chyb, že. Taková kardinální chyba byla ta padesátá léta, za což se strana mnohokrát omluvila.

Opravdu se omluvila? Vyjádřila lítost nad utrpením mnoha lidí?

Je třeba vidět jedno. Že ten socialismus se budoval v nějakých podmínkách, poněvadž základním přístupem Západu k říjnové revoluci bylo zlikvidovat socialismus. Tomu odpovídaly i formy, bych řekl, tohoto zápasu a boje za jeho prosazení.

Nelitujete, že se proti vašemu vládnutí postavila většina národa?

To nezáleželo na národě, to bylo zorganizované. A bylo to zorganizované ve všech socialistických zemích. Cokoliv bychom my dělali, nezabránili bychom tomu. Jedině že by komunistická strana sama začala kapitalismus budovat. Ale co by to bylo potom za komunistickou stranu?

Sledujete politiku KSČM?

No jistěže. No tak, využívá ty dané možnosti, které jsou. Samozřejmě, jsou různé názory ve straně. A podle mého názoru je třeba udržet, bych řekl, nebo ještě zvýšit takovou bojovnost při prosazování těch správných věcí.

Věříte, že komunisté se zase mohou dostat k moci, do vlády?

V daných podmínkách znamená účast ve vládě ztrátu tváře.

Takže zatím mají zůstat v opozici?

No ne zatím. Musí vzniknout nějaká revoluční situace ve světě, to není otázka, co si bude a nebude Česká republika přát.

Vy věříte v něco takového?

Určitě, určitě k tomu dojde, samy ty procesy globalizace k tomu povedou. V tom globálním pohledu je ten svět takový, že k žádné radosti to není. Ale ve světě sílí odpor proti americkému diktátu.

Jste ještě dnes přesvědčen, že rozhodnutí Michaila Gorbačova skoncovat se Sovětským svazem bylo špatné?

Gorbačov sehrál v historii velice špatnou roli. Rozpad Sovětského svazu je prostě pro svět veliká ztráta, opravdu veliká ztráta. A ta umožňuje, že si Amerika dělá, co chce.

Zúčastníte se referenda o vstupu do EU?

Zúčastním. Vždycky je důležitá, bych řekl, ta účast. Že jo, těch lidí. Bohužel, třeba volby. Ono tam přijde čtyřicet procent lidí. Co je to za volby, že? Tedy všichni by měli bojovat za maximální účast na těch volbách.

Jak budete hlasovat?

Pro stávající situaci, bych řekl, z hlediska pracujícího člověka, vstup nic dobrého nepřinese. Protože to je vlastně zase jen kapitalistické objeděnie (Pozn. red. - česky spolek).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz