Komunisté těžili z pašování zbraní

  • 92
Komunistická strana se prostřednictvím svých lídrů v uplynulých letech spojila s pašeráky zbraní a vytěžila z toho mimo jiné dvoumilionovou půjčku pro stranický list Haló noviny. Předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip pracoval v první polovině 90. let pro českobudějovickou firmu KAMO, jejíž ruský zakladatel Alexandr Kaljandra byl odsouzen za nelegální vývoz vojenských automobilů Tatra. Vozy skončily v Číně a Severní Koreji.

Českobudějovický zastupitel Stanislav Křída (KSČM) ve firmě KAMO figuroval jako prokurista. Tato společnost navíc platila cestu místopředsedy strany Vlastimila Balína do Korejské lidově demokratické republiky.

MF DNES to zjistila během pátrání po majetkových poměrech komunistických politiků. Informace vycházejí z účetnictví firmy KAMO, ze svědectví bývalé Kaljandrovy manželky a zčásti i z vlastních slov komunistů.

"Do firmy jsem přišel, protože Kaljandra byl můj švagr. Pak jsem tam přivedl i kolegu Filipa," přiznal Křída. Vedení KSČM se ke spojení svých lidí s firmou nedokázalo vyjádřit.

"Nemyslím si o tom nic, protože o tom v podstatě nic nevím," prohlásil místopředseda strany Václav Exner, který má už sedmým rokem na starosti stranické financování.  Na všechny otázky o spolupráci jeho kolegů s firmou KAMO a její půjčce na rozjezd Haló novin Exner odpovídal: "Možné to je."

Místopředseda Balín, za jehož cestu do Koreje firma KAMO komunistům zaplatila 68 tisíc korun, přitom tvrdí, že o tyto věci se stará Exner. "Kdo to platil, to já nevím, to se musíte zeptat kolegy Exnera." Ani poslanec Filip spolupráci s firmou KAMO nepopřel, avšak mluví o ní jako o bezvýznamné záležitosti.

Lídři KSČM o svém majetku mlčí
Dva nejvyšší šéfové komunistické strany - Miroslav Grebeníček a Miloslav Ransdorf odmítají veřejnosti odkrýt, kdy a za co získali svůj majetek. Na otázky Mladé fronty DNES, která mapuje majetkové poměry lídrů všech parlamentních stran, předseda KSČM Miroslav Grebeníček vůbec nezareagoval. "On nemá vaše noviny rád, takže odpovídat nebude," tlumočil předsedovo stanovisko po měsíci vyčkávání zaměstnanec tiskového oddělení KSČM.

O tom, zda a kolik si Grebeníček během svého působení ve sněmovně vydělal na vedlejších aktivitách a případně jaký nový majetek si za tu dobu pořídil, se veřejnost nic nedozví ani v písemném přiznání v Senátu. Za poslední čtyři roky totiž žádné nepodal. Neuvedl tedy ani to, co je ze zákona o střetu zájmů povinné i pro ty, kteří vedlejší příjem ani žádné dary nezískali - zaměstnání manželky.

Ani místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf nepodává do Senátu žádné zprávy. V odpovědích na dotazník MF DNES (otázky se týkají předchozího a současného bydliště, chat či chalup, automobilů v rodině, úspor či předchozích příjmů) uvedl, že odpoví pouze tehdy, pokud se stejné informace dozví i od redaktorů MF DNES.

"Je nepochybné, že stejně jako novináři i politikové patří svým způsobem k veřejnému majetku. Jsem připraven si s vámi ve vhodném termínu a na soukromé schůzce vyměnit informace o našem (tedy mém a vašem) ekonomickém zázemí. Budete-li ochotni pohovořit o svých majetkových poměrech, poskytnu vám s potěšením tyto údaje i já," odpověděl Ransdorf.

Ransdorf zvolil reakci, kterou nedávno kritizoval politolog Jacques Rupnik: politik placený ze státních peněz si nárokuje stejná práva jako ostatní lidé. "Ti lidé si pletou roviny. Nejsou schopni uvědomit si, že veřejnost má mít kontrolu nad tím, zda nejsou veřejné funkce zneužívány pro soukromé účely," řekl Rupnik.

Výjimkou mezi lídry komunistické strany je předseda poslanců Vojtěch Filip. Na dotazník odpověděl obšírně. Mimo jiné z něj vyplynulo, že Filipovi měli a stále mají družstevní byt 3+1 na sídlišti v Českých Budějovicích. Kromě toho Filip po svém otci zdědil polovinu domu v Jevanech, manželka zase po svém otci chalupu v Ledenicích.

Právě tu před třemi lety Filip nákladně modernizoval. "Filipovo venkovské stavení prochází mohutnou rekonstrukcí - z chlívku je kryté zahradní sezení s krbem, místo hospodářského dvorku bazén. Rekonstrukce jej stála přes dvě stě tisíc korun, podkroví prý má rozpočet dalších více než tři sta tisíc," uvedly v srpnu 1999 Lidové noviny v reportáži o tom, jak poslanci tráví prázdniny.

Pokud jde o auta, Filipovi jezdí renaultem a Volkswagenem Golf. "Úspory jsou dostačující na to, abych mohl být nezávislý a kdykoliv začít naplno pracovat ve své advokátní kanceláři a vydělávat více peněz než politikou," napsal Filip ve své odpovědi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video