Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komunisté poprvé sestavili stínovou vládu

  18:05aktualizováno  18:05
Vojtěch Filip premiérem a Miroslav Ransdorf ministrem zahraničních věcí. Tak by vypadala vláda komunistů, pokud by uspěli ve volbách do Sněmovny. Ti svým zástupcům pro jednotlivé oblasti, které schválil ústřední výbor strany, zatím říkají sbor odborných mluvčích.

Vojtěch Filip chce například zlepšit zvuk Česka v zahraničí. Ilustrační foto | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Prioritou strany, s jejíž tichou podporou by po červnových volbách chtěl premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek vytvořit menšinový kabinet, je podle Filipa zlepšení sociální situace v zemi, zvýšení zaměstnanosti, stabilizace zdravotnictví a školství. Česko by se podle něj mělo také víc zapojit do evropských struktur tak, aby "nehrálo druhé housle".

Důraz na posílení zvuku Česka kladou ve svých programech i další stínoví ministři. Ransdorf novinářům řekl, že by chtěl mimo jiné zlepšit obraz kulturnosti ČR ve světě.

Ivana Levá, která má na starosti kulturu, mezi svými prioritami jmenovala posílení vlastenectví a například i větší péči o český jazyk.

Ve výčtu toho, co chtějí komunisté voličům přinést, vedle výstavby sociálního bydlení a státní dotace na jeden byt ve výši 300 tisíc korun zazněla například i slova o pokračování v kosmickém vývoji.

Někdejší kandidát na funkci prezidenta a stínový ministr KSČM pro vědu Stanislav Fischer uvedl, že by stálo za úvahu zřídit samostatné ministerstvo pro výzkum a vývoj, pod které by mohla spadat agenda nynějšího ministerstva informatiky.

Zvláštní pozornost svým projevem na tiskové konferenci získal stínový ministr obrany Alexander Černý. Nedávno profesionalizovanou armádu by chtěl změnit z "expedičního sboru NATO" na vojsko schopné bránit celistvost země.

Kdyby měl vést resort delší dobu než čtyři roky, chtěl by se podle svých slov pokusit zlikvidovat Severoatlantickou alianci či alespoň vyvázat Česko z tohoto svazku.

Finance má mít ve stínovém kabinetu na starosti Svatomír Recman, Marie Rusová spravedlnost, diplomacii Václav Exner, vnitro Zuzka Rujbrová. Ta by se například chtěla věnovat zjednodušení právního řádu, změnila by například i odměňování policistů tak, aby byli placeni od toho, zda mají v okrsku klid, a ne za počty vyřízených případů.

Průmysl a obchod připadl Karlovi Vymětalovi. Z jeho priorit jmenovala mluvčí KSČM Monika Hoření záměr vytvořit výrobkovou koncepci státu tak, aby podpora investorům byla systematická.

Zdravotnictví se bude u komunistů věnovat Soňa Marková, školství Milan Bičík a dopravou se má zabývat Pavel Hojda, i ten mezi hlavními tezemi svého resortu jmenoval vesmírný program. Zemědělství dostal na starost předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, místním rozvojem se bude zabývat František Beneš, informatikou Vladimír Koníček a životní prostředí má sledovat Marta Bayerová.

Komunisté ještě vyčlenili čtyři "průřezové oblasti". Legislativu svěřilo širší vedení strany Rujbrové, vědu Fischerovi, mediální politiku Levé, odbory bude mít zřejmě na starosti Stanislav Grospič.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz