Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběhy 20. století: Proč mne bijete, když všechno říkám?

  20:54
Dvakrát musela Blanka Včeláková opustit své rodné město Jablonec nad Nisou. Nejdřív utekla před nacisty po záboru Sudet na podzim roku 1938. Vrátila se tam hned po osvobození. Podruhé odešla na Vánoce 1949, kdy ji zatkla Státní bezpečnosti. Přečtěte si další z Příběhů 20. století.

Blanka Včeláková | foto: Post Bellum

Z věznic, kterých Blanka Včeláková vystřídala několik, přijela domů v létě 1957, kdy jí byl zbytek trestu „velkoryse“ prominut.

Blanka Včeláková se narodila v červnu 1926 v české rodině v převážně německé oblasti. Maminka pracovala jako švadlena, otec střídal různá zaměstnání, v letech 1935-1938 například stavěl bunkry, které byly součástí systému hraničního opevnění. Už před válkou se Blanka stala zapálenou členkou skautského oddílu: „Skautovali jsme u přehrady v Jablonci, a ještě před německým zákazem Skauta jsem stihla tábor v Jizerských horách u Prezidentské chaty.“

Příběhy 20. století

Vzpomínky Blanky Včelákové zaznamenali dokumentaristé z Post Bellum.

V neděli odvysílá vyprávění Český rozhlas Plus ve 20h, v pořadu Příběhy 20. století (zvukový archiv pořadu nalezne zde). Reprízu pak naladíte příští sobotu na Radiožurnálu ve 21h.

Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků už od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení.

Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Do sedmé třídy už nastoupila v Hradci Králové, odkud pocházeli rodiče a kam po záboru Sudet odešli. Otce poslali za okupace na nucené práce do Německa, a vážně nemocná maminka zemřela roku 1943. Jejich dvě dcery se o sebe od té chvíle až do otcova propuštění staraly samy.

Blanka absolvovala dvouletou odbornou školu a nastoupila jako úřednice v kanceláři přednosty stanice na hradeckém nádraží. Po porážce nacismu se s otcem a sestrou vrátila domů, v Jablonci zažila vyhánění německých obyvatel z domovů: „Přijeli jsme 13. května 1945 mezi prvními. Řádily revoluční gardy, byla to divoká doba...“

Blanka začala znovu chodit do oddílu, ale po únoru 1948 komunisté skauting znovu postavili mimo zákon. Byla tím znechucená: „Komunisté nám sebrali naše mládí, proto jsem měla takový vztek.“ Nový násilný režim jí odpuzoval, chtěla proti němu něco dělat, ale nevěděla, tak jako spousta dalších mladých lidí, co podniknout, na koho se obrátit.

Na podzim 1949 se dala náhodně do řeči s řidičem tramvaje, z rozhovoru vyšlo najevo, že i on smýšlí protikomunisticky, později jí řekl, že patří k odbojové skupině, a požádal ji, aby pro ni zjistila adresy dvou lidí. Udělala to. „Další úkoly jsem ale nedostala, řekli mi, že mám ještě počkat... Nikoho z té skupiny jsem neznala, jen toho řidiče,“ vzpomíná.

Vánoce 1949: proč mne bijete, když všechno říkám?

Ve společenství nezkušených odbojářů byl konfident Státní bezpečnosti, která v polovině prosince 1949 začala na základě jeho udání zatýkat – a kdosi při výslechu prozradil i Blančino jméno: „Třiadvacátého prosince si pro mě přišli do zaměstnání čtyři chlapi. Vzali mě na vyšetřovnu nejdřív v Jablonci a odtamtud do Liberce, do kláštera v Lauferově ulici, kde mě vyslýchali.“

Bývalý klášter, kde dnes sídlí liberecká poliklinika, sloužil jako vyšetřovna StB. Blanka na vyšetřování vzpomíná: „Zavřeli mě do kobky. Druhý den mě volali k výslechu. Přiznala jsem samozřejmě, že jsem byla proti nim. Pokračovali ale fackovací metodou. Ohradila jsem se: ´Proč mě bijete, když všechno říkám a nemám co tajit?“ Protokol, který Blanka Včeláková podepsala, měl jen jednu stránku, na niž se vešly všechny informace o její protistátní činnosti.

Půl roku po zatčení se v libereckých Lidových sadech konal soud. „V červnu 1950 začal třídenní monstrproces se sedmadvacetičlennou skupinou, ke které nás přidali. Znala jsem jen toho tramvajáka. Do publika nahnali mladé milicionáře. Dostala jsem šestnáct let za velezradu. Právník, kterého jsem viděla jedinkrát, tvrdil, že kdybych si nestěžovala, že mě při výslechu bili, mohlo to být jen patnáct let,“ uvádí  paní Včeláková.

Pouť po kriminálech, Pankrác, Kladno, Pardubice, Zeliezovce…

Blanka Včeláková poznala během sedmi let vězení několik kriminálů. Byla v Praze na Pankráci, v Kutné Hoře, v Molitorově a na Kladně, kde pracovala v kovohuti Poldi. Vedle práce ve fabrice měly vězenkyně i další úkoly: „Jednoho dne nám řekli, že půjdeme na noční vykládat vagony. Ve dvojicích jsme vyhazovaly koks z dvousetmetrákového vagonu. Šátek i kabát jsme měly úplně ztuhlé mrazem s deštěm i prachem. O půlnoci jsme dostaly čaj a do rána jsme zase házely lopatou. Ráno nás odvezli do lágru. Milicionář, který nás hlídal, hlásil: ‚…vagon nesložily, normu nesplnily’.“

V roce 1953 se Blanka dostala do nově vzniklé ženské věznice v Pardubicích. „Vezli nás z Pankráce a některé vězeňkyně tvrdily: ‚Je to zlé, vezou nás na východ, asi do Ruska‘.“ Pracovala v tzv. káblovně a v zemědělském komandu.

Zhruba po roce onemocněla Blanka zánětem slepého střeva. Operovali ji ve vězeňské nemocnici na Pankráci. „Operaci dělali jen v lokální anestezii. Samozřejmě to umrtvené nebylo, byla jsem ráda, že jsem bolestí omdlela.“ Po operaci zůstala na Pankráci v rekonvalescenci a po osmi měsících ji převezli do věznice ve slovenských Zeliezovcích: „Byly tam vězněné i Cikánky, a jednou za mnou jedna přišla, abych ji naučila číst. Tak jsme se učily, číst, psát i počítat, a když to uměla, byla to jedna z mých největších a nejdojemnějších radostí.“

Na rozhovor Blanky Včelákové se podívejte zde

Po více než sedmi letech vězení se obrátila Blančina sestra na prezidenta republiky se žádostí o milost: „Zápotocký mi ubral osm let. Požádala o to sestra, já jsem jen podepsala.“ 17. 7. 1957 byla Blanka Včeláková podmínečně propuštěna na svobodu. „Na cestu jsem dostala pětistovku. Na nádraží, kde jsme čekaly až do půlnoci, jsem měla strašný hlad a žízeň, ale nic k jídlu neměli. Chtěla jsem si dát malé pivo, ale hospodský mě odbyl: ‚To som nevidel, päťstokorunáčkou platit malé pivo!‘ Tak jsem si ji zase uložila do vypůjčené peněženky,“ vzpomíná.

Po propuštění se Blanka vrátila do Jablonce, pracovala jako dělnice v brusírně skla, později v prádelně. Vdala se, narodila se jí dcera. Rodné město už nikdy neopustila.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Volby by v březnu podle Medianu vyhrálo ANO. TOP 09 vypadává, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Aktualizujeme Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...