Kontroverzní politik a nový poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček z Trutnovska.

Kontroverzní politik a nový poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček z Trutnovska. | foto: ČTK

V Listopadu bil studenty, teď ve Sněmovně hlídá kromě BIS i policii

  • 387
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který v roce 1989 jako příslušník SNB tvrdě zasahoval proti demonstrantům, se před několika dny stal předsedou poslaneckého podvýboru pro policii. Jde tak o další funkci, kterou kontroverzní poslanec zastává. Je také členem komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS).

Předsedou poslaneckého podvýboru pro Policii ČR, obecní policie a soukromé bezpečnostní služby byl Zdeněk Ondráček (KSČM) zvolen na konci března. Poslanci jej do funkce zvolili i přesto, že na konci minulého roku vyvolalo vlnu odporu veřejnosti, když se bývalý člen represivních složek komunistického režimu stal členem speciální komise kontrolující Bezpečnostní informační službu (více čtěte zde).

Předsedou policejního podvýboru se měl původně stát Bronislav Schwarz (ANO), jehož však mandátový a imunitní výbor doporučil vydat ke stíhání kvůli obvinění z údajného zneužití pravomoci a omezování domovní svobody (více čtěte zde).

"Pan poslanec Schwarz se rozhodl vzdát této nominace a navrhl pana poslance Ondráčka. Ten byl poté zvolen," řekl jeden ze členů podvýboru Jeroným Tejc (ČSSD), který prý pro zvolení Ondráčka zvedl ruku, stejně jako všichni přítomní členové komise. Nikdo jiný nekandidoval.

Proč Schwarz na funkci šéfa policejního podvýboru navrhl právě bývalého příslušníka SNB Ondráčka, Tejc neví a jeho zvolení nechce soudit. "Nevím, jestli jeho působení je morální, nebo nemorální. Není na mně, abych kádroval kolegy. Já jsem pana Ondráčka do Sněmovny nevolil, vybrali ho voliči. Je to rozhodnutí voleb, které musíme respektovat," dodal Tejc.

Je to snaha rehabilitovat dění před rokem 1989, myslí si Benda

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který do Sněmovny šel za hradecké komunisty, byl v lednu 1989 jako příslušník SNB u toho, když policie v Praze tvrdě zasáhla proti demonstrujícím studentům během Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět tehdy přiznal, že mlátil lidi obuškem.

Ve svém nynějším předsednictví policejního podvýboru však problém nevidí. "Byl jsem navržen a kandidaturu jsem přijal," odpověděl Ondráček na dotaz iDNES.cz. Zda nemá se svým působením v této funkci morální problém, odmítl komentovat.

Za zásadní chybu Ondráčkovo zvolení považuje Marek Benda (ODS), který je též členem podvýboru, ale při volbě Ondráčka nebyl přítomen. "Je to provokace a snaha naprosto systematicky rehabilitovat dění před rokem 1989 a tvářit se, že vlastně o nic nešlo. Agenti nebyli agenti. Policajti nebyli policajti. Ti, co mlátili lidi, to mysleli dobře," řekl Benda.

zdroj: www.youtube.com

Podle Bendy byly za zvolením Ondráčka zákulisní dohody mezi komunisty a hnutí ANO. Ti si podle Bendy vzájemně podpořili své kandidáty, díky čemuž byl Schwarz zvolen do vyšetřovací komise ke kauze Opencard. Proti tomu se však ohradil šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Žádný takový obchod nikdy nebyl. Jako předseda poslaneckého klubu bych o tom musel vědět," řekl Kováčik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue