David Pěcha na archivním snímku z roku 2003.

David Pěcha na archivním snímku z roku 2003. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Komunista Pěcha zemřel po pádu z okna. Někdo mu pomohl, tvrdí kolega

  • 187
Vražda, nebo sebevražda? zjišťují policisté, kteří vyšetřují smrt radikálního komunisty Davida Pěchy, prvního Čecha souzeného po roce 1989 kvůli volání po násilném rozbití demokracie. Sousedé ho našli mrtvého na chodníku pod okny domu, v němž bydlel. Pěchův kolega tvrdí, že ho někdo zabil.

Dvaatřicetiletý radikální komunista Pěcha zemřel minulé pondělí večer po pádu z osmého patra panelového domu v Šumperku, kde bydlel. Na chodník dopadl z pětadvaceti metrů, podle lékaře ze záchranky byl na místě mrtev.

Podle Pěchových přátel mu z okna někdo "pomohl". "Měl u sebe disketu s rukopisem pamětí Ludvíka Zifčáka, které by měly vyjít k výročí listopadových událostí 1989," uvedl Antonín Pšenica, Pěchův kolega z Komunistické strany Československa - Československé strany práce.

Policejní mluvčí Josef Bednařík ovšem říká, že výsledky vyšetřování nic takového nenaznačují. "Pan Pěcha nechal dopis na rozloučenou. Žádné znaky cizího zavinění policie nenašla," řekl iDNES.cz Bednařík.

Pšenica závěry policie odmítá. Pěcha se podle něj dva dny před smrtí zúčastnil jednání ostravských komunistů, kteří ho delegovali na mezinárodní zasedání Centrály organizací revolučních stran Evropy.

Přátelil se s agentem Zifčákem-Růžičkou

David Pěcha před třemi stanul před soudem za propagaci násilného komunistického převratu a pomluvu. "Uváděl, že tady bylo třeba provést socialistickou revoluci, nastolit diktaturu proletariátu," připomněl Pěchův tehdejší policejní vyšetřovatel Vlastimil Flášar.

David Pěcha u soudu v roce 2003.

David Pěcha u soudu v roce 2003. Vysvětloval pomluvu Vladimíra Hlučína a výzvy k násilnému návratu ke komunismu.

Těsná provázanost s radikálními komunisty a jejich předsedou, bývalým důstojníkem Státní bezpečnosti Ludvíkem Zifčákem, se mu podle Pšenici stala osudnou.

"Soudruh Pěcha byl totiž spolupracovníkem levicového nakladatelství ELLF, které nedávno vydalo knihu předsedy strany Ludvíka Zifčáka," argumentuje Pšenica.

Zifčák do povědomí veřejnosti vstoupil v listopadových událostech roku 1989. Po demonstraci 17. listopadu v Praze na Národní třídě se vydával za mrtvého studenta Růžičku.

Šinágl: Pěchova smrt politikům hraje do karet

Teorii násilné smrti podporuje také antikomunistický aktivista Jan Šinágl. Tvrdí, že Pěchova smrt nahrává do karet bývalým i současným polistopadovým politikům. V těsném kontaktu s ním prý byli i agenti BIS.

"Sebevražda či 'sebevražda' Davida Pěchy není v souvislosti s kauzou Vladimíra Hučína a nadcházejícím soudem s Tomášem Hradílkem u Krajského soudu Ostrava 8. září nezajímavá," prohlásil Šinágl.

Pěcha se dostal do konfliktu také s Vladimírem Hučínem. V listu Nové Bruntálsko coby jeho šéfredaktor Hučína označil za strůjce dodnes neobjasněného výbuchu z roku 1999.

Pěchova smrt podle Šumperského deníku Hučína zaskočila. "On sám byl jen jedním článkem řetězce a dle mého to byl spíše pomýlený nešťastník, který se nechal zavést do slepé uličky. Každopádně je škoda každého mladého života," řekl listu bývalý kapitán BIS.


Video