Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komunální volby? Proč se vůbec snažit

  1:00aktualizováno  1:00
Do komunálních voleb zbývá jen čtrnáct dní, ale předvolební dění v tuzemských městech je spíše selankou než bojem. Na billboardech se sice objevily obličeje lidí zpracováním a výrazem připomínající celostátně propagované politiky, tyto tváře a jména však většina místních vidí poprvé.
Čím větší město, tím více se volí podle celostátních sympatií k politickým stranám. Ilustrační foto.

Čím větší město, tím více se volí podle celostátních sympatií k politickým stranám. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Přicházející podzimní vítr si s plakáty pohrává a takřka westernovou atmosféru "ulice klidné až k prasknutí" jen výjimečně rozčeří skandálek s přelepováním politické reklamy soupeře či komedie s předvolebním očkováním proti ptačí chřipce pro důchodce.

Politická veřejnost vyhecovaná předprázdninovou řežbou Paroubek-Topolánek a z ní vyvařenou bramboračkou, která za půl roku vychladla až na nestravitelný bod mrazu, si musí nyní připadat, jako by se snad ani žádné volby nekonaly.

I když radniční volby jsou bojem o moc nad velkým balíkem peněz připraveným na porcování a nemálo komunálních politiků má dobrovolnou angažovanost propojenou se svou ekonomickou existencí, důvody jsou nabíledni.

Městské zakázky od staveb chodníků až po jejich úklid jsou pro všechny zainteresované natolik vážná věc, že je potřeba to mít nastavené tak, aby je výsledek hlasování zásadně neovlivnil.

Ve většině měst se poměry proto již tak "znormalizovaly", že na radnicích jsou všichni kamarádi, a vládnoucí garnitura ráda něco pustí opozici, protože kdo ví, jak to dopadne příště.

A tam, kde jsou favorité voleb vzhledem k dlouholetým výsledkům hodně výrazní, se zase opoziční strany místo konfrontace a kritiky raději snaží vládnoucí garnituře nadbíhat, aby je vzala k lizu zvanému koaliční spolupráce.

Paradoxně tak mnohem zajímavější než celé komunální volby byly například v Brně, silné baště ODS, jim předcházející tvrdé vnitrostranické primárky o pozice na kandidátce občanských demokratů.

A voliči? Logika velí, že čím větší město, tím více se volí podle celostátních sympatií k politickým stranám. A současný stav povolebního vyjednávání o vládě tomu ještě více nahrává.

Dokážete si nyní představit, že by člověk, kterému je bytostně odporný Paroubkův politický styl, dokázal ocenit práci sociálnědemokratického komunálního politika a dal mu svůj hlas?

To samozřejmě platí i o rovnici, kam místo Paroubka dosadíte arogantní obličeje celostátních hvězd ODS.

K tomu prezident Klaus rozhodl, že další kroky se jmenováním nového vyjednavače o vládě či premiéra učiní až po komunálních a senátních volbách. Bude do nich promítat i výsledky z 20. a 21. října? Třeba ano.

Takže tu máme pro většinu politických fanoušků další důvod, proč neměnit oblíbené barvy, i když na jiném hřišti hrají jiné týmy.

Tak o co se mají strany v obcích a městech snažit? Nemusí takřka o nic, stačí předstírat. A nakonec, když to nevyjde, stejně to mohou svést na ty své v Praze.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz