Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zpravodajství z voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu
20:00
Vážené čtenářky, vážení čtenáři. On-line reportáž z letošních komunálních voleb a prvního kola voleb do Senátu končí. Redakce iDNES.cz vám děkuje za pozornost. Další vývoj povolebního vyjednávání budeme sledovat v našem zpravodajství i na regionálních stránkách iDNES.cz.
19:48
V letošních komunálních volbách dávali občané v řadě obcí hlas pouze jedné straně, v mnoha případech to bylo proto, že tam žádná jiná nekandidovala. Nejvíce obcí se tak přiklonilo ke KDU-ČSL, výhradně tuto stranu volili lidé ve 34 obcích, ČSSD se těšila výsadnímu postavení ve 30 obcích. Celkem 19 obcí volilo jen ODS, stejný počet dávalo hlas výhradně KSČM. Na několika málo místech zaznamenali podobný úspěch i nováčci z TOP 09 a Věcí veřejných.
18:46
Zlínská primátorka Irena Ondrová z ODS se vzdá mandátu městského zastupitele, jenž teď získala. Reaguje tak na výsledek voleb ve městě i výsledek ODS. Ve Zlíně se zrodila nová koalice bez ODS.
18:34
V Liberci už naplno začala koaliční vyjednávání. Největší šance má zřejmě spojení vítězného uskupení Změna pro Liberec s ČSSD, hnutím Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví. Dohromady mají v devětatřicetičlenném libereckém zastupitelstvu 25 mandátů. Velmi blízké jsou si i volební programy, řekl dnes ČTK lídr vítězného uskupení Změna pro Liberec Jan Korytář.
18:22
Koalici už uzavřeli též ve Zlíně. Budou ji tvořit TOP 09 a Starostové, Hnutí za Morální očistu radnice, KDU-ČSL, Zlínské hnutí nezávislých a Věci veřejné.
18:11
V Břeclavi byla podepsána koaliční smlouva. Uzavřela ji druhá ČSSD s ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a sdružením Perspektiva pro Břeclav. Vítěz voleb - Pro Region - v Břeclavi končí. Město už zná i složení rady. Starostou města bude sociálně demokratický lídr Oldřich Ryšavý.
Čtěte článek: Břeclav už má starostu, dosavadní vedení na radnici končí
17:45
V Blansku patrně zůstane zachována dosavadní radniční koalice tvořená ČSSD, ODS, KDU-ČSL a zástupci uskupení Volba pro město. ODS, která si při volbách pohoršila, ale přijde o místo starosty a většinu v městské radě. Polepší si ČSSD, jež dosáhla historicky nejlepšího výsledku v blanenských komunálních volbách. ČTK to řekl její lídr Lubomír Toufar.
17:30
K ovládnutí Senátu má ČSSD ještě daleko. Blízko je teď k šesti křeslům
Potřebujeme 12 nových senátorů, abychom získali v horní komoře většinu a mohli brzdit některé kroky Nečasovy vlády, burcuje levicové voliče lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Ačkoli do 2. kola senátních voleb postoupilo straně 22 kandidátů, relativně blízko k úspěchu má při bližším pohledu na výsledky jen šest z nich (...)
Celý článek čtěte zde.
17:21
Občanští demokraté pravděpodobně přijdou o vládu nad druhým největším městem jihu Moravy Znojmem. Stranu vedenou starostou Petrem Nezvedou porazila v komunálních volbách sociální demokracie. Začala jednat s jinými partnery než s ODS, řekl dnes ČTK lídr ČSSD Zbyšek Kaššai. ODS bude o koalici jednat, když ji někdo osloví. Je připravena i na odchod do opozice, připustil Nezveda.
17:09
O tom, jaká bude koalice v Ústí nad Labem, začnou strany teprve jednat. Představitelé obou nejsilnějších stran, ČSSD i ODS, přiznávají, že vyjednávání budou komplikovaná, rozložení sil v zastupitelstvu nabízí řadu kombinací včetně koalice bez vítězné ČSSD.
Vyjednávání navíc komplikuje skutečnost, že strany v Ústí nad Labem jednají nejen o vládě na magistrátu, ale i o čtyřech radnicích městských obvodů, kde je rozložení sil o něco jiné než v zastupitelstvu celého města.
Sociální demokraté mají v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů, ODS o dva méně. Po pěti mandátech mají komunisté, TOP 09 a Sdružení zdraví sportu prosperity. Dva zastupitelé budou za hnutí Severočeši.cz.
16:54
Volby byly letos charakteristické mimo jiné velkou účastí sportovců. Jak se jim dařilo? Šárka Kašpárková, někdejší mistryně světa v trojskoku, v barvách Suverenity neuspěla. Naopak sedminásobný vítěz Velké pardubické žokej Josef Váňa dopadl lépe a v Chyši na Karlovarsku zůstane zastupitelem. A co další sportovci?
Celý článek čtěte zde.
16:45
Satisfakce pro ústecké Sportovce: Ústí směřuje k pravicové koalici
Ústecká Strana zdraví, sportu, prosperity (SZSP), se přes noc stala "bohatou nevěstou". S nabídkou spolupráce ji už oslovila vítězná ČSSD i druhá ODS. Jednání zatím směřují k návratu někdejší pravicové koalice, jejíž vládu po volbách před čtyřmi lety přerušila ODS, když dala přednost sociálním demokratům (...)
Celý článek čtěte zde.
16:35
Ve Vyškově se rýsuje pokračování koalice z minulého volebního období. Sociální demokracie, která výrazně vyhrála volby, je nakloněna pokračování široké koalice ČSSD s ODS a KDU-ČSL. Podle lídra sociálních demokratů Jiřího Piňose bude jeho strana mít s jistotou starostu. Dovede si představit, že by měla i většinu v radě, řekl ČTK.
16:15
V Chomutově předběžně vyjednávají o budoucí koalici zástupci jak vítězné ČSSD, tak hnutí Pro Chomutov. Obě strany získaly ve volbách osm mandátů v pětatřicetičlenném zastupitelstvu. Situace je zde komplikovaná, bude záležet na rozhodnutí malých stran, protože Pro Chomutov nechce koalici s ODS, která má šest zastupitelů, stejně jako komunisté. Zbylá místa mají Nespokojení občané, které odmítá ČSSD, po dvou křeslech pak Severočeši.cz a TOP 09.
16:10
V Brně začala koaliční vyjednávání schůzkou vítězné ČSSD s druhou ODS. Lídři zatím jasně neřekli, že by takové uspořádání koalice preferovali.
15:40
Rakovnická ODS, která těsně zvítězila v komunálních volbách, pravděpodobně bude pokračovat ve spolupráci s uskupením Společně pro Rakovník. Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) ČTK řekl, že se zřejmě strana pokusí zachovat model, který podle něj doposud fungoval. Koalice by získala nadpoloviční většinu jedenácti křesel v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu.
15:30
V těžbou ohroženém Horním Jiřetíně sice před komunálními volbami přibývaly desítky voličů, vládu nad městem to ale nakonec příliš neovlivnilo. Výrazně sice posílilo hnutí Dialog, které chce diskutovat s těžaři o zbourání města, dvoutřetinovou většinu ovšem udrželi odpůrci těžby. Strach z manipulací možná lidi vyburcoval k vysoké účasti, řekl ČTK místostarosta Vladimír Buřt (SZ).
15:10
Spojení VV, topky a SZ chce v Praze 5 vytlačit Jančíkovy pohrobky
Radnice Prahy 5 bude možná zcela "odjančíkována". TOP 09, Věci veřejné a Strana zelených údajně jednají o tom, že by vytvořily koalici. Do opozice by se tak dostaly ODS a ČSSD. Část jejich zastupitelů přímo spolupracovala s bývalým starostou Milanem Jančíkem.
Celý článek čtěte zde.
15:02
V Protivíně na Písecku se stal v komunálních volbách nejúspěšnějším kandidátem Jaromír Hlaváč (ODS), který před šesti lety figuroval coby fotbalový rozhodčí ve velkém korupčním skandálu. Byl pravomocně odsouzen na osm měsíců podmíněně. Nyní má velkou šanci, že bude starostou třetí volební období v řadě.

Diskuse

Lafarg: ČSSD vládne krajům, bude vládnout i na radnicích... (12:56)

Picolik: to duchacek to zaridi: Samozrejme to vim, a jakou to ma prosim souvislost? (23:14)

Picolik: to hrcprcsalala: A na to jsi prisel jak? To jsi vypotil sam, nebo to mas z modre prirucky urazek? Zkus prosim i nejaky argument k veci a neplacej jen naucene fraze. Pak nebudes pusobit jako idiot. (23:13)

hrcprcsalala: Picolík je blázínek snulovou předtsavou o realitě. Tak do něho nekopejte ;-) (23:06)

duchacek to zaridi: Picolíku, a to víte, že existují i většinové volební systémy, třeba v USA nebo VB ... (22:58)

duchacek to zaridi: Podle mě věří Tůmovi a neuvědomují si, že ho TOP09 pořádně sváže (22:57)

Picolik: je mi smutno z vysledku v Praze. Jak mouhou byt lide tak! hloupi? (22:57)

duchacek to zaridi: jardo, to není pravda. Senát je pojistka proti chybám v zákoně. (22:56)

fanfan tulipan: Přemek zase straší bankrotem,teče do modrých bot. (22:55)

jardahol: senát má být pojistka proti vládě jedné strany (ODS odpadlíci od KDU-ČSL a ODS,tj.TOP09) (22:17)

jardahol: Kalouskova Praha (22:12)

Psaní_jako_forma_extremismu: Kdyz tak koukam tak KDU-CSL zas takovy propadak nema... (22:02)

Picolik: podle mne je spatne aby kdokoli mohl prosazovat svoje vize bez diskuze s opozici. A to ani jedna strana. (21:50)

net.Xtreme počtvrté: A není pak monopol aka totalita, kdyý bude mít jedna strana v senátu přes polovinu členů? (21:47)

Picolik: totalita = monopol (21:46)

net.Xtreme počtvrté: Co si takový šílený kvert představuje pod pojmem totalita? (21:45)

Picolik: ;-) (21:43)

madqwert: 2. kolo bude volba proti MODRE TOTALITE (21:43)

666: ftip...díky (21:42)

net.Xtreme počtvrté: nebo proti oranžové totalitě... (21:42)

Osterreich-Ungarn: volte proti soc-dem totalite (21:42)

Picolik: Volte proti modre totalite! (21:42)

net.Xtreme počtvrté: Senát pojistka...50 % %CSSD? Co to je za pojistku? (21:41)

gustawo: dluhoslav už do toho zamotal i stavební spoření (21:40)

Anonym152: Jak hezky ODS tu korupci lidi sečetli v Kolíně a vypadá to i ve Znojmě... (21:37)

taktomabyt: sobotkova ozubená pleš právě lže na čt24 (21:36)

fanfan tulipan: na tebe pobíraži dávek:-)) (21:36)

gustawo: na co vejraj socky? (21:35)

net.Xtreme počtvrté: ČSSD integrovala (anti)reklamu už do diskuzí? (21:35)

bjerndi: ty vole to je sebereflexe :((( (21:33)