Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


 • Senát
 • Obce
14:00
V Česku se otevřely tisíce volebních místností. Lidé volí zastupitelstva měst a obcí a zástupce do třetiny senátu. Senátní volby se týkají 27 obvodů, kde současným senátorům skončil jejich šestiletý mandát.
14:01
Do obecních zastupitelstev kandiduje rekordních 201 249 lidí. V 6364 volebních obvodech se bude o více než 62 tisíc mandátů ucházet 195 politických stran a hnutí. Téměř 78 procent letošních kandidátů jsou nestraníci. O post senátora se utkají celkem 204 kandidáti.
14:05
Volební místnosti budou dnes otevřené do 22:00 hodin a zítra od 8:00 do 14:00. Případné druhé kolo senátních voleb přijde na řadu za týden 27. a 28. října ve stejném čase.

Nepřehlédněte

14:06
K volbám lze přistoupit po dosažení osmnácti let a s platným průkazem. Cizinci se musí u komunálních voleb prokázat také povolením k pobytu. Do senátu mohou volit i Češi žijící v zahraničí, ale musí s příslušným průkazem přijet do Ćeska.
14:07
V komunálním hlasování lze zaškrtnout politickou formaci nebo kandidáty, ale i oba způsoby kombinovat. Do senátu se vybírají konkrétní lidé. Pokud v prvním kole nikdo nedostane přes 50 procent hlasů, rozhodne se mezi dvěma nejúspěšnějšími ve druhém kole. V případě rovnosti hlasů příjde na řadu los.
14:18
V Horním Jiřetíně na Mostecku jsou volby také nepřímo referendem o osudu obce. Mostecká uhelná tam chce totiž těžit uhlí a docílit přestěhování obce. Lidé v referendu rozhodli, že pryč nechtějí. Objevila se ale iniciativa, která je ochotná o stěhování diskutovat. Pokud by obsadila místní radnici, mohla by se budoucnost místa vyvíjet jinak.
14:28
Předseda vlády Mirek Topolánek oznámil, že se chystá k volební urně přibližně na půl pátou. Hlasovat bude ve svém obvodu v Praze 6 v okrsku číslo 20 v ulici Milady Horákové.
14:48
Statistický úřad nabízí dvojí výsledky. "Výsledky podle navrhujících stran" odrážejí skutečný počet hlasů a mandátů uskupení. Řada z nich totiž mnohde kandiduje i v koalici. Ve "výsledcích podle volebních stran" jsou proto rozlišeny hlasy a mandáty jak pro samostatně kandidující stranu, tak pro její místní koalice s dalšími uskupeními.
14:57
Nejstarší a nejdéle sloužící starosta na Vysočině Zdeněk Bína z Krahulčí na Jihlavsku se opět uchází o hlasy v komunálních volbách. Čtyřiaosmdesátiletý doyen vysočinské samosprávy, chce už ale jenom pomáhat v zastupitelstvu. Po 38 letech křeslo starosty prý přenechá někomu jinému.
 • Komunální volby na ZŠ v Malšově Lhotě

  Komunální volby na ZŠ v Malšově Lhotě / Autor: Jan Strouhal MF DNES

15:19
Starosta Veverské Bítýšky na Brněnsku František Černý odstoupil z prvního místa kandidátky nezávislých kandidátů a dál se uchází o zvolení jen v nedalekých Chudčicích. Černý původně kandidoval v obou obcích, trvalé bydliště měl přitom v Bítýšce.
15:45
Ve volebním okrsku č. 3 v Táboře zatím přišla k volbám řada lidí. "Vzhledem k poloze místnosti v centru je špička okolo 17 hodin. Lidé chodí z práce," řekla iDNES.cz členka volební komise.
15:54
Obyvatelé Držovic na Hané letos volí své zastupitele poprvé. Obec se totiž teprve nedávno odtrhla od Prostějova. Do volební místnosti v mateřské škole by mělo přijít 1023 voličů.
15:55
 • Krátce po druhé hodině dorazili k urnám také voliči v Jílovém u Děčína

  Krátce po druhé hodině dorazili k urnám také voliči v Jílovém u Děčína / Autor: Martin Adamec MF DNES

16:01
Ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku hodinu a půl po otevření volební místnosti odvolila téměř polovina voličů. Obec je totiž v kraji Vysočina nejmenší - z 23 obyvatel je tam 22 voličů. Podle členů volební komise stačí, když přijde jedna rodina, a čtvrtina hlasů je odevzdaná..
16:12
Expremiér Jiří Paroubek přišel hlasovat v pražských Stodůlkách společně s manželkou Zuzanou hned po otevření volební místnosti. Výsledek očekává o něco lepší než minule, kdy ČSSD skončila druhá s patnáctiprocentním ziskem.
16:19
 • Jiří Paroubek šel k volbám v doprovodu své manželky Zuzany

  Jiří Paroubek šel k volbám v doprovodu své manželky Zuzany / Autor: Dan Materna MF DNES

16:26
Volí se také v parlamentu ve Sněmovní ulici. "Voliči chodí ve vlnách. Napřed ti, co odjíždějí na chalupu, pak je špička, když chodí ze zaměstnání, později jen pár lidí, kteří jdou například z kina," sdělil své dojmy z hlasování zapisovatel Radomír Duben.
16:36
 • Volební komise v Jihlavě

  Volební komise v Jihlavě / Autor: Václav Hubata MF DNES

16:47
Zastupitele si volí také obyvatelé obce Ladné, která od 1. července po téměř pětiletém čekání získala nezávislost na Břeclavi. Zatímco v minulosti se voleb do obecních zastupitelstev účastnilo asi 40 procent z 900 voličů, nynější lídři tamních šesti uskupení čekají až 60 procent občanů.
16:48
 • Děti čekají na své rodiče, až odvolí za plentou v Křižovatce na Chebsku

  Děti čekají na své rodiče, až odvolí za plentou v Křižovatce na Chebsku / Autor: Martin Stolař MF DNES

16:52
Na jihu Moravy si během první hodiny po otevření volebních místnosti nejvíce stěžují cizinci. Krajský úřad už zaznamenal tři stížnosti cizinců, kteří chtěli volit, ale nemohli. Zastupitele mohou volit v Česku totiž občané států EU s trvalým pobytem v ČR, kteří se včas nechali zapsat do Dodatku stálého seznamu voličů.
16:59
 • Svůj hlas v komunálních volbách odevzdal také primátor Brna Richard Svoboda

  Svůj hlas v komunálních volbách odevzdal také primátor Brna Richard Svoboda / Autor: Monika Tomášková MF DNES

17:18
Předseda Strany zelených Martin Bursík měl volební místnost přímo v budově Sněmovny, naproti níž bydlí. Volit přišel i s rodinou a novinářům řekl, že zvláště senátní volby jsou letos velmi důležité. Obává se totiž, že pokud ODS a ČSSD získají většinu i v horní komoře, mohly by začít prosazovat velkou koalici a změny volebního systému poškozující menší strany.
17:19
 • V Domažlicích zatroubil volební komisi ponocný Roman Holub

  V Domažlicích zatroubil volební komisi ponocný Roman Holub / Autor: Daniel Beran MF DNES

17:24
Začátek voleb do obecních zastupitelstev a prvního kola senátních voleb provázel v hlavním městě, ale i v některých krajích poměrně malý zájem voličů. Podle volebních komisařů přišlo k urnám zhruba deset až 15 procent voličů. V Praze volilo v průměru kolem 12 procent voličů.
17.43
 • Svůj hlas odevzdal do volební urny i Mirek Topolánek

  Svůj hlas odevzdal do volební urny i Mirek Topolánek. / Autor: David Neff MF DNES

17:50
 • Ke komunálním volbám přišel i exprezident Václav Havel

  Ke komunálním volbám přišel i exprezident Václav Havel / Autor: Michal Sváček MF DNES

17:57
Prezident Václav Klaus kvůli účasti na summitu EU ve Finsku odevzdá svůj hlas až v sobotu ráno.
17:58
Chebští Romové mohou poprvé dát v komunálních volbách hlas straně, která si jako hlavní cíl dala právě zastupování Romů. K volebním urnám se tak vydali i obyvatelé problematické Wolkerovy ulice, kde žije silná komunita Romů. Lídr kandidátky Romské demokratické sociální strany Václav Červeňák i některé z nich k volební místnosti svážel autem.

Diskuse

Fuckidnes: Moraváci - máte šanci odčinit hříchy z parlamentních voleb, nuže k urnám! (9:56)

Fuckidnes: Jo, cíkání v Chanově se radují, asi si myslí, že vyhraje Paroprase :-(( (9:54)

Chmelař: sobot a 14:00 (19:43)

mmiky.: Nevíte, kdy by tak mohly být nějaké hrubé odhady? (19:34)

Chmelař: Jeden Zelený jedem !!!! ;-) (19:15)

POWSTALEC: Dobry z tych 79 byla vetsina komousu, takze v poho. (19:13)

mart8: jdu volit... (18:45)

Marie11: ale fotky se mi libi :-) (18:24)

Marie11: ale az zitra ;-) (18:22)

Marie11: volit pujdu :-) (18:22)

sweety99: jestli uz neni zbytecny volit, stejne si to Jirka zaridi po svym (18:19)

POWSTALEC: http://youtube.com/watch?v=GmTnf3vz1OE (18:00)

peli9: Na fotce nemá Zuzka v ruce své oblíbené cigárko (17:45)

Ichiro: užijme si ty dva dny kdy se nás politici bojí :)) (17:36)

Ichiro: podívejte se jak to pěkně pojednali v Domažlicích :D (17:34)

Ichiro: neházejme flintu do žita ,občane redaktore (17:34)

Ichiro: za* , patří* :)) (17:29)

Ichiro: už to asi Kevin opravil ya to mu petří dík a kritika se odkládá :) (17:29)

Zuzana.: co je s diakritikou? já ji vidím úplně normálně... (17:24)

Ichiro: zdarec (17:22)

Zuzana.: Ichiro: :-))) (17:22)

Ichiro: Kevine v pohode budeme jen pouzivat kritiku ;p (17:17)

Ichiro: Fotka Parobka posílá do kontejnéru to nemá chybu :D (17:15)

Skoolak: jede (17:13)

Skoolak: Banik (17:04)

Mouchard: ta fotka paroubkovych je uplne genialni...agenti prisluhovaci si z nich delaj prdel proste furt... (16:51)

kevin: Za iDNES se omlouvám na diakritice, pracujeme na opravě. (16:40)

senchaid: a vsechno vysvetli...lina huba, holy paroubek. (16:35)

t06: listky ti daji novy... (16:34)

senchaid: jj:) (16:33)