Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


00:09
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž z voleb do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu končí. Finální výsledky vám nabídneme v běžném zpravodajství, nyní chybí do sta procent už jen minimum okrsků. Děkujeme za pozornost.
00:08
Ve štábu Pirátské strany, která se míří do pražského zastupitelstva, panuje povznesená nálada. Únava se mísí s euforií, hlásí z místa fotograf iDNES.cz. A třeskutý optimismus zachovává i ODS. "Potvrdili jsme pozici nejsilnější pravicové strany a mohu vás ujistit, že půjdeme dál a budeme ještě úspěšnější," konstatoval Petr Fiala, předseda Občanské demokratické strany. Strana přitom ze zhruba pěti tisíc zastupitelů klesla na dva tisíce.
23:05
Politolog Josef Mlejnek ml. pro iDNES.cz: Za dílčího vítěze komunálních voleb nutno označit KDU-ČSL. I když je třeba počkat na finální výsledky, zdá se, že lidovci si udrží silné postavení v moravské komunální politice, v Čechách pak mohli někde uspět díky šikovnému vytváření koalic.
23:02
Hnutí ANO poslali voliči do čela radnice v Plzni a navíc připravili politikům obrovské překvapení v podobě nečekaného úspěchu ODS. Té totiž předvolební odhady věštily, že o přízeň voličů přijde a její vliv v krajském městě po dvaceti letech výrazně oslabí.
Hnutí ANO nakonec získalo 17,9 procenta hlasů, ODS má 17,55 procenta. Třetí je ČSSD (16,45%), čtvrtá TOP 09 (8,95%) následovaná KSČM (8,40%) a Občany patrioty (7,31%).
22:41
Aktuální zisk mandátů KDU-ČSL v komunálních volbách dosahuje 3 740. O dva více než ve volbách v roce 2010. ČSSD, ODS a komunisté si o vyrovnání zisku z minulých voleb mohou nechat jen snít.
22:38
Politolog Josef Mlejnek ml. pro iDNES.cz: Ve druhém kole senátních voleb se ve dvanácti případech střetnou mezi sebou kandidáti stran současné vládní koalice, ve dvanácti případech půjde o souboj kandidáta vládní strany s kandidátem parlamentní opozice, zbylé tři případy mají jiný charakter. Nelze ale čekat, že by se z druhého kola senátních voleb stal nějaký vyhraněný souboj mezi vládou a opozicí, lidé zpravidla o druhé kolo nemají moc zájem a opoziční strany v komunálních volbách příliš neuspěly, čili nemohou cítit v zádech nějakou "vlnu", kterou by mohly využít.
22:35
Staré pořádky na brněnském magistrátu skončí. Ve volbách zásadně uspěli dva nováčci. Hnutí ANO v čele s Petrem Vokřálem směřuje k těsnému vítězství a překvapivě zabodovalo i Žít Brno. Naopak ČSSD dosavadního primátora Romana Onderky podle průběžných výsledků výrazně ztratila. Podrobnosti čtěte zde.
22:23
Úspěch hnutí ANO v komunálních volbách znamená podle politologa Josefa Mlejnka velký zlom. „Teprve teď se skutečně stane stranou. Nyní bude za ANO na radnicích zasedat velké množství lidí, které Andrej Babiš dosud vůbec nezná,“ píše ve svém komentáři pro iDNES.cz. Celý komentář najdete zde.
22:23
Politolog Josef Mlejnek ml. pro iDNES.cz: Výsledky hlasování do celopražského zastupitelstva jsou velmi roztříštěné, "primátorská koalice" se bude domlouvat velmi obtížně. Ať už se primátorem (primátorkou) stane kdokoliv, půjde o vládnutí dosti nestabilní a namísto rázných opatření lze očekávat spíše složitě "upečené" kompromisy.
22:02
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se rozloučil s novináři. Vzhledem k tomu, že dnes nelze očekávat definitivní výsledky voleb, rozpustilo vedení volební štáb. Ke konečným výsledkům se strana vyjádří na tiskové konferenci v neděli v 11:00.
22:01
Volby v Písku vyhrála ČSSD, která se ziskem 20 procent obsadí sedm křesel ve 27členném zastupitelstvu. Starosta Ondřej Veselý tak svůj post obhájil. Po čtyřech mandátech získala TOP 09 a Jihočeši, do zastupitelstva se dostali též hnutí ANO 2011, KSČM, Česká pirátská strana, Volba pro město, Písecký patrioti - Republika, ODS a KDU-ČSL. Celkem se tak v zastupitelstvu sejde deset subjektů.
22:01
Na kartě TOP 09 můžete sledovat tiskovou konferenci této strany.
21:58
Kolegy z ODS přišel do štábu podpořit bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Ten poznamenal, že je "starý věrný pes", který ODS neopustí, byť nyní pro stát nepracuje. Řekl, že výsledky čekal horší: "Teď už začne cesta nahoru," myslí si. Pochválil výsledek v Litoměřicích, u nichž má chalupu. Dodal, že jinde byla strana po zásluze poražena.
21:56
V senátních volbách chtěl Andrej Babiš původně získat 10 křesel, do druhého kola ale postoupilo jen devět kandidátů hnutí. I to Babiš označil za úspěch. Potvrdil, že s TOP 09 nebude ANO v Praze jednat o koalici.
21:53
Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO: „Ve volbách jsme uspěli. Je stále vidět skepse voličů vůči tradičním stranám.“ Adriana Krnáčová, kandidátka na primátorku, řekla, že dosavadní výsledky v Praze „vypadají dobře“. ANO bude podle ní hledat partnery, s nimiž budou mít společné zájmy.
21:52
Komunální volby v Přerově vyhrálo hnutí ANO, které získalo 22 procent hlasů, celkem 9 z 35 křesel. Druhá skončilo Společně pro Přerov s 20 procenty hlasů a celkem 8 mandáty. Volby znamenaly propad pro stávající koalici, ČSSD získala 11,6 procent hlasů a ODS 8,6 procent.
21:51
Ve volbách do pražského zastupitelstva po sečtení dvou třetin hlasů nejvíce hlasů zatím získalo hnutí ANO následované TOP 09. Veselo je ve volebním štábu České pirátské strany, která by vůbec poprvé mohla překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do pražského zastupitelstva. Podrobněji se výsledku v metropoli věnujeme zde.
21:49
Chvíli po 19. hodině vládlo ve volebním štábu Hradeckého demokratického klubu veselí, jejich zisk se stále pohyboval nad 25 procenty. Popíjelo se pivo i něco tvrdšího. Rozjaření členového už podle předběžných volebních výsledků diskutovali, s kým by mohli do budoucí koalice. "Tvorba koalice nebude trvat dlouho. Nové vedení města zastupitelé zvolí 4. listopadu," uvedl primátor a vítěz voleb Zdeněk Fink. O případné koalici bude chtít v nejbližších dnech vyjednávat se všemi stranami, kromě KSČM. Vítězové minulých voleb ČSSD byli skleslí, letos se musí spokojit jen se třetím místem.
21:48
Na kartě ANO můžete nyní v přímém přenosu sledovat tiskovou konferenci tohoto hnutí.
21:40
Jedna ze zajímavostí nynějších voleb: KDU-ČSL v tuto chvíli získala už 3 671 mandátů v obecních zastupitelstvech. V minulých volbách jich měla 3 738. Křesťanští demokraté jsou jedinou stranou, která se účastnila minulých voleb a má šanci svůj takto velký zisk obhájit (šanci obhájit zisk, byť výrazně menší, mají ještě STAN).

Diskuse


O67n18d80r86e44j B60o11c58e67k 1470275974568: to jsou komedianti s tema mikrofonama :D (17:55)