Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komuna získala čas, záchrana je ale nejistá

  17:08aktualizováno  17:08
Demolice přerovského domu Komuna zatím stojí, ale obě strany hrají o čas. Demoliční četa zabezpečuje místo, aby vyhověla stavebnímu úřadu. Policie se neúspěšně snaží vypátrat majitele. Šanci na oddálení bourání skýtají nedostatky v postupu demolice. Osud památky je ale i tak ve hvězdách.

Podaří-li se usnesení předat, nabude památka ze zákona ochrany. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Jakmile majitel vyhoví požadavkům stavebního úřadu, úřední šiml se nakrmí a demolici nic nestojí v cestě.

Kdyby se ho však podařilo vyrozumět o opětovném zařazení stavby mezi chráněné objekty, musel by majitel chtě nechtě se všemi pracemi přestat.

Firma, které Komuna patří, však hraje "mrtvého brouka". Po majiteli firmy Reinvest Corporatin pátrá kromě ministerstva i policie.

Jiří Vajčner z památkového odboru ministerstva kultury, ale upozornil, že běží čtvrtý den z desetidenní lhůty na doručení rozhodnutí.

Pak nastane stav takzvané právní fikce, v němž se má za to, že rozhodnutí bylo doručeno. "Tím se zamezí tomu, aby se lidé úmyslně bránili převzetí tohoto dokumentu," řekl Vajčner ČTK.

Přesto jsou šance, že majitel domu mediální a úřední tlak ustojí, značné.

Demolice je zatím přerušena
Demoliční práce sice stojí, ale jen zatím. Jakmile dělníci na stavbě odstraní nedostatky, kvůli kterým magistrát demolici nechal zastavit, může rozebírání památky pokračovat.

"V Praze se nepodařilo sehnat majitele společnosti. Nenašel se ani její jednatel a to i přesto, že se má zdržovat na přerovské adrese. Policie ho na ní však nenašla," řekl iDNES.cz tiskový mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

"Majitel předstírá, že nic netuší, i když z médií musí o celé kauze určitě vědět," dodal. Úřad města podle něj vše monitoruje, ale situace se mění každým okamžikem.

Úředníci si pomáhají
Určitou nadějí na oddálení stržení budovy jsou další nedostatky, které úředníci hbitě nalezli.

"Podle stavebního úřadu nejsou stále dodrženy podmínky demoličního výměru. Jde o přemístění nedalekého dětského hřiště a převzetí zeleně. Na stavbě se tak pracovat nyní nemůže, a ani nepracuje," řekla ČTK náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Pomáhají i úředníci z kraje, kteří chtějí na základě podnětu jednoho z přerovských zastupitelů znovu celý demoliční výměr přezkoumat. Hotovi by s ním měli být během středy, kdy i oznámí výsledek svého zkoumání.

Přesto se zdá, že stát "tahá za kratší konec lana." Nepomáhá ani blesková návštěva novopečeného ministra kultury. - více zde

Klementova busta
O vyjmutí stavby z památkové ochrany se před rokem postaral bývalý náměstek ministra kultury František Formánek. Místo navštívil 13. července 2006 a společně se sociálnědemokratickým poslancem a tehdejším starostou Přerova Jindřichem Vavrouchem usoudil, že stavba nemá příslušnou památkovou hodnotu.

Firma Reinvest Corporation tak dostala zelenou. Jednatel firmy Jan Prokop, který není momentálně k zastižení a nezvedá telefon, se ještě před pár dny ČTK svěřil, že by firma chtěla na místě vybudovat "nějakou obchodní pasáž".

"Dům je v dezolátním stavu, byl vyhlášen památkou z ideových důvodů, neboť před ním stála busta Klementa Gottwalda. Bylo by strašně nákladné jej rekonstruovat," řekl Prokop.

Pohled z druhé strany
Od té doby však firma mlčí a nechává se zapírat.

Z jejího pohledu však přitom situace také není příjemná. Majitel koupil stavbu, která nebyla památkově chráněna, má s ní svůj záměr, který začíná naplňovat.

Stát si náhle rozpomene, že udělal chybu a majitel musí práci zastavit. A na své plány se stavbou zapomenout.

Zákon však i na takovou situaci pamatuje. Prohlášení za kulturní památku není pojato jako jednostranné omezení bez náhrady.

Majitel je však vázán Listinou základních práv a svobod, aby s vlastnictvím nezacházel v rozporu s obecnými zájmy. Obecným zájmem přitom ochrana kulturních památek nepochybně je, tvrdí ministerstvo kultury.

"Omezení vlastníka kulturní památky jsou zákonnými úpravami kompenzována řadou ustanovení, která za ně poskytují náhradu," řekl iDNES.cz Jiří Vajčner z ministerstva kultury. "Může to být finanční příspěvek na obnovu památky, nepřímá finanční náhrada, poradenská činnost. Záleží na konkrétním případu," dodal.

Majitel může být i odškodněn, když takovou újmu doloží.

"Podle mého názoru by majitel musel prokázat, že mu zastavením demolice byla způsobena nějaká škoda. O náhradě by pak rozhodl soud," uvedl pro iDNES.cz bývalý pověřený ředitel Národního památkového ústav Aleš Krejčů. Upozornil ale i na to, že sám majitel mohl v tomto případě způsobit škodu.

Pohled na dům, který už nemá střechu, by tomu nasvědčoval. Dělníci totiž začali už v sobotu s rozebíráním střešní krytiny a práce ustaly až v neděli po zásahu magistrátu, který tak reagoval na stížnosti místních obyvatel. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...Najdete na iDNES.cz